Pomidory - Dwarfy cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3255
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

deltoro zgadza się, jest nawet o ton ciemniejsza, lecz może to być wina światła.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Otrzymałem informację od Craiga LeHoulliera, że nie udało im się dotąd ustabilizować Kangaroo Paw Red. W sprzedaży jednak ta odmiana funkcjonuje, i co jest dziwne w rejestrze nasion
osseeds.org/ossi-varieties/%e2%80%8bkangaroo-paw-red/
choć z informacją, że nasiona nie są dostępne w handlu.

Victoryseeds.com który ściślej współpracuje z projektem, tej odmiany nie ma w sprzedaży
victoryseeds.com/collections/dwarf-tomato-project

W takim razie jest tylko 150 odmian w ramach projektu :)
pozdrawiam,
Tomek
Olafasola13
100p
100p
Posty: 163
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Testowanie wszystkich zajęło by mi z 20 lat :wink: .
W tym roku moje pierwsze w życiu dwarfy to Arctic Rose i aurija. Już wzeszły prawie, lada dzień wejdzie pozostała reszta odmiany aurija. Z ciekawości musiałam delikatnie odgrzebać nasionka i sprawdzić czy mają kiełki.
I tu pytanie czy aurije dwarf też często atakuje szara zgnilizna wierzchołkowa czy dotyczy to bardziej wysokiej auriij?
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Trochę "namieszam" z dwarfami ;)
Napisałem do Craiga LeHoulliera, czy dwarf odnosi się tylko do odmian z Dwarf Tomato Project czy ogólnie do odmian, które posiadają cechy opisane na stronie projektu. Poniżej rozmowa - stworzyłem to tak jakby rozmowa była u nas na forum. Nick Craiga to "nctomatoman" (z Tomatoville.com), a mój identyczny deltoro. Dodatkowo zrzut ekranu z rozmowy. Proszę nie narzekać na mój angielski ;)

I wychodzi, że dwarfów nam przybędzie ;:108
nctomatoman pisze:
deltoro pisze:
nctomatoman pisze:
deltoro pisze: Does "dwarf" refer only to the variety you obtained as part of the project (defined features on your project's website), or is it simply a name taken from the fairy tale about Snow White and the 7 Dwarfs?
The question may seem unusual, but the rule among seed sellers is that simply translating the names of each dwarf variety into English, they use the word "dwarf".
The second regularity is calling dwarfs every dwarf variety that resembles the structure of the dwarfs from your project.
In Poland, on gardening forums, there is a discussion whether a given variety is a dwarf or not.
On the one hand, there is a belief that no, because it was not developed in your project. On the other hand, yes, because the variety has features defined by you.
I use the name "dwarf from the project" every time I write about your varieties.
Hello Tomek,

It is nice to meet you - thanks for the message. You have some good questions.

Dwarf is a distinct genetic tomato type - it first appeared in the mid 1800s as a mutation - the variety de Laye. Dwarf growth type is a gene that creates the thick central stem, the growth that is half of the vertical rate of indeterminate varieties, and the crinkly, dark bluish green foliage. Between 1850-1900 a very few dwarf varieties were in existence - probably selections from de Laye - such as Dwarf Champion, Golden Dwarf Champion and Dwarf Stone. The term "dwarf" was used very early on when that type of tomato was found - right from the 1850s.

What is good about them is the compact growth form, but the gradual fruiting, as well as potential for large fruit and excellent flavor. When we started our project the goal was to cross the existent dwarfs with large, colorful heirlooms and, after years of selection, create our new varieties, which have been grown to become open pollinated (genetically stable).

All of the varieties in our project are from our breeding and selection work. There are certainly others working on dwarf tomato varieties, but they are not part of our project.

so - there were dwarf varieties prior to our project, but there were not that many and they were not particularly interesting (at least in the US) - our project greatly increased the number of them, in addition to expanding the colors, shapes and sizes.

I hope that this helps!

Craig

Thank you for your answer.
It follows that we can "legally" use the term "dwarf" for any variety of tomato that has the characteristics you specify. I am curious how some people on our gardening forums will react after reading this information.

Can I paste your answer in our gardening forums?

Sure. It amazes me how confused people become about the four main tomato growth/genetic identities - indeterminate, determinate, dwarf, and the emerging class, microdwarf. I guess you just have to grow a lot of tomatoes to get really clear on what is what!

I am glad that our dwarf varieties are becoming spread about. The whole intent of this project was to create new varieties, get them introduced by a seed company, and see how word of mouth helps them spread! I am not much of a publicity guy!

all the best
Craig

Obrazek
pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Przejrzałam wzrokiem , bo nie przeczytałam . Zrozumiałam co dziesiąte słowo .
Jak to przetłumaczyć ?
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Tutaj link do google translate z wklejonym bezpośrednio tekstem - myślę, że zrozumieć można
https://translate.google.pl/?sl=en&tl=p ... =translate
pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Dzięki .
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Dziękuję Tomku za szczegółowe informacje w kwestii dwarfów. Mam kilka odmian, które nie wiedziałam, jak nazYwać, gdyż nabyłam jako dwarf, a do listy z odmianami projektu nie należą. Niskorosłe - tak, ale słowo dwarf czy gnom budziło wątpliwości.

A jak tam nasiona od kangurów, jeszcze w drodze? Widziałam, że Aleksander (z Białorusi) cieszył się nowa dostawą od Patriny, konkretnie serią Gondwana. Widocznie wcześniej wysłane :)
Anna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Czekam na nasionka - dopiero 2 tygodnie od wysyłki.
pozdrawiam,
Tomek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

krabik pisze: 18 mar 2023, o 11:20 Mam kilka odmian, które nie wiedziałam, jak nazYwać, gdyż nabyłam jako dwarf, a do listy z odmianami projektu nie należą. Niskorosłe - tak, ale słowo dwarf czy gnom budziło wątpliwości.
Dlatego ja się uczepiłem określenia samokończący :wit
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Jak myślicie, czy dwarfy teraz siane jeszcze zdążą urosnąć? Muszę powtórzyć 2 odmiany, bo zdążyłam zrzucić i połamać :( Tomku deltoro, jak u Ciebie ostatnia tura wysiewu dwarfów? Już zamorskie odmiany posiane?
Anna
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Nie, zamorskie jeszcze jadą. Ale na pewno wysieję ;:215
Możesz spokojnie jeszcze wysiewać - w zeszłym sezonie na początku kwietnia wysiewałem i spokojnie dojrzały
pozdrawiam,
Tomek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5866
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory - Dwarfy

Post »

Ja wysiałam wczoraj 3 odmiany dwarfów
;:333
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”