Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron (Philodendron sp.) ? i jego choroba ?

Post »

Cieszę się, że udało Ci się zrobić sadzonki na czas. Filodendron wyglądał mi już na bardzo zniszczony z powodu przelania (pomarszczone pędy i zwinięte liście, tracące swój kolor).
Roślinę mateczną możesz wyrzucić, szkoda czasu na ratowanie, ona już prawdopodobnie zgniła na całej długości. Sadzonki będą Ci ładniej rosły, pod warunkiem, że nie zalejesz.
Posadziłeś je razem w doniczce czy trzymasz w słoiku? Możesz zrobić eksperyment - część posadzić do ziemi, a część uprawiać w hydroponice w tych samych warunkach i prawdopodobnie po roku zobaczysz jakieś różnice ;)

Potrenuj trzymanie filków w minimalnie podlanej ziemi, ale często zraszaj im tylko liście. Wiem, że większość podręczników uprawy mówi o mocnym podlewaniu, ale dotyczy to szczególnych warunków - przy bardzo wysokiej temperaturze oraz nasłonecznieniu (np. w szklarni). W ciemnym pokoju, nawet ogrzewanym powinien mieć podłoże lekko suche. Ja też miałam tendencję do przelewania, ale uczę się na podstawie kolejnych zabitych roślin (i straconych pieniądzach) ;)

Poza tym, widzę, że naśladując warunki naturalne, powinien mieć doniczkę płytką, ale szeroką i do tego plastikową. Tylko jak go podpierać? ;) Idealnie byłoby mieć w pokoju miejsce, np. podwyższenie, z płaską donicą i impregnowanym kawałem gałęzi na kształt suchego drzewka, a nad nimi lampę do roślin ;)
Empuzaa1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 sie 2012, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: filodendron chory

Post »

witam,

podbijam post. Bardzo zależy mi na odpowiedzi co było przyczyną choroby Pani kwiatka. Nasz ma podobne objawy, z tym, że ciemnieją też łodygi. Bardzo proszę o jak najszybsze info. Pozdrawiam.
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: filodendron chory

Post »

Może też mieć wpływ zbyt duży nadmiar wody w korzeniach :wit
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

Hej, czy mogę liczyć na poradę? Posiadam takiego filodendrona, nie wiem, jaka to jest odmiana, jest to "potomek" ogromnego filodendrona, który był w rodzinie mojego męża od wielu, wielu lat. Oprócz pytania o odmianę, chciałabym wiedzieć, czy to normalne, że po wypuszczenia nowego liścia najstarszy obumiera i w efekcie ciągle utrzymuje jedynie ok. 3-4 liście? Widać to nawet na zdjęciu (dodam, że roślinę trzymam w pokoju o oknach wschodnim i południowym, gdzie cały dzień ma rozproszone światło):

Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

To jest najprawdopodobniej Philodendron giganteum, odmiana pnąca.
W warunkach domowych (= przy niskiej wilgotności) jak najbardziej najstarszy liść może obumierać, kiedy roślina wypuszcza nowego. U mnie dzieje się tak z pH. bipinnatifidum i pH. xanadu.
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

Dzięki za odpowiedź :) gdzieś już kiedyś widziałam nazwę giganteum i faktycznie roślina mateczna miała ok. 1,50 m wysokości. Czy można w mieszkaniu jakoś mu pomóc? Może wysypać na podstawkę keramzyt i podlać wodą tak, żeby sama doniczna nie odtykała wody?
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

dagg pisze:Czy można w mieszkaniu jakoś mu pomóc? Może wysypać na podstawkę keramzyt i podlać wodą tak, żeby sama doniczka nie odtykała wody?
Dokładnie tak. Ja mam zwykłe tace plastikowe z wodą, bez keramzytu, ale możesz dosypać. Wielkość taka, żeby parująca woda obejmowała zasięgiem większość liści. Co jakiś czas dolewam, a co 3-4 tygodnie wymieniam wodę całkowicie i myję tace, bo woda się niestety psuje. Doniczka oczywiście nie może stać bezpośrednio w wodzie, tylko np. w wyższej podstawce.

Przykładowa taca:
Obrazek
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: FILODENDRON-problem z liśćmi

Post »

Dobrze się składa, bo akurat mam zbędną tacę ;) tylko keramzytu brak (na razie), dzięki za pomoc :)
lucus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2014, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Filodendron choruje

Post »

Witam,
Chciałam się poradzić w jaki sposób mogę pomóc mojemu "wegetującemu" filodendronowi. Roślinę posiadam od ponad 10 lat , rosła fantastycznie - cały czas miała dużo ogromnych liści ,aż do momentu jak ją 3 lata temu przesadziłam do doniczki co najmniej 5 cm większej (wcześniej tylko dwa razy była przesadzana,ale do nie wiele większych doniczek) . Od tego czasu kwiatek zaczął wegetować , mimo iz jego miejsce nie zostało zmienione, ani temperatura ( w pomieszczeniu temperatura jest zmienna ale wcześniej nie było z tym problemu). Na początku od dołu zaczął żółknąć , po czym opadły liście. Po roku na wiosnę przesadziłam jeszcze raz wymieniłam ziemię na bardziej kwaśną, nie pomogło. Od dwóch lat wygląd cały czas tak samo - pożółknięte liście, a nowe pędy u góry niektóre usychają jeszcze nawet nie rozwinięte. Te liście którym uda się rozwinąć nie są zbyt duże (od spodu kleją się- tylko te młode).
Chciałabym teraz na wiosnę jeszcze raz przesadzić. Tylko nie wiem czy pozbyć się całkowicie tej stare ziemi i wsadzić do całkiem nowej ? Wyczytałam ze ziemię należny pomieszać z obornikiem i np. ze zmieloną korą czy drobnym grysem,dla lepszej przepuszczalności ( czy to prawda? )

Proszę o pomoc :)
Pozdrawiam




Obrazek [url=http://www.fotosik.plObrazek[/url] Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
AliWas
500p
500p
Posty: 883
Od: 24 lut 2013, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KUJ-POM (okolice Grudziądza)

Dziwne kropki na listkach Fikusa i Filodendrona ...

Post »

Na obrzeżach listków Filodendrona i Fikusa pokazały się brzydkie kropki.
Zrobiłam oprysk Karate i to jakby trochę pomogło gdyż kolejne przyrosty wyglądały prawie bez zarzutu. Jednak po jakimś czasie znów pokazały się owe kropki.
Te kropki na Fikusie, wyglądają tak jak małe nakłucia a te białe plamki to soczek, który wypłynął z tych nakłuć. Na Filodendronie są tylko nakłucia bo on nie puścił soku...

Czy ktoś z Was wie jaka jest tego przyczyna?

1. Filodendron
Obrazek

Obrazek

2. Fikus
Obrazek

Obrazek
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwne kropki na listkach Fikusa i Filodendrona ...

Post »

Filodendron najprawdopodobniej ma bakteryjną plamistość. Jak często go podlewasz ?
Mój fikus też czasem ma takie plamki na liściach i jakoś nie bardzo coś się z nim dzieje ;) Obserwuj go. Możesz podlać ewentualnie jakimś Topsinem.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Filodendron choruje

Post »

Piękny filodendron mimo żółknących liści. Moje pytania: czym go nawozisz i jak często? Czy ma kontakt z suchym powietrzem, klimatyzacją? Czy w ziemi nie ma ziemiórek, glist itp.? Ten wywietrznik nad nim, czy wpada przez niego zimne powietrze?
Poza tym widzę, że roślina jest ustawiona między dwoma monitorami LCD. Jeżeli potrafią one wysuszać skórę człowieka, to uważam, że są winne usychania liści filodendrona i trzeba go przestawić z daleka od nich, a najlepiej ustawić go na tacy z wodą, aby parowała wokół. To roślina z dżungli ;) Generalnie, żadnych roślin nie powinno stawiać się w pobliżu urządzeń elektronicznych.
Wyczytałam ze ziemię należny pomieszać z obornikiem i np. ze zmieloną korą czy drobnym grysem,dla lepszej przepuszczalności ( czy to prawda? )
Tak, z perlitem a nie grysem. Pewnie wyczytałaś o tym na mojej stronie o filodendronach, albo gdzieś na forum ;) Grys szybko się oziębia, typowo budowlany kamień, nie nadaje się do filodendronów.
etkakcyk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 18 lut 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak sobie z tym poradzić? Czubek dwumetrowego filodendrona obcięliśmy w listopadzie - ukorzeniacz i do ziemi. Od tego czasu rozwinął jednego listka ale na tym stanął. Wiem że się ukorzenił ładnie bo przesadziłam go tydzień temu do ziemi standardowej z domieszką kokosa i kermazytu. Jednak wciąż jest przywiędły. Dodam że roślina stoi 2 m od okna południowego. Co zrobić by mu jakoś pomóc?? Boje sie że umiera :(


Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”