Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 44  
Autor Wiadomość
zenco4
 Tytuł: Re: Kalina japońska 'Watanabe'
PostNapisane: 2 lis 2014, o 22:27 
50p
50p

1 szt.
Ja wlasnie dlatego obecnie kopie wieksze dolki, bo jak kiedys kopalem male , to mialem tez te ziemie ciezka i po kilku dniach upalow byla twarda jak kamien. A taka jak wiadomo jest niedostepna dla wody i co za tym idzie roznych skladnikow pokarmowych i korzen sie dusi, nie ma gdzie sie rozrastac. Obecnie kopie spore i napelniam je lzejsza ziemią/ badz mieszam rdzenną , ciezką ziemie z kompostem badz wsypuje do dolu sam kompost w zaleznosci od wymagan danej rosliny , a w niektorych wypadkach robie drenaz z piachu kiedy roslina wymaga takiego sposobu sadzenia /. Troche podpatrywalem jak inni to robią, wiec moja droga w tej materii ewoluowala .

Zobacz profil Wyślij e-mail      

beatazg
 Tytuł: Re: Kaliny
PostNapisane: 3 lis 2014, o 08:47 
1000p
1000p

1 szt.
Mam dosyć starą kalinę hordowinę , rośnie powoli ,ale nie wiem jaka to odmiana bo nie odróżniam Variegaty od Aureovariegaty , czy ktoś mi pomoże ?
Pozdrawiam :wit B.

tu razem z koralową , którą prowadzę na drzewko , ale już 2 razy korona została wyłamana przez śnieg i wiatr ,przeważnie na wiosnę jak już były liście i kwiaty
Obrazek

Obrazek

Obrazek

selli7
PostNapisane: 3 lis 2014, o 09:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Zenek, ja też tak robię, ważne by w dołek nie sypać diametralnie innej ziemi np. z worka, bo ona ma inne właściwości fizyczne niż otaczająca glina.Zawsze trzeba kompost, piasek czy inne lżejsze podłoże mieszać z tą rodzimą.Inne właściwości fizyczne oznaczają inną kurczliwość podczas mrozów, upałów, suszy itp. co ma niekorzystny wpływ na proces ukorzeniania i wzrostu korzeni.
Jednak o ile niektórym roślinom takie zabiegi wystarczają na jakiś czas np. klematisom, bo mają ogólnie niewielką bryłę korzeniową, albo takim roślinom, które nie są zbyt długowieczne, to niektórym większym krzewom i na dłuższą metę już nie.Z czasem i tak wskutek działania organizmów glebowych dochodzi do zmiany właściwości tej 'ulepszonej' sztucznie gleby wokół korzeni rośliny, a i ona sama rozrasta się i idzie głębiej gdzie nie ingerowaliśmy.
Prawda jest taka, że kluczowe znaczenie ma rodzaj rodzimego gruntu.Każda roślina ma jednak pewne zdolności do przystosowania się, szczególnie sadzona od małego, ale gdybyś porównał taką samą sadzoną w tym samym czasie na odpowiedniejszej dla niej glebie, to różnica może być kolosalna :wink:

zenco4
PostNapisane: 3 lis 2014, o 21:54 
50p
50p

1 szt.
Zgadzam sie w 100% .Wlasnie u gory pokazalem moją kaline Cascade i tę od tej osoby z netu . Rosliny sa o podobnej metryce, a moja jest o niebo mniejsza od tej osoby. Poza tym obecnie moja ma swoje stanowisko , a wczesniej rosla gdzies mocno zachwaszczona i dosc szczelnie obrastaly ją narcyzy i inne cebulkowe. Troche byla potraktowana niestety po macoszemu . :oops: Ponadto ogladalem filmiki gdzie pokazano wplyw ingerencji mikoryzy na rozrost korzeni u modrzewi i w rezultacie na wzrost samej rosliny. Byly pokazane male modrzewie mikoryzowane i bez mikoryzy. I jaka byla szalona roznica w ich wygladzie , zarowno pod jak i nad ziemią. Tak wiec zarowno gleba jak i w przypadku niektorych grup roslin, odpowiednia grzybnia , zwiekszajaca powierzchnie chlonną korzenia maja kapitalne znaczenie dla ich wygladu .

zenco4
PostNapisane: 5 lis 2014, o 21:10 
50p
50p

1 szt.
W tej chwili Cascade jest pieknie przebarwiona. :D

Obrazek

Jednak intensywnosc czerwieni trzmieliny oskrzydlonej jest jeszcze bardziej wyrazista. :wink:

Obrazek

dzika
PostNapisane: 11 lis 2014, o 22:35 
500p
500p

1 szt.
Beatko wspaniałe kolory!
Moja sargenta onondaga przebarwiła się na cudowny bordowy kolor, aż mnie zamurowało, jak ją zobaczyłam. Natomiast koralowa pomponowa wcale :shock: Opadły jej praktycznie zielone liście, kiedy w tamtym tygodniu wiał halny.
Fotkę onondagi wstawię w wolnej chwili.

dzika
PostNapisane: 12 lis 2014, o 15:49 
500p
500p

1 szt.
Oto moja Sargenta Onondaga w jesiennej szacie:
Obrazek

Obrazek

Tomek_Os
PostNapisane: 13 lis 2014, o 16:31 
500p
500p

więcej niż 1
Wspaniale wygląda ;:215 Aż zazdrość bierze :D :wink:

beatazg
PostNapisane: 13 lis 2014, o 18:29 
1000p
1000p

1 szt.
Chyba całą zimę będę robiła listę na wiosenno -letnie zakupy .Tą kalinkę już zapisuję, bo bardzo ładna .
Pozdrawiam :wit Beata

dzika
PostNapisane: 17 lis 2014, o 17:45 
500p
500p

1 szt.
Właśnie zastanawiam się, czy okryć sargentę onondagę na zimę. Mieszkam w strefie 6b, a ona znosi max 6a, czyli teoretycznie trochę niższe temperatury. To jej pierwszy sezon u mnie. Co myślicie?

zuzanka
PostNapisane: 21 lis 2014, o 23:11 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Czy można jeszcze posadzić kalinę ? nie zmarznie gdyby jednak pogoda sie zmieniła i przymroziło trochę?

dzika
PostNapisane: 21 lis 2014, o 23:42 
500p
500p

1 szt.
Też myślałam o posadzeniu jeszcze enkianta, ale odpuściłam. Boję się przymrozków. Niektóre kaliny są dość wrażliwe. Ja bym ją zadołowała i posadziła wiosną, jak tylko odmarznie ziemia.

zuzanka
PostNapisane: 22 lis 2014, o 09:14 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Dziekuję za sugestię , chyba faktycznie poczekam do wiosny.

Mazowszanka09
PostNapisane: 12 gru 2014, o 19:04 
100p
100p

---
Wg IBRO kalina Onondaga wytrzymuje minimum strefę 4b. Moja została posadzona w ogrodzie w 2011 r. jako mała sadzonka. Nigdy nie okrywalam jej przed zimą. W ubiegłym roku zakwiła po raz pierwszy jednym niewielkim kwiatostanem. W tym roku kwitła wiosną i powtórzyła kwitnienie (duzo slabiej) w pierwszej połowie października.
Pozdrawiam
Basia B.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 605 ]  Idź do strony nr...        1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 44  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości