Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Miało być 5 mm opadu 1 maja , a było niecałe 3 mm, ale dobre i to. Dzisiaj było aż 0 mmm a miało być aż 2 mm. Zobaczymy co jutro przyniesie..., żeby tylko nie 0. :roll:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

No i winorośl Century posadzona w docelowym miejscu. W dotychczasowej lokalizacji ( w gruncie wsadzona w lutym po dotarciu w ramach wymiany zrazów)) zaczęła już rozwijać paki (faza 3 BBCH) więc najwyższa już pora by ją wsadzić na miejsce stałe. :)
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:No dobra to teraz coś o poszukiwaniach w 2020 roku. Chciałbym dosadzić oprócz odmian, które zaszczepię jeszcze jabłonie: Bohemia i Rubin oraz grusze: Concord(e) i Isolda. Co do tych trzech pierwszych odmian to namierzyłem szkółkę, która je ma i jak rozpoczną sezon to mają mi sprawdzić czy będą one w sprzedaży (teraz wszystko mają zapakowane w chłodni). Schody zaczynają się z Isoldą bo tylko dwa sklepy internetowe ją wykazują na stanie, a ze sklepami w necie to rożnie bywa.... . Jeden z nich to s......pl, którego nie polecam bo jak mi przysłali w ubiegłym roku 9 odmian to tylko 6 się przyjęło (po ciężkiej walce) a pozostałe wcale nie wystartowały. Po prostu zasuszyli korzenie , w fazie między zapakowaniem a przekazaniem do kuriera minęło kilkanaście dni. :( Pozostaje mi ten drugi sklep, ale to jakiś z iglakami więc nie wiadomo czy ta ich Isolda to nie przypadkiem inna odmiana. Jeśli nie znajdę innego to chyba będę musiał zaryzykować... Bo o znalezieniu zrazów do szczepienia to raczej nie ma co marzyć. :)

Ja kupiłem w Gospodarstwo Szkółkarskie Ewa i Mirosław Kamińscy ubiegłej jesieni. Wysyłka kurierem. Ciekawe czy faktycznie to Isolda :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Udało mi się Isoldę znaleźć niedaleko mnie, w szkółce Waleczek w woj.śląskim. W marcu została posadzona. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kamil, co prawda obiecałem w ubiegłym roku, ale potem mi umknęło więc teraz przedstawię po kolei zdjęcia moich czerech. Ze względów technicznych będą to 4 odcinki (mam możliwość zamieszczenia tylko jednego zdjęcia pod wiadomością). Najpierw czerecha, a raczej wiśnia Gubeńska ( nie mylić z czereśnią Gubińską). Czereśnię Gubińską też już mam od kilku tygodni. :)

Obrazek


Teraz kolej na czerechę Hortensję (niestety najwcześniej zakwitła więc kwiaty już nieco przechodzone). :wink:


Obrazek


Czerecha Kleparowska (wsadzona w ubiegłym roku wiosną).

Obrazek

I na koniec serialu czerecha Książęca.

Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Sadzonka winorośli Einset Sedless rozmnożona metodą na szafie została wsadzona w miejsce docelowe, ciekawe czy da radę? Oczywiście została zabezpieczona za pomocą kaptura z agrowłókniny przed ogrodnikami i zośką, no ale zobaczymy... . :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom super zdjęcia. Kleparowska moim zdaniem ma trochę innej budowy kwiaty od pozostałych, nawiasem co to za śliwy tam za nią w tle? Oby ładnie zawiązały i żeby można było się chwalić później owocami.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Trudno powiedzieć co to za śliwki, bo to śliwki sąsiada, wyglądają na węgierki i jakieś renklody (Althana albo coś w tym guście) ale nigdy nie próbowałem więc to tylko tak z wyglądu i na odległość. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Kolejne podejście do śliwki Haganta będzie prawdopodobnie nieudane, jak do tej pory nic nie wypuszcza... . dam jej jeszcze szansę do końca maja, jak nie ruszy to szpadel. To jest nauczka by nie zamawiać w sklepach internetowych (no chyba,że gdzie indziej nie ma danej odmiany ( a tak było w jej przypadku). Najpierw zamówiłem ją w sadowniczy.pl i była w grupie 9 odmian, które przetrzymali po zapakowaniu przez 11 dni w kolejce do wysyłki i 2 odmiany tego nie przeżyły w tym ona. Po raz drugi jesienią 2019 sprowadziłem ją ze sklepu podkarpackie sady i na razie kwalifikuje się też pod szpadel. Jesienią zamówię ją u szkółkarza (udało mi się w końcu znaleźć szkółkę z ta odmianą).

Haganta została wczoraj poddana eksperymentowi, wykopałem zarazę. korzenie ma raczej w porządku, po przycięciu końcówek białe w środku, ale prawie wcale cienkich korzonków tylko grubsze. czubek przewodnika wraz z 2 bocznymi gałęziami po przycięciu taki żółtozielony zrobił się wilgotny. Poszła więc na całą noc do wiadra z wodą i dzisiaj rano do gruntu. Jak do czerwca nie ruszy to szpadel pójdzie w ruch. :roll:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Garom miałem podobnie z niby węgierką wangenheima. (przekonam się czy to ona jak śliwy dojdą na chwilę obecną ma aż 4). Kupiona w serwisie na Al.... korona potężna, natomiast korzenie kilka grubych kikutów cienkich nic, skróciłem ja dość ostro, żeby równowagę między korzeniem a koroną wyrównać, skończyło się, że w miejscu skrócenia przewodnika zrobiła się martwica i obecnie dziupla ;:124 wsadziłem też dość płytko i efekt taki, że kisła w miejscu dwa lata z przyrostami rzędu 10 cm... i wieloma odrostami ałyczy( uwielbiam tą podkładkę...) W tamtym roku w końcu przyjęła się jak powinna i wydała pół metrowe przyrosty. Nawiasem masz może w kolekcji Węgierkę Wangenheima?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Moja "gwiazda" miała tylko dwie boczne gałązki, które skróciłem na 2 oczka (tak z 10 cm), a sam przewodnik ma koło 80 cm po skróceniu (wcześniej miał kolo 1m). Za to grubych korzeni ma sporo jak na taką licheninę. Wangenheima mam posadzoną 2 lata temu, ale mało urosła w ubiegłym toku (susza).
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Miejsca pod sadzonki winorośli przygotowane. Dziury pokopane, zaprawione obornikiem podlane, a następnie częściowo przysypane ziemią i ponownie podlane. Pozostały tylko zagłębienia na nowe odmiany. Jeszcze tylko do uzgodnienia termin odbioru sadzonek i ich pielęgnacja. :)

Niestety opryskiwacz poszedł w ruch, bo mszyce przypuściły atak na śliwki. W związku z tym śliwki i nowe nasadzenia (wszystkie gatunki) dostały Mospilan. Mam nadzieję ,że pomoże na jakieś 6 tygodni. Ponadto poszedł też na młode sadzonki Zato: na gruszki (rdza gruszy od sąsiada ze szkółką iglaków) i jabłonie (parch i mączniak). No i jeszcze wczoraj przeszedł opad, aż 10 mm, co jest największym opadem u mnie od sierpnia ub. Niestety na najbliższe 2 tygodnie zapowiadają dla równowagi 0 mm w każdy kolejny dzień. :roll:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

W końcu winorośle zostały zasilone doglebowo Florovitem (czekałem aż minie zimna Zośka). Dawka pośrednia-mocniejsza niż w instrukcji ale mniejsza (na razie) niż w ubiegłym roku. :)

Zrobiłem lustrację zaszczepionych odmian, niestety kilka z nich prawdopodobnie mi wypadnie, bo szczepiłem każdej odmiany po 2 sztuki i większość z nich się rozwija (są liście). Natomiast takie odmiany jak: gruszki: Cascade, Hortensja ; jabłonie: Akero, Alpiniszt, Liberty, czereśnie: Carmen, Jacinta nie mają oznak rozwoju. Przy czym jeśli chodzi o Jacintę to jest tylko jedna zaszczepiona i jej pąki są lekko rozchylone ale nic dalej nie rośnie. Z czereśniami to jest podobno problem przy szczepieniu "z ręki". Poza tym były już lekko nabrzmiałe jak je pakowałem do lodówki i może w tym problem,że pora i technika nie optymalna a zrazy zbyt nabrzmiałe do szczepienia tą techniką...?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”