Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

KamilK02 pisze:Wygląda, że zaczynają się pojawiać krótkopędy, czyli będzie kwitła, a po drugie nie zostawiamy kołków(czopów), tylko jak już wycinamy gałązki na gładko.
Dziękuję za odpowiedź i cenna uwagę. Poczytam, kołki czopy to inaczej wystające krótkie pędy?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Nieee, coś nie zrozumiałeś. Krótkopędy są widoczne , na pierwszej fotce wyraźnie je widać i tak jak Kamil zaznaczył jabłoń powinna zakwitnąć w następnym sezonie.
Jak odcinasz jakiś konar to na gładko, nie zostawiaj czopow ( kołków).
Nie wiem czy jasno to wyraziłam.
Pozdrawiam! Gienia.
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

gienia1230 pisze:Nieee, coś nie zrozumiałeś. Krótkopędy są widoczne , na pierwszej fotce wyraźnie je widać i tak jak Kamil zaznaczył jabłoń powinna zakwitnąć w następnym sezonie.
Jak odcinasz jakiś konar to na gładko, nie zostawiaj czopow ( kołków).
Nie wiem czy jasno to wyraziłam.
Myślę że rozumiem i jeszcze czytam o cięciu jabłoni. Czyli na pierwszym zdjęciu 3 odstające krótkopędy to ścinamy na gładko, można pościnać je jeszcze teraz czy tylko pora wczesnowiosenna? Jeszcze pytanie, ponieważ nie uzyskałem odpowiedzi czy antonówka może być zapylaczem?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Krótkopędow nie ścinaj, na krotkopedach będą kwiaty !!!!!!!!! ;:oj
Wymieniłam Ci jakie zapylacze mogą być dla Twojej jablonki, antonowka nie jest wymieniona, wiec nie wiem.
Pozdrawiam! Gienia.
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

gienia1230 pisze:Krótkopędow nie ścinaj, na krotkopedach będą kwiaty !!!!!!!!! ;:oj
Wymieniłam Ci jakie zapylacze mogą być dla Twojej jablonki, antonowka nie jest wymieniona, wiec nie wiem.
Oki :) jestem amatorem i ciągle się uczę. Dziękuję za informacje. Miłego wieczorku :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

typy owocowania jabłoni , a tutaj Stephen Hayes tłumaczy poszczególne lata drewna, co jest krótkopędem spur, a co młodym drewnem który wyrósł w tym roku( od stycznia będzie rocznym drewnem. 1 year wood.) Jutro jak nie zapomnę to mogę zrobić zdjęcie z Oliwki Kronselskiej u niej bardzo ładnie to widać.

youtu.be/Q_jqgWXlUHM
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

KamilK02 pisze:typy owocowania jabłoni , a tutaj Stephen Hayes tłumaczy poszczególne lata drewna, co jest krótkopędem spur, a co młodym drewnem który wyrósł w tym roku( od stycznia będzie rocznym drewnem. 1 year wood.) Jutro jak nie zapomnę to mogę zrobić zdjęcie z Oliwki Kronselskiej u niej bardzo ładnie to widać.

youtu.be/Q_jqgWXlUHM
Dziękuję za filmik, jeżeli to nie problem prosiłbym o zdjęcie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Zdjęcie w klikaniu, bo dość wielkie. klik Kreska i data oznacza początek danego przyrostu w roku. W kółkach zaznaczone są krótkopędy z których potencjalnie mogą pojawić się owoce, a w trójkątach blizny po owocach.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

KamilK02 pisze:Zdjęcie w klikaniu, bo dość wielkie. klik Kreska i data oznacza początek danego przyrostu w roku. W kółkach zaznaczone są krótkopędy z których potencjalnie mogą pojawić się owoce, a w trójkątach blizny po owocach.
Super zaznaczone, teraz już wiem lepiej. Mam pytanie, te pędy od mojej jabłoni idą prawie wszystkie w górę, wydaje mi się że za bardzo cała korona "sadzi do góry". Przyciąć ja wczesna wiosna? Tylko nie wiem ile ściąć żeby nie za bardzo.
Te kikuty (czopy) mogę pościnać teraz? Czy czekać do wczesnej wiosny? Czy do zasmarowania ran mogę użyć zwykłej farby emulnyjnej? Nigdy nie stosowalem nic, lecz chce się nauczyć dobrze ciąć i postępować z drzewkami. Pozdrawiam
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Skracanie koronki, czy konarów na długość, zresztą i inne cięcie, opóźnia wejście w owocowanie.
Azali tego pożądasz? :lol:
Nie pomnę już Genevy lecz chyba na młodych wiąże; jeśli uciekają gałęzie w górę to rozegnij je bardziej ( np. do 45') . Trochę już późno, ale jeśli zbyt wybujałe to będą i elastyczne, obciąż je lub uwiąż za końce, można i w dół. Cięcie teraz nie ma większego sensu, poczekać do wiosny, na kwiatki :wink:
Będzie też czas dowiedzieć się o co biega z tem cięciem i prowadzeniem. Bo to zależy.

BTW za każdym razem gdy kto pyta o drzewa, czy uprawy, czy cięcie - a po jednym zdaniu naraz, i zapewne oczekujący odpowiedzi jednozdaniowej a jednoznacznej - nachodzi chęć zakrzyknąć:
Ludzie, ten świat złożonym jest, nie myślcież na odwrót, to jeszcze nie matrix!
A może jednak już, a nadzieja próżną? ;:183

"A patrząc - widzą wszystko oddzielnie. "
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Rosynant pisze:Skracanie koronki, czy konarów na długość, zresztą i inne cięcie, opóźnia wejście w owocowanie.
Azali tego pożądasz? :lol:
Nie pomnę już Genevy lecz chyba na młodych wiąże; jeśli uciekają gałęzie w górę to rozegnij je bardziej ( np. do 45') . Trochę już późno, ale jeśli zbyt wybujałe to będą i elastyczne, obciąż je lub uwiąż za końce, można i w dół. Cięcie teraz nie ma większego sensu, poczekać do wiosny, na kwiatki :wink:
Będzie też czas dowiedzieć się o co biega z tem cięciem i prowadzeniem. Bo to zależy.

BTW za każdym razem gdy kto pyta o drzewa, czy uprawy, czy cięcie - a po jednym zdaniu naraz, i zapewne oczekujący odpowiedzi jednozdaniowej a jednoznacznej - nachodzi chęć zakrzyknąć:
Ludzie, ten świat złożonym jest, nie myślcież na odwrót, to jeszcze nie matrix!
A może jednak już, a nadzieja próżną? ;:183

"A patrząc - widzą wszystko oddzielnie. "
Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za ile pytań. Mogę poczekać z cięciem. Fajny pomysł z obciążeniem galazek.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

Nie ma co przepraszać, tak dziś modne, tylko zważyć że natura różnorodną, a wszystko jest powiązane. Pojedynczy szczegół wyrwany z kontekstu nic nie powie, a krótka odpowiedź na krótkie pytanie łacno wprowadzi w błąd. A potem kłopot. Life is brutal.
Nie ma prostego przepisu, wszystko zależy, a zależnie od innych czynników inaczej zadziała; np. jabłonkę przytniesz krótko i dzięki temu zaowocuje - albo przytniesz krótko i dlatego nie zaowocuje...
Nawet te same drzewka.
"Więc o takim wciąż marzą, co całość ogarnie, i ..." 8-)
Kuba89
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 lis 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za Jabłoń i nie owocuje ma 5 lat

Post »

To dosyć skomplikowane, pewnie dużo robi doświadczenie. Czy drzewko jest silne itd. Chciałem zapytać, czy można pomalować farba emulsyjna po cięciu , ponieważ nie wiem czy tak robić, wolę się dowiedzieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”