SKOCZEK różany

Awatar użytkownika
aGatta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 29 kwie 2007, o 12:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

Witam
Mam problem ze swoją różą pnącą. Zauważyłam na niej maluteńkie żółte szkodniki na spodniej stronie liści, od góry liście maja białawe plamki i zasychają. Przeglądałam strony internetowe i podejrzewam że jest to przędziorek chmielowiec, ale nie jestem tego pewna. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu.
pozdrawiam



fotki Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

aGatta pisze:fotki Obrazek Obrazek Obrazek
A może skoczek różany :(
..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Anku pisze: A może skoczek różany :(
..
Z tego co podaja w podanym wyżej linku o skoczku różanym to "...osobniki dorosłe mają długość do 3 cm i są żółtawe, larwy różnią się od nich jedynie brakiem skrzydeł, pierwsze pokolenie pojawia się pod koniec maja i w czerwcu...".A objawy to "na górnej stronie liści pojawiają się białe plamki, najpierw wzdłuż nerwu głównego, potem na całej powierzchni, liście stają się marmurkowe, potem bieleją i opadają..."
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Erazm pisze:
Anku pisze: A może skoczek różany :(
..
Z tego co podaja w podanym wyżej linku o skoczku różanym to "...osobniki dorosłe mają długość do 3 cm i są żółtawe, larwy różnią się od nich jedynie brakiem skrzydeł, pierwsze pokolenie pojawia się pod koniec maja i w czerwcu...".A objawy to "na górnej stronie liści pojawiają się białe plamki, najpierw wzdłuż nerwu głównego, potem na całej powierzchni, liście stają się marmurkowe, potem bieleją i opadają..."
Z tymi 3 cm to przesadzili (chodziło pewnie o 3 mm). :D . To jest taki maleńki owad jak meszka :D , no i skacze :D jak się ruszy gałzką rózy.
Skoczek różany
Wskutek żerowania tego szkodnika na dolnej stronie liści, górna strona pokrywa się drobnymi, białymi plamkami. Początkowo pojawiają się one wzdłuż nerwu głównego, a z czasem całe liście stają się białe i opadają. Na dolnej stronie liścia dostrzec można drobne, jasne owady. W ciągu sezonu mogą pojawić się aż dwa pokolenia szkodnika, pierwsze w V/VI i drugie w VIII/IX. Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń należy rośliny opryskać środkiem Decis 2,5 EC.

A oto fotka:
http://www.bayercropscience.pl/uimages/ ... rozany.jpg

..
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6962
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Proponuję użyć Mospilan 20 SP. Zniszczy przędziorka, skoczka różanego i mszyce. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Post »

Czytam post i chciałabym potwierdzić że choroba moich róż to skoczek różany zamieszczm foto Obrazek
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

Skoczek rózany to nie choroba tylko szkodnik :D .
..
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Post »

Dziękuje za odpowiedz, jutro do sklepu po chemie.Oczywięcie szkodnik takie moje przejęzyczenie.
gosia m.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 15 sie 2006, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

SKOCZEK różany

Post »

Skoczek różany hmmm no własnie to może być to - zauważyłam "to" kiedy podeszłam bliżej róży - wydawało mi się że na liściach od góry pojawiły się jakieś małe żółte plamki - dopiero kiedy podniosłam liścia okazało sie, ze to takie małe robaczki :? Ale oprócz nich pojawiły się mszyce i po oprysku zniknęły i jedne i drugie choć wczoraj znowu mszyce... Ale jak widać nie jestem sama :wink: Pozdrawiam majowo
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

To co zyje od spodu liści to skoczek różany. Ale dla pewności opisz objawy żerowania, jak wygląda liść z wierzchu.Niestety opryski w tym roku trzeba robić często :( . Ja swoje róże opryskałam już wcześniej profilaktycznie przeciw chorobom grzybowym i będę ten zabieg powtarzać.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
gosia m.
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 15 sie 2006, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

A jeśli można wiedzieć czym pryskałaś? Ja robiłam opryski miedzianem ale ominęłam róże...hmmmm :roll:
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Róże pryskałam Topsinem na choroby, a skoczka i mszyce wykańczam Talstarem :twisted:
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
miaaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1498
Od: 12 lut 2008, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

SKOCZEK różany

Post »

Na moich różach pojawiły się jasne plamki :? widzę, że u są siadów to samo :? co to za choroba :roll: ???
jak z tym walczyć ???
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”