Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Literatura i praktyka podpowiada, że prowadząc pomidor na 2 pędy zostawiamy, jako drugi, pęd pod pierwszym gronem. ;:108
Pozdrawiam, Jacek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

jode22 chyba wiem o co chodzi, posadzony taki pomidor głębiej ukorzenia każdą łodygę i mamy powiedzmy "dwa pomidory z jednego dołka"
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

To już lepiej posadzić 2 obok siebie - większy system korzeniowy. Nie wiem po co on to robił. Kiedyś, parę lat temu sadziłam 2 krzaki przy jednym paliku (bo miałam dużo odmian), ale zrobiłam błąd, że każdy z nich puściłam na 2 pędy i miałam busz ;:185 . W tym roku mam znowu dużo odmian i posadzę po 2 tej samej odmiany przy paliku ale poprowadzę na 1 pęd.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

bioy pisze: 28 sty 2023, o 16:30 Literatura i praktyka podpowiada, że prowadząc pomidor na 2 pędy zostawiamy, jako drugi, pęd pod pierwszym gronem. ;:108
Czyli mam swój autorski przepis ;:215 bo wyprowadzam nad pierwszym gronem, a na serio, nauczyłam się od starszej pani, która miała cudowne warzywa wiele lat temu ;:333
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2110
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Każdy sposób, który daje efekty jest dobry ;:333
Nie zamierzam absolutnie negować cudzych sposobów uprawy, ale opiszę po krótce moje "mimowolne doświadczenie" w tej kwestii.
Otóż w zeszłym sezonie, z rozpędu po pracy w tunelu, gdzie uprawiam na 1 pęd, usunąłem ten mocny pęd pod gronem na 10 sztukach Aussie w gruncie.
Kolejne 10 sztuk Aussie i całą resztę odmian wyprowadziłem, jak co roku z pędu pod gronem, a tym 10 pierwszym sztukom wyprowadziłem drugi pęd z wilka powyżej.
Można było zauważyć, że pędy wyprowadzone nad gronem miały nieco mniejszy wigor, niż pęd główny, a ich najwyższe grono nie wyrosło zadowalająco do zbioru na zielono. Na pozostałych Aussie, ostatnie grono wyrosło, a nawet zaczęło się wybarwiać.
Nie wiem jak inne odmiany, ale Aussie woli "z pod grona" :wink: :wit
Pozdrawiam, Jacek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Forum jest po to żeby wymieniać doświadczenia a każdy z nas sam decyduje o sposobie uprawy ;:333
Ja uprawiam w gruncie i mam 2 metrowe krzaki prowadzone na 2-3 pędy, głównie to krzyżówki Kozuli. Kiedy zostawiałam pęd spod grona to z czasem wyłamywał się i traciłam kilka gron, bo kąt wyrastania z łodygi jest otwarty. Natomiast nad gronem kąt wyrastania pędu jest ostry i pędy dodatkowe trzymają się bardzo mocno. Nie ma też różnicy w grubości, to raczej zależy od nawożenia i szybkości przyrastania pędów. Takie jest moje doświadczenie.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Po waszych doświadczeniach wynika że puszczanie drugiego pędu zależy od danej odmiany czy będzie to pod gronem czy nad gronem ;:209
Ja w tym roku prowadził będę wszystko na 1 pęd, dwie odmiany przy paliku nie sprawdziły się u mnie ponieważ silniejsza odmiana zabierała pokarm słabszej i wychodziło duży i mały z marnym skutkiem zawsze dla jednej odmiany.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Przypomniało mi się , że kiedyś robiłam takie eksperymenty . Wysiew zrobiłam bardzo wcześnie . Chyba w kwietniu ścięłam
sadzonkę wierzchołkową , którą ukorzeniłam w wodzie . A mateczną prowadziłam na dwa pędy . Przy wysadzaniu zakopałam
ją bardzo głęboko , ja wszystkie sadzonki sadzę głęboko . To miał być sposób na zbyt wysokie pierwsze grono i jak pamiętam
sprawdził się .
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ja w tym roku chciałbym spróbować dodać do gleby w połowie tunelu (eksperyment) węgla brunatnego. Kozula bodajże stosowała go z powodzeniem.
I jest trochę problem z zakupem, na znanym serwisie aukcyjnym jest oferta jednej marki - worek 20l (zapewne z 10-12kg) w cenie 42zl. Oprócz tego same oferty opałowego i w tonach.
Zna ktoś może miejsce gdzie można takie podłoże w węgla brunatnego czy też drobne frakcje tego węgla kupić w opakowaniach typu worek 25kg? Ew. sklep wysyłkowy.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

To jest ten sam produkt (CarboHort)-worek 20l waży 13 kg. Producent sprzedaje na portalu. Ja mam usługę smart więc zamawiając 2 worki nie płaciłem za przesyłkę. Nie wiem jaki jest koszt przesyłki ze sklepu podanego przez Błażeja. Ten o pH 4 będzie służył jako śćiółka dla borówek rosnących w donicach a ten pH 6 będę mieszał z podłożem dla pomidorów.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Czy ktoś uprawiał pomidora Big Mama :?: Nasionka Vilmorin. Wszędzie pisze, że do szklarni a ja chciała bym w gruncie ;:oj Nie wiem, czy się uda ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Może uznacie pytanie za głupie, ale dla mnie istotne! Przeglądając ofertę nasion zauważyłem, że niektóre firmy wyraźnie rozróżniają nasiona warzyw pod osłony od tych polnych. Inne tego nie robią. Konkretnie chodzi mi o pomidory. Czym właściwie różnią pomidory szklarniowe od tych polnych? Przymierzam się do małej szklarni, i nie chciałbym strzelić uprawowego byka.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”