Derenie dwa...

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Derenie dwa...

Post »

Kupiłam dzisiaj dwa derenie - Cornus kousa (długo poszukiwany przeze mnie) i cornus canadensis (dereń kanadyjski). Szukałam tu informacji o nich, ale nic szczególnego nie znalazłam. W literaturze różne informacje podają - raz piszą, że kousa jest trudny w uprawie, raz, że nie sprawia problemów. Może ktoś podzieli się ze mną doświadczeniami w uprawie tych roślin? :D Zdjęcia tych dereni z Waszych ogrodów mile widziane :D
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Nikt nie jest posiadaczem tych dereni :?:
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wczaoraj stałem sie posadaczem Jolico.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

A to gratuluje :D Ostatnio obejrzałam trochę zdjęć dereni i mam dereniową chorobę :wink: Zaraz sprawdzę jak Twój dereń kwitnie i może się skusze.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Dereń kanadyjski - półcień, roślina okrywowa, gleba stale umiarkowanie wilgotna, zasobna w materię organiczą.
Dereń Kousa - stanowisko słoneczne do półcienistego, gleba stale umiarkowanie wilgotna, najlepiej rośnie na glebie glinisatej, najładniej wygląda jednak na stanowisku o glebie piaszczytej zasobnej w próchnicę i stale umiarkowanie wilgotnej.
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Dzięki Pawle, ale chodziło mi bardziej o własne doświadczenia forumowiczów jeśli chodzi o uprawę tych dereni:D Zazwyczaj takie informacje są o wiele cenniejsze, ale dziękuje Ci za odpowiedź.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Ziel-ona pisze:Dzięki Pawle, ale chodziło mi bardziej o własne doświadczenia forumowiczów jeśli chodzi o uprawę tych dereni:D Zazwyczaj takie informacje są o wiele cenniejsze, ale dziękuje Ci za odpowiedź.
Mam je w kolekcji.
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie uprawa Cornus kousa jest wymagająca, pod Poznaniem - dużo mniej.

Zagrożeniem dla tych drzew (bo tymi się staja po wielu latach) są przede wszystkim wiosenne przymrozki (w ich wynku straciłem już dwa, a prawie straciłem też dwa, w tym jeden mojego wzrostu).

Z chorób najgroźniejsza jest antraknoza (ale chyba zdarza się rzadko).
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

A to co innego Pawle, to jeszcze bardziej dziękuje za odpowiedź :D
Warsawyak właśnie o te przemarzanie się boję. Mam nadzieję, że jakoś przetrwają "poznańską" zimę. A długo trzeba czekać na kwiaty? Macie może Panowie zdjęcia Waszych kwitnących dereni?
magdas
50p
50p
Posty: 55
Od: 25 maja 2008, o 06:53
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ja tez zachorowałam na kousa /widziałam go w arboretum w Rogowie/. Wsadziłam go przed tą ostrą zimą i oczywiście przemarzły gałązki wystające ponad śnieg /20 cm/. W następnym roku - trwał. Ani nie sechł, ani nie przyrastał. Tej wiosny przesadziłam go w bardziej mokre miejsce i wreszcie ruszył z kopyta. Ma teraz około 50 cm. Mam nadzieję, ze może w przyszłym roku pokaże się jakiś kwiatek :D
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ziel-ona pisze:A długo trzeba czekać na kwiaty?
Od malucha to kilka lat (jeden taki posadzony chyba w 2005 ma obecnie 1,8 m wzrostu i aktualnie pokazuje sporo pierwszych pąków kwiatowych).

Najlepiej kupić duży, kwitnący (choćby i skąpo) okaz (nie siewkę), a najlepiej szlachetną, wyselekcjonowaną odmianę. Cornus kousa ma tendencję do kwitnienia naprzemiennie, a pąki kwiatowe mogą być niszczone przez wiosenne przymrozki (dwa lata temu miałem na "dużym" szacunkowo 400 pąków, doczekałem się kwiatów: 0; cieszyłem się, że w ogóle przeżył; w tym roku wiosną pąków było niewiele, doczekałem się kwiatów: paru zdeformowanych, które szybko opadły; w tym roku latem pąków zawiązał: z tysiąc, albo i więcej, nie chciało mi się liczyć, ani nawet szacować ;)).
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Magdas ja zachorowałam na Kouse oglądając zdjęcia różnych dereni - piękne ma nie tylko kwiaty, ale i owoce. Trzymam kciuki za Twojego derenia :D
warsawyak z tego co napisałeś wnioskuje, że z tym dereniem nie będzie tak prosto i przyjemnie...Mój dereń ma około 70 cm i mam nadzieję, że pochodzi ze szlachetnej odmiany :wink: W sumie cena mnie zaskoczyła, bo w jednym z centrów ogrodniczych kosztował 50 zł, a ja kupiłam mojego za 19 zł. Może tamten był szlachetniejszy....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”