pozostały.Życzę szczerze abyś i Ty mogła w przyszłości zaliczyć taką wędrówkę.
Walerio - Wszystko co piszesz o Szkocji znajduje potwierdzenie w każdej dziedzinie i na każdym kroku a co ważne jej mieszkańców
cechuje ogromna życzliwość i serdeczny stosunek do drugiego człowieka i sympatia do innych nacji.Szkoda tylko,że tak
trudno ich zrozumieć

Zaimponowałaś mi swoją wiedzą i samym ujęciem zagadnienia a ludzi o losach takich jak Twój darzę dużym szacunkiem.
Cieszę się bardzo z Waszych odwiedzin za,które jak i Wasze miłe posty bardzo dziękuję i zapraszam Wszystkich do kolejnych odwiedzin

Pozdrawiam

Wracamy do Polski i zapraszam do kolejnej wędrówki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Nazajutrz po zwiedzeniu ruin zamku w Ogrodzieńcu jadąc samochodem z zamiarem powrotu do domu natknęliśmy się na przydrożną tablicę informującą o możliwości zwiedzenia istniejącej w tym że regionie Jaskini Głębokiej znajdującej się w miejscowości Podlesice.Nie zastanawiając się długo ruszyliśmy w jej kierunku ale niezbyt przygotowani do jej zwiedzania.Byliśmy w letnich ubrankach bo była piękna,słoneczna pogoda.Panie przewodniczki zlustrowały nasze odzienie i spojrzały na siebie porozumiewawczo.Nawet gdyby informacja o tym,że temperatura w jaskini wynosi zaledwie 5?C dotarła do nas przed wykupieniem biletów to i tak byśmy nie zrezygnowali bo byliśmy żądni jej zwiedzenia a ciekawość nasza narastała z każdą minutą.Ruszyliśmy z 10-cio osobową grupą w ochronnych kaskach na głowach.
W latach 70. XX w. podjęte zostały pierwsze próby udostępnienia turystycznego Jaskini Głębokiej. W tym celu wzdłuż ściany Komory Południowej zbudowano betonowe schody z barierką. Zniszczoną i nie remontowaną infrastrukturę wewnątrz jaskini odnowiono w latach 2006-2008. Dzisiejszy kształt podziemna trasa turystyczna uzyskała w wyniku prac zabezpieczających i udostępniających, wykonanych w 2010 r.
Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jest to największa znana aktualnie podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody ?Góra Zborów?. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini ? 22,4 m. Pierwszą dokumentację jaskini wykonał Kazimierz Kowalski w 1948 roku. On też nadał jej dzisiejszą nazwę.
W Kruczych Skałach, podobnie jak w większości skalnych wzgórz w okolicy Podlesic, eksploatowano krystaliczny kalcyt, zwany szpatem. Minerał ten, występujący w postaci nacieków jaskiniowych i żył w szczelinach skalnych, wydobywano w tej okolicy do początku lat 50. XX w. na potrzeby przemysłu szklarskiego. W Jaskini Głębokiej eksploatację kalcytu prowadzono w dwóch okresach ? przed II wojną światową w tzw. Leju Szpatowców (przez niego wchodzimy dziś do jaskini) oraz w Komorze Południowej. Wydobycie w Komorze Południowej rozpoczęto po wojnie, wykorzystując otwory w dnie kamieniołomu. Ślady działalności górników (szpatowców) widoczne są w wielu miejscach Jaskini Głębokiej ? pozostałości grubych warstw kalcytu z otworami po wierceniach górniczych. Fragmenty połamanych nacieków jaskiniowych i brył kalcytu do dziś można znaleźć w całej okolicy.
Jaskinia Głęboka jest siedliskiem wielu organizmów żywych. Najbardziejspektakularne są nietoperze, wykorzystującejaskinię jako dzienne schronienie od wiosny do jesieni, jak również jako miejsce zimowego spoczynku ? hibernacji. W ostatnich latach ich populacja w jaskini rośnie. Komorę Północną jaskini zamieszkuje licznie sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) ? pająk, którego można zaobserwować zwiedzając jaskinię.
Jaskinia czynna jest od 15 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach:
od 15 kwietnia do 31 października 9.00 do 16.00
Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.
/-/ Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury


















Po zwiedzeniu jaskini,pełni wrażeń podjechaliśmy jeszcze pod Okiennik Wielki.
Okiennik Wielki zwany też Dużym lub Skarżyckim ? grupa skał wapiennych, położona około pół kilometra na wschód od Skarżyc, dzielnicyZawiercia. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grupy jest skała posiadająca "okno" ? otwór skalny o wymiarach ok. 7 × 5 metrów.
Historia i legendy
Według historyków ok. XII-XIII wieku u podnóża skał istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej; ślady murów miały być widoczne jeszcze w XIXwieku. Ślad po jego istnieniu zachował się ponadto w legendach, mówiących, że istniał tu gród lub osada, zamieszkały przez zbójników[2]. Istnieją podania, które łączą Okiennik z właścicielami zamku w Morsku, czy też z Janosikiem, który miał ukryć tu swoje skarby a także z XIX-wiecznym rozbójnikiem Malarskim, który miał zamieszkiwać znajdująca się poniżej "okna" jaskinię.
W 1921 roku w jaskini odkryto narzędzia krzemienne z okresu środkowego paleolitu, które obecnie znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie[1].
Czasy współczesne
Obecnie Okiennik znany jest przede wszystkim osobom uprawiającym wspinaczkę. Pierwsze potwierdzone wspinaczki miały tu miejsce w 1962roku, a prawdziwy rozkwit eksploracji Okiennika to lata 80. XX wieku. Najbardziej znane drogi wspinaczkowe to Komin Kosmonautów (Komandosów), Droga Jungera, Super Akcje, Śląski Filar czy Rysa Fijała./-/Wikipedia.







Pozdrawiam Wszystkich
