Śliwa Dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1418
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Ja stosuję jak liście się pojawiają, tym samym ryzyko mszyc. Oklejam pień dookoła poniżej korony - żeby mrówki nie mogły się do korony dostać i hodować tam mszyc. Ogromnie to niweluje problem z mszycami - w zasadzie biedronki sobie świetnie radzą jak mszyce nie mają obrońców w postaci mrówek.
Pozdrawiam,
Tomek
Michal86
100p
100p
Posty: 101
Od: 6 maja 2018, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Jak odróżnić po wyglądzie drzewka czy mamy do czynienia ze śliwą czy ałyczą? Różni się kształtem liścia, czy każda ałycza ma kolce?

Pytam bo 2 lata temu zaszczepiłem na odroście korzeniowym śliwy, śliwę wczesną węgierkę (okulizacja latem) Problem jest taki, że na wiosnę rok temu oglądając miejsce szczepienia było dla mnie prawie pewne, że z tego oczka nic nie wypuści (było takie ciemne, oczko wydawało się zaschnięte) ale zostawiłem dziczkę, jakie było moje zdziwienia gdy po długim czasie okazało się że coś jakby z tego miejsca wypuściło pęd (pęd miał już z 10 cm.) tylko nie mam pewności czy ten pęd wyszedł z oczka czy gdzieś z boku, czyli z dziczki. Teraz nie wiem czy hoduję odmianę szlachetną czy dziczkę.

Obrazek

Obrazek

miejsce szczepienia, wydaję się, że poszło z oczka, tylko to już było takie rozlane, że pewności nie mam. Jak oceniacie?


Obrazek

Obrazek

Tak to teraz wygląda, rośnie śliwka czy dziczka?
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Dosyć młoda śliwa, w tamtym roku miała trochę ponad kilogram owoców. W tym roku wcale nie zakwitła. Ktoś mógłby podpowiedzieć dlaczego? Miała dwie główne gałęzie wzrostu, jedną przyciełam jesienią. To mógł być dla niej szok? ;:218
Krasny
500p
500p
Posty: 533
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Może przeciążyła się w zeszłym roku i w tym odpoczywa? Może przemarzły jej pączki kwiatowe zimą(mało prawdopodobne)? Ciężko powiedzieć.
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Co może być powodem opadania liści ze śliwki renklody (żółto zielonej) ?
24.05. zrobiłem oprysk wszystkich drzew topsinem, czy to po oprysku ?
Owoców to w tym roku nie widzę na tym drzewie.
Na pozostałych drzewach wszystko jest ok.
Z góry dziękuję za podpowiedzi..

Pozdrawiam..
mateo123
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Czy można o tej porze roku pryskać młode śliwy miedzianem 50? Na dwóch węgierkach zwykłych sadzonych jesienią pojawiły się brązowe plamy oraz dużo dziurawych liści.
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa kwitnienie,owocowanie

Post »

Czy jeśli pryskałem śliwki od robaków w momencie jak rozwijały się kwiaty to czy trzeba teraz drugi raz pryskać czy już nie? Chodzi głównie o węgierki bo na nich zauważyłem dużo zdrowych owoców.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa kwitnienie,owocowanie

Post »

Czym i na jakiego robaka pryskałeś? Na owocnicę, gąsieniczki?
U nas w tej chwili lata owocówka śliwkóweczka I-sze pokolenie, powiesiłam tablice - pułapki i jest ich od groma. Poszedł oprysk mospilanem.
Nie wiem w jakim rejonie mieszkasz, może być już za późno na walkę z I-szym pokoleniem.
Pozdrawiam! Gienia.
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa kwitnienie,owocowanie

Post »

Mospilanem na owocówkę pryskane. To znaczy że ten pierwszy raz pryskane niepotrzebnie w czasie jak kwiaty były?
jagusia111

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Ten pierwszy oprysk na pewno im nie zaszkodził :D tu masz odpowiedź https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 5#p5389845 . Teraz opryskaj tak jak pisze Gienia ze dwa razy na owocówkę bo będziesz miał śliwki z wkładką. Gienia tu zapewne doradzi co do terminów oprysków.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

ogrod12, w jakim rejonie mieszkasz ? Bo różnice są znaczne między odległymi rejonami. Uzupełnij swój profil.
W ogrodniczym kupiłam tablice lepowe- pułapki na owocówkę śliwkóweczke, powiesiłam i efekt po jednym dniu widać na zdjęciu. Nie wiem czy u Ciebie już latają, czy jeszcze nie, a może już jest za późno. Ja już popryskałam mospilanem. To jest pierwsze pokolenie owocówki. II-gie pokolenie będzie na przełomie VII i VIII.
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Ma ktoś może w sadzie węgierkę wangenheima? Jest to możliwe, żeby miała raka bakteryjnego, bo kilka dni temu pod zaschniętym sęczkiem znalazłem prawdopodobnie raka, bo kora czarna zapadnięta, guma i czarne łyko, drewno pod spodem. Wyczyściłem do zdrowego. Ewentualnie mogą to Presidenty, Stanleye, albo Amersy, ponieważ kupowałem przez internet, te odmiany produkcyjne są podatne na raka bakteryjnego? A w tym roku będzie jedna śliwka więc przekonam się cóż to jest.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Śliwa Dyskusje ogólne

Post »

Z tego co wiem to większość pestkowych jest wrażliwa na bakteryjnego wiec śliwy również.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”