Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Araceae i inne - NINa

Post »

Na pierwszy rzut przedstawiam te, które miałam w domu przez ostatnie 10 lat, i które w większości zalałam :roll: albo zaniedbałam z braku czasu. Natomiast później poszukam w zbiorach zdjęć robionych już cyfrówką w lepszej jakości, a nie jak te nędzne skany i wkleję kolejne ;)

Na filodendrony trzeba mieć albo szklarnię albo przynajmniej terrarium z ogrzewaniem i światłem, w innym przypadku czeka [te pnące] wegetacja przy suchym patyczku i zamierającymi korzeniami czepnymi ;) Niektóre z tych roślin poniżej kupiłam dla eksperymentu (np. dizygotekę) ale inne w dobrej wierze. Kilka dostałam z ogrodu botanicznego w Krakowie za pomoc w szklarni (pH. erubescens, Syngonium podophyllum, pH. hederaceum, pH. andreanum i pH. hederaceum var. micans).

Najłatwiejsza rośliną, z której byłam bardzo zadowolona była cibora zmienna, która wniesiona do domu przed przymrozkami (a miała w obwodzie chyba z 1,50 m) nie odzyskała już kondycji i dziwnie zaschła ;) Monsterę miałam już chyba 3 razy, bo to moja ulubiona roślina w ogóle ;)

Niektórych roślin nie sfotografowałam w przeszłości np. passiflory, którą puściłam po suficie na dratwie szewskiej, ale nie kwitła, bo już było po okresie wegetacji, czy też chamedorę, której żywot był nadzwyczaj krótki, tak jak i jakiegoś pulchnego kaktusika, którego nazwy teraz nie pamiętam ale miałam go dosłownie 2 tygodnie. Była też gynura, syningia, które mi się nigdy nie podobały, haworsja, wielka agawa i dwa wielkie, stare grubosze, oba kwitły.

No, ale czas przejść na hydroponikę :D
Pozdrawiam!

(2014: podmiana zdjęć nieaktualnych: moje archiwalne filodendrony można zobaczyć tu: http://fabryka.darknation.eu/filodendro ... lbum_id=51 )
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Post »

Witaj Nino; cudowne masz rośliny - gratulacje :P Widać, że masz do nich rękę i serduszko :D A to epiphyllum, aż dech zapiera - przepiękne :!: ;:48 ;:49 ;:50 To chyba ackermanni? Też mam takie, ale na razie może ono co najwyżej zżółknąć z zazdrości porównując się z Twoim... Pozdrawiam serdecznie :P
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Dziękuję bardzo :) Tak, to Epiphyllum ackermanii najczęściej uprawiany :) Mam dwa takie byczki, mają już z 12 lat, przesadzane może z 3 razy i rzadko nawożone, a rosną w byle jakiej ziemi. Sukces to chyba dobre przezimowanie ( u mnie w piwnicy, może z +2C, jedno małe okienko, i podlewane raz na miesiąc bardzo niewiele), lato na zewnątrz i ciasna doniczka ;) Już nie wiszą na drzewach, bo się za ciężkie zrobiły, musiałam zrobić stojaki z metalowych rurek. Powtarzają kwitnienie ok. września, a wcześniej kwitną pod koniec czerwca.
milka0105
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 2 mar 2008, o 20:59
Lokalizacja: Krzyż Wielkopolski

Post »

Ale piękne roślinki, masz ogromną kolekcję. Imponująca trzykrotka :)
3wa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 316
Od: 19 paź 2007, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post »

Jestem pod wrażeniem rzeczywiście trzykrotki piękne zresztą jak i inne roślinki . Czy ta fioletowa co zwisa to setkrezja purpurowa?
Zapraszam do moich roślinek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Widać że masz rękę do kwiatów bo prezentują się wspaniale mnie najbardziej podoba się ta zroślicha może dlatego że bardzo lubię ten kwiatek mimo że dopiero zaczynam jego hodowlę masz może jakieś rady dla mnie co do zroślichy.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

Tak 3wo, to Setcreasea (musiałam przekleić tą nazwę, bo nigdy nie pamiętam jak się to pisze ;)) To zdjęcie pochodzi z jej najlepszych czasów, miała dobrą ziemię, jakiś torf z piaskiem i kwiatową. Obok niej bluszczyk kurdybanek. Mam ją do tej pory, bardzo przeschła w zimie w piwnicy, więc obcięłam jej wszystko co miała i odrasta bardzo ładnie w ogrodzie.

Co do syngonium to najlepiej rosło mi w po prostu w wodzie, więc na pewno w granulkach do hydroponiki będzie bardzo dobrze rosnąć. No i dużo światła, zraszanie codziennie, można nabłyszczać, ale tylko dorosłe liście. On najładniej wygląda jako młody, bo potem jednak liście zmieniają kształt i się przerzedza, ale można śmiało robić sadzonki, ukorzenia się znacznie szybciej niż np. filodendron hederaceum. Mi się marzy takie zwisające, gęsty syngonium. krzysiek86 jaką masz tą zroślichę? Masz tu w galerii?

Ja się cały czas zastanawiam, czemu on się nazywa potocznie zroślicha ;)
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Kwiaty bomba! Naprawdę piękne okazy!
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

ja też nie wiem czemu to nazywa sie zroślicha ale naprawdę podoba mi się ta nazwa wygląda jak ta na fotografii przynajmniej tak mi się wydaję. Dostałem taką sadzonkę ukorzenioną w wodzie i fajnie się trzyma teraz chce ją posadzić i tak myślę nad tą uprawą hydroponiczną. Zastanawiam się czy by się ona udała.
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Post »

WOW... :shock: jestem pod wrażeniem kolekcji :D super!!
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post »

krzysiek86 pisze:ja też nie wiem czemu to nazywa się zroślicha ale naprawdę podoba mi się ta nazwa wygląda jak ta na fotografii przynajmniej tak mi się wydaję. Dostałem taką sadzonkę ukorzenioną w wodzie i fajnie się trzyma teraz chce ją posadzić i tak myślę nad tą uprawą hydroponiczną. Zastanawiam się czy by się ona udała.
Zdecydowanie tak :) One bardzo lubią wilgoć.

Przeszukuję teraz archiwum z nowszymi zdjęciami i dodam może wieczorem ;)
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

NINa pisze:
krzysiek86 pisze:ja też nie wiem czemu to nazywa się zroślicha ale naprawdę podoba mi się ta nazwa wygląda jak ta na fotografii przynajmniej tak mi się wydaję. Dostałem taką sadzonkę ukorzenioną w wodzie i fajnie się trzyma teraz chce ją posadzić i tak myślę nad tą uprawą hydroponiczną. Zastanawiam się czy by się ona udała.
Zdecydowanie tak :) One bardzo lubią wilgoć.

Przeszukuję teraz archiwum z nowszymi zdjęciami i dodam może wieczorem ;)
Serdecznie ci dziękuję za pomoc i radę chyba się skuszę i spróbuję tę hydroponikę mimo że nie za bardzo mam doświadczenie ale się nauczę w końcu na czymś muszę to wypróbować. Dzisiaj widziałem śliczne syngonium na wystawie kwiatów w Chorzowie niestety sprzedawca nie pamiętał nazwy odmiany w każdym razie listki były delikatnie różowe piękne ale jakoś się na nie nie skusiłem wybrałem za to przywarkę japońską ładne pnącze.
Awatar użytkownika
anoli
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7840
Od: 3 lis 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Niesamowite rośliny, ależ okazy :D :D :D :D :D :D
Wątki Zapraszam serdecznie Ilona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”