Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Drzewa owocowe
Zablokowany
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Są lance 2 metrowe do opryskiwaczy. Mam stare jabłonie i taka lanca mi się sprawdza.
https://marolex.pl/content_tools/lanca- ... zka-300cm/
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8967
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Uprawia ktoś np.nektaryny w tunelu ? Znalazłam post Ani Kozuli , w którym jest foto
uprawianych w ten sposób nektaryn . Drzewka oblepione owocami , piękny widok .
Ma być u mnie przymrozek z poniedziałku na wtorek i tak mnie naszło . ;:145
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 625
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

U mnie po mrozie wstępnie mogę powiedzieć że zawiązki najbardziej ucierpiały na Early Orange dlatego plon będzie niski . W przypadku odmiany Goldrich gdzie owoce ma duże ok 70 g to z drzewa się spodziewam tylko 5 kg . Za to zawiązków na odmianie Harcot jest jak czereśni a więc drzewo zrzuci bardzo dużo zawiązków ( 15-20 kg ) albo drzewo się połamie z nadmiaru owoców , jak widać im próżniejsze kwitnienie tym mniejsze prawdopodobieństwo że przemarzną kwiaty i zawiązki .
Jak ten rok pokazał to kupowanie Moreli wcześnie kwitnących może spowodować słabym plonem lub brakiem owocowania i dlatego lepiej kupić odmiany późno kwitnące i mieć większe szanse na owocowanie .
Odmiany takie jak Wczesna z Morden , Goldrich , Early Orange , Early Blush wcześnie kwitną i dlatego jest duże ryzyko że kwiaty przemarzną .
Dobrym rozwiązaniem jest wybór odmian póżno kwitnących Somo , Sirena , Bergeron , Węgierka wczesna ( Ungarische Beste ) , Kijewskij Krasen które owocują w 1 połowie Sierpnia .
:wink:
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Witam serdecznie,

próbuję znaleźć odpowiedź na forum, lecz bezskutecznie.
Nektaryna (Harco) nie miała w zeszłym roku kędzierzawości. Odpuściłem opryski jesienno wiosenne licząc, że może w tym roku też będzie dobrze.
W tym roku niestety się pojawiła.

Z tego, co wyczytałem na forum odnośnie terminów - rozumiem, że jest już za późno na oprysk?
Mam to tak zostawić i spisać w tym roku owoce na straty? Czy jest opcja, że drzewko nie przetrwa tego roku?
Czy jeszcze czymś to zaatakować?

Jeśli chodzi o termin to jest już za późno, bo choroba już wystąpiła czy chodzi o zawiązki owoców? Nie będą się nadawać do spożycia po oprysku?

Pozdrawiam
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Poobrywać listki porażone i wykonaj oprysk sylitem. Zobacz ile ma okresu karencji.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

W swoich notatkach mam tak zapisane:
W przypadku wystąpienia kędzierzawości, warto jest usuwać chore liście na samym początku infekcji i przy stosunkowo niewielkim jej nasileniu, żeby dać czas rozwijającym się dalej pędom na regenerację. Równocześnie obowiązkowo należy zasilić dolistnie drzewa azotem np. 2 - 3 razy MOCZNIKIEM - 0,5%, jak najszybciej po wystąpieniu choroby. Po około miesiącu od pierwszych widocznych objawów kędzierzawości, zabiegi te nie mają sensu. Na drzewach z silną kędzierzawością i nie oberwanymi liśćmi w początkowej fazie choroby - w większym nasileniu może wystąpić brunatna zgnilizna!
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Sam nie stosowałem ( bo ostatnio nie musiałem) ,ale wiem od kolegi z tzw. zagłębia owocowego (okolice Rawy Mazowieckiej) ,że można teraz kędzierzawość potraktować mocniejszym topsinem (mocniejszym niż standardowa dawkA o 10%). Możesz zaryzykować jak już nie będzie innego wyjścia. Mnie kilkanaście lat temU uschły w ten sposób 4 drzewka bo nie mogłem w terminie zrobić oprysku. Oprócz tego drzewko trzeba mocniej zasilić nawozem i ewentualnie systematycznie podlewać by zregenerowało ubytek liści. :)
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Dacie radę powiedzieć mi czy to brzoskwinia, czy morela:


Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Raczej morela.
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Serdeczne dzięki.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2920
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

20 marca wsadziłem nektarynę Harco, do tej pory żadnych liści nie ma :roll: Ciekaw jestem czy cokolwiek z niej będzie, pod korą łyko jest zielone, jedynie co to chyba pąki kwiatowe nabrzmiewają, o ile nektaryna taka szkółkowa może je mieć.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

Ja mam podobnie z brzoskwinią Harnaś, póki widać zielone nie zamierzam ruszać.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Brzoskwinia, morela, nektaryna - 2cz. (2018 - )

Post »

lgrom - opryskałem Syllitem wg Twoich zaleceń.
Najgorsze jest to, że okres karencji to 75 dni, więc nie wiem, czy się skuszę na owoce w tym roku. Widać już małe kuleczki.
Ciekawe jest to, że dla wiśni okres karencji to tylko 14 dni, dla jabłoni i grusz 60 dni a dla brzoskwini aż 75.

Syllit dostaje się do wnętrza owocu? Czy po tych 75 dniach jedzenie owoców jest już bezpieczne?

Obok mam jeszcze jedno drzewko i jak na razie jest wolne od kędzierzawości.
Potraktuję je profilaktycznie opryskami ekologicznymi (czosnek, krwawnik, skrzyp polny)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”