Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1125 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67  
Autor Wiadomość
Lex
 Tytuł: Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III
PostNapisane: 24 gru 2020, o 17:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
garom napisał(a):
Mam nadzieję,że o mnie nie zapomniałeś...? :wink:

Oczywiscie Romek, juz naostrzylem sekator. Mieszkam teraz 1.5km od swojego sadu wiec jak to mowia: zawsze moge podskoczyc. Od Ciebie tez chcialbym co nieco. Chyba udalo mi sie odwirusowac te ksiazeca, ale nie jestem na 100 pewien.

Pozdrawiam serdecznie

-- Cz 24 gru 2020 15:14 --

KamilK02 napisał(a):
Lex a jakieś mniej popularne podkładki masz w kolekcji?

Mam, glownie pod czeresnie Krymsk5 i Krymsk6, Popiela, dla jabloni ciekawa wlasna siewke jabloni. I to chynba wszystko - nie ma szalu jak widzisz.

Pozdrawiam serdecznie

-- Cz 24 gru 2020 15:14 --

kazeko napisał(a):
Mam około 40 drzew owocowych ,jestem zainteresowany wymianą sztobrów .

To prosze o spis roslin jeśli mozna prosic.

Pozdrawiam serdecznie

garom
PostNapisane: 24 gru 2020, o 18:00 
1000p
1000p

1 szt.
Lex, napisz mi na priv, co mam dla Ciebie zarezerwować...? :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

KamilK02
PostNapisane: 24 gru 2020, o 20:15 
1000p
1000p

0 szt.
Lex Przeciętny hobbysta raczej nie ma dostępu do takich podkładek, natomiast jeśli by mi nie wyszło z ukraińskimi antypkami :roll: polskich nasion nie było już...., to w przyszłym roku będę się uśmiechał o zraz Twojej antypki, spróbował bym sobie zrobić sadzonki zielne. :wit
Natomiast pod ręką mam zrazy głównie jabłoni Jonathan, Koksa pomarańczowa, Oliwka kronselska, Malinowa Oberlandzka, Wealthy. Z Pestkowych mam Burlat,Vega lub Buttera klik Nie wiem w końcu która to jest :roll: , jak i bladoróżową. Wiśnia prawdopodobnie wczesna ludwika.

leszkat76
PostNapisane: 28 gru 2020, o 00:37 
200p
200p

0 szt.
U moich sąsiadów są bardzo stare , umierające jabłonie. Postanowiłam je przeszczepić
u siebie na dziczkach . Robiłam to poraz pierwszy i przyjęła mi się tylko jedna gałązka
odmiany papierówka. Problem jest w tym , że przez dwa lata nic nie urosła a tylko wypuszcza
listki . Wszczepiona jest w pień jakieś 20 cm nad ziemią w literę T. Czy powinnam ściąć
drzewko nad szczepieniem żeby gałązka lepiej rosła :?:

lgrom
PostNapisane: 28 gru 2020, o 01:02 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Tak na wiosnę.

kazeko
PostNapisane: 28 gru 2020, o 23:27 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Lex, moje jabłonie;papierówka biała, piros ,kosztela, lobo ,landzberska, gala ,grany smitch, red boskop ,reneta złota ,szampion? jonathan?,siewka póżna? 4 nn? grusze; klapsa ,konferencja, sredniopóżna nn? ,2 zimowe nn?,młode dwulatki; bera hardy?,xenia?,pigwa jabłkowa, sliwy; węgierka wczesna ,zwykła, renkloda ulena ,altana, president ,mirabelka z nancy, kometa ,vanier, schiro ,amers ?
brzoskwinie ; inka ,saturn ,rakoniewicka ,welwet? ,siewka?, 2 nn? morele; early orange ,2 nn? ,czeresnie ;rivan ,wega ,summit ,napoleon? 3 nn? ,5 wisni nn? .
Tam gdzie pytajnik to według opisu nie do konca sprawdzone ,nn w ogóle nie rozpoznane wiek drzew od 2do 15lat ,dużo było kupione na
targu na słowo ,pózniej to kupowałem u szkólkarzy w sandomierzu .
W tym roku musze porobić zdjęcia wszystkich owoców i zrobic zapiski o terminie dojrzewania
.

Foxowa
PostNapisane: 29 gru 2020, o 16:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Od jakiegoś czasu zaczęłam zwracac uwagę na różne drzewa i krzewy owocowe i podczytuję i układam sobie w głowie kwestię szczepienia. Chciałabym na wiosnę ( marzec?) zrobić pierwszy krok mniej lub bardziej udany, w każdym razie próbny.

Chce celowac na szczepienie jabłoni. Mam upatrzone dwie odmiany że starych drzew - jedno to spartan A drugie to drzewo z ogrodu mojej ciotki, ktorego jablkami się zajadalam za młodu ale nie znam nazwy. Rozmawiałam z osobą bardziej zaawansowaną, która szczepi z powodzeniem drzewa i ma nawet po kilka odmian na jednym ale Powiem wprost - nie rozumiem języka którym się posługiwał. Kiwałam głową jak mi wymieniał literki i cyferki podkładek które mi pasują ale dalej nie wiem co powinnam zrobić. I czy mogę to zrobić bez jechania do szkółki po drzewka.

Wiem że muszę mieć podkładkę i zraz i którymś dowolnym sposobem jedno połączyć z drugim. Powiedzmy że zrazy mam, zdobęde je ucinajac z tych upatrzonych drzew.
Pytanie co z podkładka?
Wiem że mogę użyć drzewek owocowych które mam ale raczej wszystko jest młode i nie chcę tego uszkodzić nie mając wprawy. Raczej potrzebuje obiektu treningowego, najchętniej z tych które mam. Wyczytałam że można próbować na pigwowcu- czy to prawda ?
I czy ewentualnie można użyć jeszcs3 jakichś innych drzew czy to jest tak że raczej trzeba całować grusza na gruszy jabłoń na jabloni?
Jeśli nie to co kupić i jak z tym postąpić?
Wyczytałam że drzewko musi być stabilnie prowadzone dwuletnie przynajmniej. Czyli rozumiem że nie mogę szczepic np po tym jak to drzewko zasadzie tylko np na kolejny rok ?

I czy są jeszcze jakieś inne drzewka których ewentualnie mogę użyć jeśli mam je pod ręką? Jakieś śliwy, jarzębiny czy leszczyny, głogów czy cokolwiek innego 'dzikiego ' dostępnego powszechnie.

Ps. Jeśli pytam o coś co było już 100 razy przerabianie to przepraszam, jestem w trakcie wątku i mi wpada tyle pytań że sama za sobą nie nadążam

KamilK02
PostNapisane: 29 gru 2020, o 18:04 
1000p
1000p

0 szt.
Foxowa Ogólnie zasada że jabłoń na jabłoni, nieszpułka na głogu, albo jarzębinie. Grusza na gruszy ewentualnie pigwie. Grusza na głogu mi zdechła. A leszczyna na leszczynie.
Jak wielkie chcesz, żeby te dwie odmiany rosły? Na pigwowcu podejrzewam będzie niezgodność, a po drugie ta podkładka daje drzewa słabsze niż na M27, albo z polskich P22.
Siła wzrostu jabłoni od zależy od sumy siły wzrostu odmiany, siły wzrostu podkładki i stanowiska i może się plasować od wielkości krzewu pomidora do starej jabłoni z sadu babci. Dodatkowo podkładki dobiera się do rodzaju gleby tutaj masz poniekąd skalę
M27<P59<B9<P22<M9<P2<P60<M26<P14<M7<MM106< MM111<M25< siewka antonówki 4 stopy to 1.219200m, a 32 stopy to 9.753600m
A podkładki można znaleźć w szkółce na pewno jakieś tam masz koło siebie. A jak nie to Rosynant pisał żeby sobie kupić Antonówkę szczepioną na M26 i na konarach gotowego drzewka ponaszczepiać sobie co potrzeba.
A ode mnie najlepiej od P60 do MM106, bo mocniejsze na działki wszystko zarośnie, a słabe zdechnie, bo nie da rady w trawie. Ja zdecydowałem się na M26 Zobaczę, czy mój wybór będzie prawidłowy za kilka lat. :roll:

Foxowa
PostNapisane: 29 gru 2020, o 18:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Czyli jednak najprościej będzie kupić drzewko na podkładkę i na nim eksperymentować.
Kiedy to zrobić? I co wybrać? I ile ich kupić?

Dalej nie rozumiem oznaczeń podkładki ale poszperam w necie i może zacznę rozumoec coś z tych oznaczeń i będę wiedziała co chce.
Osoba z którą rozmawiałam mi po 'wywiadzie ' też polecała zdaje się M26. Ja nie mam pojęcia o czym mowa tak prawdę powiedziawszy,więc się zdaję na porady.

Co do wielkości docelowej to nie chce dużego drzewa. Z resztą my staram się nie hodować wielkich drzew tylko takie żeby owoce było łatwo zbierać.

O pigwowcu wyczytałam w necie stąd pytam. Ale nie wiem jak to wygląda w praktyce bo pigwowiec który ja znam jest rączkę krzewem delikatnym. Chyba że chodziło o drzewko pigwy. Nie wiem, jeszcze za bardzo się gubię. Pytam bo widzę że niektórzy to robią nawet jak nie jest polecane.

KamilK02
PostNapisane: 29 gru 2020, o 19:47 
1000p
1000p

0 szt.
M9 to jet nazwa odmiany wykorzystywanej na podkładkę jak Jonagold czy Shampion jest nazwą odmiany jabłoni deserowej. Gdzieś kiedyż miałem prawdziwą nazwę tej podkładki jeszcze zdaje się po francusku :roll: W naszym Kraju używa się P od Polski i numer podkładki. P2 był wcześniej wyhodowana niż P14, a P60 później niż obydwie wcześniejsze
M27, M9, P22, P59 są to podkładki karłowe
P2 i P60 plasuje się pomiędzy karłowymi a półkarłowymi (o ile P60 nie podciągnęli do półkarłowych?)
M26, P14, M7 i chyba MM106 półkarłowe.
MM111 z angielskiego semi vigorous nie przychodzi mi polski odpowiednik
M25 i siewka antonówki , A2 to podkładki silnie rosnące, dadzą radę nawet w samym piachu o ile głębiej jest glina.
Bardziej karłowa podkładka sprawi, że drzewo wcześniej wejdzie w owocowanie, ale będzie delikatniejsze i wiatr może wywrócić, drzewo na silnej podkładce później zacznie ale burza mu rady nie da, ale drzewo będzie 8m w górę po 60 latach, a karłowe i półkarłowe raczej będą już dawno martwe.
To już od Ciebie zależy ile chcesz drzew w sadzie można zrobić i 5 odmian na jednym drzewku

garom
PostNapisane: 29 gru 2020, o 19:55 
1000p
1000p

1 szt.
Może taniej byłoby kupić podkładki w szkółce albo nawet z netu. Ich cena to tak około 2 zł za sztukę, a drzewko do przeszczepienia to już cena od 15 zł w gorę. :)

leszkat76
PostNapisane: 29 gru 2020, o 23:43 
200p
200p

0 szt.
Też jako nowicjuszka próbowałam szczepić jabłonie, z ok.20 sztuk przyjęła się jedna. Latem próbowałam
też szczepić przez okulizację. Po miesiącu zdaje się rozwinęłam oczka , wyglądały ok, to co?
Jakieś robale oblazły i żywcem zjadły ;:125
Więcej szczepień nie robiłam , kupiłam gotowe jabłonki i owocowały w tym roku a przeszczepiona
gałązka to tylko listki wypuszcza...

Foxowa
PostNapisane: 30 gru 2020, o 11:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Na czym szczepiłas ?
Bo ja nadal nie wiem co kupić po podaniu przez kolegów takiej listy.
Doczytałam tyle że to wspomniane M9 pasuje do Spartana.

Co do karłowych podkladek to ogrodnik mi właśnie polecał karłowe, z waszych opinii widzę że piszecie że sa słabsze I drzewo może się przewrócić i trochę się boję.
Mam dwie działki, miejską i wiejską. Na miejskiej mam mało miejsca ale lepsza ziemię i warunki ok. Tam sobie mogę wsadzić góra jedno niewielkie drzewko.
Na wiejskiej mam więcej miejsca i jestem bez ograniczeń natomiast to są góry, gleba gliniasta, kamienista ( oczywiście nadsypujemy ziemia kupną i nawozimy) , no i klimat jest nieco bardziej srogi, wiatry , śniegi itd.

Bycie nowicjuszem niestety niesie za sobą duże ryzyko niepowodzenia ale wychodzę z założenia że warto próbować. Wiadomo że się może nie udać dlatego już z góry chyba warto przygotować kilka drzewek pod ten eksperyment..

leszkat76
PostNapisane: 30 gru 2020, o 12:24 
200p
200p

0 szt.
Szczepiłam na dziczkach ,które wyrosły w miejscu , gdzie kiedyś rosły jabłonie i zostały ścięte.
Podejrzewam , że to antonówki. W tym roku pierwszy raz zaowocowały i jabłuszka całkiem
niezłe. Takie antonówkowate. ;:131

garom
PostNapisane: 30 gru 2020, o 14:09 
1000p
1000p

1 szt.
Ja jabłonie szczepię na M26 albo P60 i nie mam z nimi żadnego problemu. Natomiast w rejonie bardziej południowym nie wiem czy akurat te podkładki się sprawdzą. Ale na forum jest sporo osób z tamtych rejonów więc może podpowiedzą , które podkładki lepsze.
Różnica pomiędzy Antonówką a tymi w/w podkładkami to nie tylko docelowa wielkość drzewa, ale przede wszystkim czas oczekiwania na pierwsze plonowanie. Mam wiele drzewek szczepionych na Antonówce i najwcześniej (rzadki przypadek) weszły mi w owocowanie w 4 roku po posadzeniu, a niektóre jeszcze nie zakwitły chociaż sadzone były w 2015 roku. Te na M26 potrafią zakwitnąć już w 2 roku po posadzeniu. Oczywiście drzewko na Antonówce osiąga wysokość 6 metrów (albo i więcej), a te na tzw. M-kach (M7. M9, M26 itd.) to najwyżej 3-3,5 metra. :)

KamilK02
PostNapisane: 30 gru 2020, o 15:30 
1000p
1000p

0 szt.
M9 Jest dość słaba i jest to podkładka stosowana głównie w sadach towarowych, gdzie drzewa rosną w ugorze chemicznym, albo mechanicznym, mają również nawodnienie, a jak za mocno rosną to przejadą w odległości 40 cm od pnia nożami i podetną korzenie :twisted: . Co prawda Małżeństwo M9 + kosztela sprawdza się klik ERNRUD pokazywał. Fajne zwarte drzewo wyszło, jest jedno ALE kosztela rośnie potężna. A naszczepiony zraz też wpływa na podkładkę więc podejrzewam, że taki pakiet ma też bardziej rozwinięte korzenie niż gdyby był to Szampion, albo ohydny idared, który rośnie średnio.
leszkat76 tylko pojawia się tutaj problem, bo raczej zabytkowych odmian nie uda mi się dostać na interesującej mnie podkładce, więc jak kupię to i tak muszę przeszczepić, bo zazwyczaj zabytki są na antonówce. P14 obserwuję, że ciężko uspokoić, lubi też odrostów produkować. A po wtóre pamiętajmy, że w komercyjnych szkółkach drzewa są pakowane nawozami pod korek i są nawadniane, więc rosną ładnie. Natomiast zaszczepione przez nas są słabsze to fakt, ale hartują się od początku. Mam wrażenie, że drzewa na M26 są chętniej atakowane przez mszyce. :?
Ps. Jak macie jabłoń na P60, to jak będziecie karczować to zdrapcie sobie korę w szyjce korzeniowej. :twisted:

leszkat76
PostNapisane: 30 gru 2020, o 16:13 
200p
200p

0 szt.
Obrazek
To jest ta gałązka z bardzo starej ,może 70 letniej papierówki. Nad szczepieniem
zetnę na wiosnę ,jak mi poradził Igrom.
A o co chodzi z tą korą :?:

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1125 ]  Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: sajko71 i 49 gości