Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mam nadzieję,że o mnie nie zapomniałeś...? :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Lex a jakieś mniej popularne podkładki masz w kolekcji?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mam około 40 drzew owocowych ,jestem zainteresowany wymianą sztobrów .
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3676
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja też jestem w temacie. Piszcie czego potrzeba. Razem damy radę, bez reklam zdobyć potrzebne odmiany przy współpracy naszych forumowiczów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Jak jużpisałem w innym wątku pPoszukuję zrazów starych odmian jabłoni takich jak: Mantet, Melba, Primula, Tydeman Red, Jonamac, Jerseymac, McIntosh, Reneta Strauwalda, Macoun. :)
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

garom pisze:Mam nadzieję,że o mnie nie zapomniałeś...? :wink:

Oczywiscie Romek, juz naostrzylem sekator. Mieszkam teraz 1.5km od swojego sadu wiec jak to mowia: zawsze moge podskoczyc. Od Ciebie tez chcialbym co nieco. Chyba udalo mi sie odwirusowac te ksiazeca, ale nie jestem na 100 pewien.

Pozdrawiam serdecznie

-- Cz 24 gru 2020 15:14 --
KamilK02 pisze:Lex a jakieś mniej popularne podkładki masz w kolekcji?
Mam, glownie pod czeresnie Krymsk5 i Krymsk6, Popiela, dla jabloni ciekawa wlasna siewke jabloni. I to chynba wszystko - nie ma szalu jak widzisz.

Pozdrawiam serdecznie

-- Cz 24 gru 2020 15:14 --
kazeko pisze:Mam około 40 drzew owocowych ,jestem zainteresowany wymianą sztobrów .

To prosze o spis roslin jeśli mozna prosic.

Pozdrawiam serdecznie
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1425
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Lex, napisz mi na priv, co mam dla Ciebie zarezerwować...? :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Lex Przeciętny hobbysta raczej nie ma dostępu do takich podkładek, natomiast jeśli by mi nie wyszło z ukraińskimi antypkami :roll: polskich nasion nie było już...., to w przyszłym roku będę się uśmiechał o zraz Twojej antypki, spróbował bym sobie zrobić sadzonki zielne. :wit
Natomiast pod ręką mam zrazy głównie jabłoni Jonathan, Koksa pomarańczowa, Oliwka kronselska, Malinowa Oberlandzka, Wealthy. Z Pestkowych mam Burlat,Vega lub Buttera klik Nie wiem w końcu która to jest :roll: , jak i bladoróżową. Wiśnia prawdopodobnie wczesna ludwika.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

U moich sąsiadów są bardzo stare , umierające jabłonie. Postanowiłam je przeszczepić
u siebie na dziczkach . Robiłam to poraz pierwszy i przyjęła mi się tylko jedna gałązka
odmiany papierówka. Problem jest w tym , że przez dwa lata nic nie urosła a tylko wypuszcza
listki . Wszczepiona jest w pień jakieś 20 cm nad ziemią w literę T. Czy powinnam ściąć
drzewko nad szczepieniem żeby gałązka lepiej rosła :?:
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Tak na wiosnę.
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Lex, moje jabłonie;papierówka biała, piros ,kosztela, lobo ,landzberska, gala ,grany smitch, red boskop ,reneta złota ,szampion? jonathan?,siewka póżna? 4 nn? grusze; klapsa ,konferencja, sredniopóżna nn? ,2 zimowe nn?,młode dwulatki; bera hardy?,xenia?,pigwa jabłkowa, sliwy; węgierka wczesna ,zwykła, renkloda ulena ,altana, president ,mirabelka z nancy, kometa ,vanier, schiro ,amers ?
brzoskwinie ; inka ,saturn ,rakoniewicka ,welwet? ,siewka?, 2 nn? morele; early orange ,2 nn? ,czeresnie ;rivan ,wega ,summit ,napoleon? 3 nn? ,5 wisni nn? .
Tam gdzie pytajnik to według opisu nie do konca sprawdzone ,nn w ogóle nie rozpoznane wiek drzew od 2do 15lat ,dużo było kupione na
targu na słowo ,pózniej to kupowałem u szkólkarzy w sandomierzu .
W tym roku musze porobić zdjęcia wszystkich owoców i zrobic zapiski o terminie dojrzewania
.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Od jakiegoś czasu zaczęłam zwracac uwagę na różne drzewa i krzewy owocowe i podczytuję i układam sobie w głowie kwestię szczepienia. Chciałabym na wiosnę ( marzec?) zrobić pierwszy krok mniej lub bardziej udany, w każdym razie próbny.

Chce celowac na szczepienie jabłoni. Mam upatrzone dwie odmiany że starych drzew - jedno to spartan A drugie to drzewo z ogrodu mojej ciotki, ktorego jablkami się zajadalam za młodu ale nie znam nazwy. Rozmawiałam z osobą bardziej zaawansowaną, która szczepi z powodzeniem drzewa i ma nawet po kilka odmian na jednym ale Powiem wprost - nie rozumiem języka którym się posługiwał. Kiwałam głową jak mi wymieniał literki i cyferki podkładek które mi pasują ale dalej nie wiem co powinnam zrobić. I czy mogę to zrobić bez jechania do szkółki po drzewka.

Wiem że muszę mieć podkładkę i zraz i którymś dowolnym sposobem jedno połączyć z drugim. Powiedzmy że zrazy mam, zdobęde je ucinajac z tych upatrzonych drzew.
Pytanie co z podkładka?
Wiem że mogę użyć drzewek owocowych które mam ale raczej wszystko jest młode i nie chcę tego uszkodzić nie mając wprawy. Raczej potrzebuje obiektu treningowego, najchętniej z tych które mam. Wyczytałam że można próbować na pigwowcu- czy to prawda ?
I czy ewentualnie można użyć jeszcs3 jakichś innych drzew czy to jest tak że raczej trzeba całować grusza na gruszy jabłoń na jabloni?
Jeśli nie to co kupić i jak z tym postąpić?
Wyczytałam że drzewko musi być stabilnie prowadzone dwuletnie przynajmniej. Czyli rozumiem że nie mogę szczepic np po tym jak to drzewko zasadzie tylko np na kolejny rok ?

I czy są jeszcze jakieś inne drzewka których ewentualnie mogę użyć jeśli mam je pod ręką? Jakieś śliwy, jarzębiny czy leszczyny, głogów czy cokolwiek innego 'dzikiego ' dostępnego powszechnie.

Ps. Jeśli pytam o coś co było już 100 razy przerabianie to przepraszam, jestem w trakcie wątku i mi wpada tyle pytań że sama za sobą nie nadążam
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2808
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Foxowa Ogólnie zasada że jabłoń na jabłoni, nieszpułka na głogu, albo jarzębinie. Grusza na gruszy ewentualnie pigwie. Grusza na głogu mi zdechła. A leszczyna na leszczynie.
Jak wielkie chcesz, żeby te dwie odmiany rosły? Na pigwowcu podejrzewam będzie niezgodność, a po drugie ta podkładka daje drzewa słabsze niż na M27, albo z polskich P22.
Siła wzrostu jabłoni od zależy od sumy siły wzrostu odmiany, siły wzrostu podkładki i stanowiska i może się plasować od wielkości krzewu pomidora do starej jabłoni z sadu babci. Dodatkowo podkładki dobiera się do rodzaju gleby tutaj masz poniekąd skalę
M27<P59<B9<P22<M9<P2<P60<M26<P14<M7<MM106< MM111<M25< siewka antonówki 4 stopy to 1.219200m, a 32 stopy to 9.753600m
A podkładki można znaleźć w szkółce na pewno jakieś tam masz koło siebie. A jak nie to Rosynant pisał żeby sobie kupić Antonówkę szczepioną na M26 i na konarach gotowego drzewka ponaszczepiać sobie co potrzeba.
A ode mnie najlepiej od P60 do MM106, bo mocniejsze na działki wszystko zarośnie, a słabe zdechnie, bo nie da rady w trawie. Ja zdecydowałem się na M26 Zobaczę, czy mój wybór będzie prawidłowy za kilka lat. :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”