Acer palmatum - schnie, co robić?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Droga nr 1: Katowice-Skoczów-Wisła (ta od Adama M.), w miejscowości Strumień przy pawilonie ogrodniczym rośnie sobie piękny czerwony "burakowy" klon palmowy, którego widuję od co najmniej 3 lat. Jest to raczej krzew niż typowe drzewko i troje ludzi być może zdołało by go objąć (dwoje chyba nie). Podejrzewam, że to odmiana "Dissectum Ornatum". Otoczony jest kilkoma mniejszymi krzewami i rośnie na takim sztucznie usypanym pagórku, wyściółkowanym korą, w pełnym słońcu, bez cieniowania od góry. Na zimę go okrywają. Dzisiaj tam przejeżdżałem ale nie było czasu by się zatrzymać, popytać i zrobić zdjęcia. Gdyby ktoś miał pytania - to mogę się coś dowiedzieć, popytać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja bym go chętnie obejrzała :) sama w swoim mieście o ile się nie mylę widziałam dwa klony, i to dość duże - pojadę kiedys sprawdzić, czy mnie wzrok nie mylił. Jeśli nie, byłby to fenomen, bo toto rośnie pod ogromnym lśniącym budynkiem Polfy i jest spore. I czerwone :o
Katka
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 cze 2007, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

To nie musi być klon palmowy, jest wiele odmian klonów w tym czerwonych np. klon zwyczajny Royal Red
Pozdrawiam
Katka
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Katka pisze:To nie musi być klon palmowy, jest wiele odmian klonów w tym czerwonych np. klon zwyczajny Royal Red
Być może, aczkolwiek jak na tą odmianę, zbyt jaskrawa ta czerwień. Nic, jak sprawdzę, to będę wiedzieć ;)
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Można profilaktycznie zastosować Topsin M 70 WP (0,01%), usuwać zamierające pędy, działa na Verticillium albo-atrum i na Nectria też (rak) :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
plin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 18 lip 2008, o 19:44
Lokalizacja: wrocław

Post »

Ja też tak mam i to nie jest żadna choroba, tak się dzieje gdy na roślinę popada deszcz i zaraz po tym świeci słońce, klony palmowe tak mają, ale to nie jest groźne dlatego też klony palmowe powinno się sadzić w cieniu lub półcieniu nie na pełnym słońcu... mój ma miejsce odpowiednie i już ma śliczne przyrosty aż miło popatrzeć wieczorem zamieszczę zdjęcie... i może też zamieśćcie zdjęcia zobaczymy czy to rzeczywiście jest to o czym myślę. pozdrawiam wszystkich.
"pamiętaj nadejdzie czas odkupienia, pamiętaj nadzieja bliska jest spełnienia.... przed nami wielka przestrzeń!!!"
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

A mój klon zzieleniał :(
Kupiłam go jaskrawoczerwonego, a teraz jest niemal całkowicie zielony - czerwone sa tylko nowe przyrosty. Myslałam, że to dlatego, że mało ma słońca, ale posadziłam go od strony południowej, od 12 ma tam pełne słońce niemal do zachodu słońca...
Co może być przyczyną zzielenienia?
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3024
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

kocurek pisze:A mój klon zzieleniał :(
Kupiłam go jaskrawoczerwonego, a teraz jest niemal całkowicie zielony - czerwone sa tylko nowe przyrosty. Myslałam, że to dlatego, że mało ma słońca, ale posadziłam go od strony południowej, od 12 ma tam pełne słońce niemal do zachodu słońca...
Co może być przyczyną zzielenienia?
Są odmiany, które zielenieją w miarę starzenia się liści. To jest normalne zjawisko.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

W Ogrodzie BOt.w Krakowie są dośc stare klony palmowe, chyba siewki, min.30 lat
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Widziałam dzisiaj takiego klona jak mój - ale nie był zielony, był czerwony, jak mój zaraz po kupieniu. co mu odbiło?
Może potrezbuje jakichś szczególnych warunków?
Mam odmianę Beni Maiko.
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2146
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

klon palmowy, odmiany nie pamiętam (szczepiony)
wiosną Obrazek

latem jest bardziej czerwonawo-zielonkawy

siewka klonu palmowego, wiosną
Obrazek
latem ten sam
Obrazek

mam jeszcze jeden palmowy czewonawe młodziutkie listeczki a potem ciągle zielone :roll:
wycinałam go 3 razy, stanowisko wietrzne, przemarzł do powierzchni gruntu zimą 2005/2006 i dalej uparcie rośnie, to już dam mu spokój :) niech sobie rośnie..
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”