Pomidory - choroby i szkodniki - cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Sąsiad ma rację. Jeśli wierzchołki są zielone to jeszcze trochę i zaczną normalnie rosnąć.
mykaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 mar 2009, o 10:17
Lokalizacja: Olsztyn

Na co chorują moje pomidory?

Post »

Nie wiem czy zacząć się juz martwić, czy poczekać na zmiane pogody. Wiadomo, dużo deszczu, niska temperatura, ale mimo wszystko martwię się. Pierwszy raz uprawiam pomidory i nie bardzo wiem co i jak. Liście zwłaszcza te dolne zrobiły sie żółte tak jak widac na zdjęciu i nie wiem czy mają czegoś za mało czy za dużo. Posadziłam pomidory po buraczkach czerwonych i po oborniku (nie wiele go było i niezbyt zadowalającej jakości) podlewałam je dwa razy gnojówką z pokrzyw, może przesadziłam :( rosną sobie już około miesiąca. Obrazek Obrazek Obrazek
tomass
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 21 maja 2009, o 11:30

Post »

nie przesadzaj,wyglądają o wiele lepiej jak moje :cry: one rosną pod folią bo niewidać ?
mykaka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 mar 2009, o 10:17
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Rosną w gruncie. Posadziłam je około 17 maja, ale pod folię, a od 25 rosną bez żadych osłon.
tomass
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 21 maja 2009, o 11:30

Post »

u moich dolne i środkowe łodygi są bardziej żółte i przyschnięte , a z wierzchu widać na nich fioletowy kolorek - i dalej nic nie wiem co z nich będzie. ( i też pierwszy raz uprawiam)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Oprócz skutków zimna na razie niczego złego na pomidorach nie widać . Kilka ciepłych dni i wszystko ruszy . Zamierające liście należy pousuwać co by się nie mnożyły pleśnie i obserwować czy nie pojawiają się jakieś plamy .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
sajmon0609
200p
200p
Posty: 274
Od: 1 mar 2009, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Post »

Powiedzcie jak wy usuwacie liscie pomidorów czy sa jakieś zalecenia które można usuwać ktorych nie,wiadomo że chore liscie należy obciąć a co z resztą jak prowadzę pomidory na 3 pędy trzeci pęd idzie z dołu to liście mu przeszkadzają czy można je obciąć coś czytałem że po zawiązaniu owoców wycina się liscie i zostawia się tylko nad gronem nie wiem czy dobrze zrozumiałem bo nie ma tematu o przycinaniu pielęgnacji pomidorków
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Sajmon, gdy już zawiąże się pierwsze grono, to obcinam liście od dołu do tego grona. Obcinam lub tylko skracam też te, które leżą na ziemi - jeszcze przed zawiązaniem grona, no i zżółknięte. Przy przywiązywaniu coraz to wyżej do palika, niektóre liście przeszkadzają - skierowane do środka, więc je też obcinam. Ucinam też, gdy mi jakiś liść dokładnie zasłania grono i do niego przylega. Nigdy nie ogołacam rośliny z liści, bo są jej potrzebne.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Nie należy niepotrzebnie usuwać liści pomidorów, gdyż mają one wpływ na wysokość plonowania krzaku pomidora. Poza liśćmi chorymi i dotykającymi do ziemi, inne nie powinno się usuwać. Można usuwać liście poniżej grona owoców, ale dopiero wtedy gdy na tym gronie "zapalają " się pierwsze owoce, po to by pozwolić owocom lepszy dostęp do światła i by liście dotykające gron nie przenosiły choroby z liści na owoce( zwłaszcza w późniejszym okresie owocowania). Nie należy usuwać liści, gdy wszystkie owoce na gronie są zielone, im więcej zdrowych liści na krzaku tym roślina więcej tworzy owoców .

Nie należy "obcinać" liści, tylko je wyłamywać w delikatny sposób od pędu. Wycinając liście ,pozostawia się niewielki fragment liścia przy pędzie, który obumiera na krzaku i jest źródłem chorób grzybowych. Po liściach wyłamanych powstaje w łodydze blizna,które po kilku dniach się zasklepia.
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Chciałabym zasięgnąć porady i informacji czy na zdjęciach moich pomidorków, a konkretnie ich liści są to początkowe objawy brunatnej plamistości liści? Wiem, że na stronie ze zintegrowaną uprawą pomidorów pod osłonami są zdjęcia i opisy, ale na chwilę obecną strona ta nie chce mi się "załadować". Proszę o wskazówki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam Monika...
silver
50p
50p
Posty: 83
Od: 1 maja 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

U mnie nie ma smug. opryskałam wyciągiem z czosnku. Zobaczymy co bedzie pózniej.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

monia09021984 pisze:Chciałabym zasięgnąć porady i informacji czy na zdjęciach moich pomidorków, a konkretnie ich liści są to początkowe objawy brunatnej plamistości liści? Wiem, że na stronie ze zintegrowaną uprawą pomidorów pod osłonami są zdjęcia i opisy, ale na chwilę obecną strona ta nie chce mi się "załadować". Proszę o wskazówki.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Moniu , nie masz brunatnej plamistości , to alternarioza i pewnie jest na którejś jednej odmianie . Ostatnie dwa zdjęcia to niedobór magnezu . Akurat Twoje pomidory wchodzą w etap największego zapotrzebowania na ten składnik , a warunki dla jego pobierania są niesprzyjające . Nie wiem jak przygotowałaś ziemię w tunelu , być może poprawa będzie samoistna jak się ociepli . W każdym razie dopóki jest zimno i często pochmurno nie podlewaj zbyt mocno , to bardzo utrudnia pobieranie magnezu . Możesz pryskać raz w tygodniu 0,5 - 0,7 % rozrworem siarczanu magnezu , albo rozsypać dolomit pod krzaki .
Alternarioza w tunelu daję się dość łatwo opanować , trzeba użyć np. Penncozebu , Rovralu , Mythosu (Amistaru też , ale idzie podobno upał , więc może poparzyć ). Jeśli masz to na pojedynczych krzakach możesz zrobić oprysk chemiczny tylko na nie , pozostałe opryskać zapobiegawczo preparatem z grejpfruta .
Tak ogólnie masz bardzo ładne pomidory , gratulacje !

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

silver pisze:U mnie nie ma smug. opryskałam wyciągiem z czosnku. Zobaczymy co bedzie pózniej.
To dobrze , te plamy na liściach wyglądają jak przy porażeniu kilkoma wirusami , jednak jeśli nie ma smug wyżej jest szansa że to co innego .

kozula
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”