Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Misiaczka
500p
500p
Posty: 778
Od: 10 mar 2011, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Monstera czy filadendron , blade liście

Post »

Nawożenie wznowiłam gdy ruszyły młode liście, boję się przenawozić więc stosuję małe dawki i nie za każdym podlewaniem, dlatego myślałam że to może brak jakiegoś składnika w ziemi. Ostatnio dałam nawozu podwójną dawkę , na razie nic złego się nie stało. Następne podlewanie będzie bez nawozu.
Następne młode liście ładnie rosną i już się rozwijają.Nie mam pojęcia o co tu chodzi, czy co pomogło. Jest ok.
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Monstera

Post »

Witam,
wiem, że były takie tematy, ale dawno już wyludnione i nikt do nich nie zaglądał, więc zapytam w nowym temacie.
Mam monsterę od ponad roku i od dłuzszego czasu mam z nią problem. Mianowicie żółkną jej liście. Wcześniej ją przelałam i większość liści zbrązowiała i odpadła, natomiast teraz wyrasta jej dużo nowych liści, ale szybko żółkną i też odpadają. W rezultacie mam roślinę o grubym pniu, i burzy maleńkich listeczków... Wygląda to raczej nieładnie. Wydaje mi się, że roślinka ma dość światła, choć z całą pewnością nie mogę tego stwierdzic, bo mimo że stoi w jednym z najjaśniejszych miejsc w mieszkaniu, to jednak moje mieszkanie jest ogólnie dość ciemne...
Czy mozecie mi coś poradzić?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Monstera

Post »

Może za często podlewasz ja swoje podlewam 1x na tydzień na 2 i to im starcza stoją 5m od okna. liście przecieram jak sie zakurzą. no nie wiem co jeszcze...
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Raczej wątpię. On m raczej przesuszoną ziemię i cała woda przelatuje przez nią błyskawicznie, wiec podlewam kiedy przeschnie... Ostatnio podlałam biohumusem. Nie zraszam... może zacznę? Zrobiła się tak brzydka i "rozlazła", że musiałam ją przywiązać do podpórki... Część liści jest taka zbrązowiała, część taka ni to zielona, ni to żółta... Ozdobą raczej nie możn jej nazwać...
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Jeśli z rośliną coś się dzieje to raczej bym jej nawozu nie dawała. Sprawdź stan jej korzeni, jak często ją podlewasz?
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Planuję ją przesadzić, więc na pewno sprawdzę... Podlewam, kiedy ziemia przeschnie. Nawóz dałam, bo w innych wątkach czytałam, że takie żółknięcie liści to właśnie może być oznaka jakiegoś niedoboru...
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Czy ktoś może mi udzielić informacji, dlaczego moja monstera wypuszcza same maleńkie i całe listeczki? Ma tylko 1 listek z dziurkami, cała reszta jest naprawdę maluteńka i brak na nich dziurek... Widać to zresztą na zdjęciach powyżej...
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Moja tak robiła, kiedy miała prawie zupełnie ciemno. Teraz stoi mniej więcej metr od drzwi balkonowych i szaleje. Ty piszesz, że raczej ma jasno, więc ta możliwość odpada. Chyba jedynie pozostaje zajrzeć do doniczki, skoro piszesz, że woda przelatuje przez ziemię błyskawicznie. Dawno była przesadzana?
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Stoi w jednym z najjaśniejszych miejsc, ale kto wie, może ta ilość światła jej faktycznie nie wystarcza... Przesadzałam wczoraj. Chyba przesadziłam z podlewaniem. Rosła w torfie. Teraz dostała normalną ziemię. Postaram się znaleźć jej nowe miejsce, ale u mnie w mieszkaniu graniczy to z cudem...
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monstera - szkodniki,choroby

Post »

Strasznie powyciągana i blada. Za mało światła i za bardzo podlana. Jak nie masz południowego czy wschodniego okna, to doświetlaj sztucznym, są jakieś specjalne żarówki. Może być też kwestia złej wody, bo widzę mocny osad na korzeniach powietrznych. Monstery lubią małe i ciasne doniczki (ale jak już rosła w dużej, to nie dopasowuj do małej). Możesz też zamiast w ziemi, uprawiać w hydroponice (świetnie rosną), ale będzie wymagała specjalnych podpór, i podobnie - dużo światła.
Generalna zasada, roślin niestety nie da się na siłę dopasować do warunków pomieszczenia, więc w pewnych przypadkach trzeba zrezygnować z tego co się chce mieć i poszukać czegoś innego ;)
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Monstera - problem

Post »

Witam. Mam wrażenie, że z moją Monsterą dzieje się coś niedobrego. Liście są lekko powyginane, blade, i delikatnie żółtawe na brzegach. Poza tym zauważyłem, że nowe liście wypuszcza bez wcięć. Czy może jej brakować jakiegoś składnika odżywczego? Roślinka stoi blisko okna południowego (ale nie padają na nią promienie słońca) ziemię ma zwykłą uniwersalną. Proszę o porady. Tu kilka zdjęć- Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Monstera - problem

Post »

Mnie ona wygląda albo na przesuszoną, albo na nadpaloną słońcem.
Awatar użytkownika
Los Kamilos
50p
50p
Posty: 92
Od: 2 maja 2010, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Monstera - problem

Post »

No tak... Może faktycznie ją przesuszyłem ;:223 Ale to chyba ze strachu przed przelaniem. Jak lepiej ją podlewać - od góry czy może na podstawek?
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”