Usuwanie wilków na drzewach.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Debiutant14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2020, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zapytanie o tzw wilka.

Post »

Posadziłem drzewko śliwę, ale zmarzło i uschło. Poniżej szczepienia wyrósł tzw wilk, czy jest sens żeby rósł i czy coś z tego będzie?
Załączam fotkę: https://imagizer.imageshack.com/img924/1870/GcojrY.jpg
Pozdrawiam użytkowników :wit
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Zapytanie o tzw wilka.

Post »

Wyrośnie ci takie drzewo jaka jest podkładka czyli prawdopodobnie ałycza (mirabelka). Czy jest sens? Jeśli lubisz mirabelki to tak :roll: W innym przypadku nie.
Debiutant14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2020, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zapytanie o tzw wilka.

Post »

Dziękuję za wyjaśnienie ;:333
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Ale ten pęd z podkładki nadaje się doskonale do letniej okulizacji :)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
MaciekD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2020, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pędy poniżej miejsca szczepienia

Post »

Witam,

na jesieni 2019 posadziłem kilka drzewek owocowych w przydomowym ogródku. Czytał sporo odnośnie pielęgnacji i cięcia, ale nie znalazłem odpowiedzi na następujący problem, dlatego proszę o pomoc. Po marcowych cięciach, jak drzewa zaczęły wypuszczać nowe pędy, wiele z nich zacząło wypuszczać pędy tuż przy miejscu szczepienia, lub nawet pod miejscem szczepienia. Wiem, że te pędy powinienem usunąć, ale pytanie kiedy mam to zrobić - czy czekać do jakiegoś konkretnego terminu, czy zrobić to jak najszybciej? Z góry dziękuję za pomoc.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pędy poniżej miejsca szczepienia

Post »

Jak najszybciej trzeba je wyłamać, nie czekaj aż zdrewnieją bo będzie gorzej. Powstaną zranienia.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

W ubiegłym roku, po wycięciu korony śliwy, zostały 4 konary długości ok 1 m, na których przez lato wyrosło po 10-15 wilków, długości od 1 do 2 metrów. Osadzone są dookoła konarów raczej na wierzchołku, chociaż przy nasadzie są również. Zrobiłam tak radykalne cięcie ponieważ rosły mocno, w zagęszczeniu, owocowały słabo i corocznie zapadały na moniliozę. Proszę szczególnie Gienię1230 o poradę, jak mam ciąć te wilki, ile z nich zostawić, które- czy te na zewnątrz korony, a dośrodkowe usunąć. Pewnie skrócić wilki żeby się rozkrzewiły. Chciałabym zacząć wkrótce cięcie, bo pogoda idealna sucho, ciepło.
ania1590
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Aniu, jak babcię kocham, z chęcią ale musiałabym stać pod drzewem to wtedy tak jakoś samo, intuicyjnie przychodzi do głowy. Sama cięłam u siebie początkiem września Opala, który jeszcze nie owocuje i rośnie jak szalony. Porosły i rozrosły się baty na półtora metra. Najpierw wycięłam wszystkie, które właziły w środek korony, te zewnętrzne skróciłam o 1/3. I zrobiło się ładne zgrabne drzewko a nie wielki wiecheć. Ja muszę prowadzić drzewko w formie stożkowej bo ciasno a Ty pewnie masz więcej miejsca to na puchar. Wg mnie wytnij wilki, które rosną pionowo - to już pewnie niewiele Ci zostanie, , które pchają się do wewnątrz i się krzyżują musisz usunąć. Z zewnętrznych pozostaw po dwa , no nie wiem jak to u Ciebie wygląda ale tak by korona była dobrze doświetlona wtedy lepiej się zawiązują pąki kwiatowe. Generalnie śliwy nie lubią cięcia i im bardzie tniesz tym bardziej będzie się zagęszczać- to taka zmora. No i cięcie nie pomaga na moniliozę, konieczne opryski.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Dziękuję Ci Gieniu za pomoc, tak zrobię, ale też mam mało miejsca i stąd problemy.. U mojej córki są duże odległości bo areał ma 3 razy większy i to wszystko rośnie inaczej i owocuje, choć ziemia gorsza. Ale trzeba lubić co się ma i zrobić żeby było dobrze. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, Ania.
ania1590
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Aniu a spróbuj Ty je przyginać do poziomu zamiast ciąć, oczywiście po usunięciu tych zbędnych jak radzi Gienia
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Też proponowałbym przygiąć do dołu te pozostawione. Niechciane - ciach na zero, a pozostałe - przyginka.
Co do terminu, to w przypadku śliw myślę, że za wcześnie na cięcie. Jeżeli dotyczy to kilku drzewek, to zdążysz spokojnie jak będzie cieplej, proponuje dopiero w marcu i raczej druga połowa.
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Cięcie drzew owocowych a dziczki / wilki

Post »

Muszę odłożyć cięcie choćby z powodu pogody, która zmieniła się radykalnie. Ja sobie zdaję też sprawę, że nie czas na cięcie śliw, ale nie mogę już patrzeć na te wilki . Dziękuję Wam Gieniu, Jurku i Romku za pomoc i rady. Pozdrawiam
ania1590
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”