Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Tomkii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Jabłonie - kilka odmian na jednej, prośba o dobór kolejności

Post »

Witam,
chciałbym docelowo mieć około 2 jabłonek wieloodmianowych. W grę wchodzą podkładki M27, P14 lub Antonówka (grunt to piaski gliniaste VI klasa, lekkie wody podskórne na 2m). Nie przeraża mnie drzewo normalnych wymiarów (5-6m wysokości).
Na tym chciałbym zaszczepić:
- Ananas,
- Koksa pomarańczowa,
- Cynamonówka prążkowana,
- Cukrówka litewska,
- Krosnelka.
Z tego co tutaj doczytałem najlepiej byłoby szczepić piętrowo. I w związku z tym prośba, jak dobrać kolejność szczepień, ew. jak rozłożyć je na 2 drzewka? Do wiosny czasu jest dużo więc chciałbym to sobie jakoś sensownie przemyśleć.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Basaltface - higiena raczej wskazana przy okulizacji , ciężko powiedzieć czy się przyjmie . Ja oczek , upuszczonych , dotkniętych itp. nie zakładam , odrzucam .
Tomkii -Chyba najlepiej było by dobrać zestawy pod względem siły wzrostu ( silnie rosnące z silnie rosnącymi , a te o wzroście słabszym z takimi samymi ) .
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ja oczka dotknięte i upuszczone zakładam pod warunkiem, że się nie zabrudzą. Jak oczko jest dobrze wycięte, silne i ma się przyjąć to się przyjmie nawet upuszczone czy dotknięte.
Tomkii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

NOWY 83 pisze: Tomkii -Chyba najlepiej było by dobrać zestawy pod względem siły wzrostu ( silnie rosnące z silnie rosnącymi , a te o wzroście słabszym z takimi samymi ) .
Problem w tym, że poza chyba koksą pomarańczową wszystkie są określane jako silnie rosnące. :)
Brakuje mi więc danych jak rozłożyć piętra. W najgorszym razie będę eksperymentował, ale to oznacza kilka lat ewentualnej straty.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jak będziesz szczepił piętrowo, to odmiany o największej sile wzrostu powinny znaleźć się na dole a słabo rosnące na górze, jeżeli zrobisz odwrotnie to drzewo będzie zdeformowane. Druga mniej ważna zasada,to pora dojrzewania, najwcześniejsze na dół, a najpóźniejsze na górę.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Tomkii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

jarson64 pisze:Jak będziesz szczepił piętrowo, to odmiany o największej sile wzrostu powinny znaleźć się na dole a słabo rosnące na górze, jeżeli zrobisz odwrotnie to drzewo będzie zdeformowane. Druga mniej ważna zasada,to pora dojrzewania, najwcześniejsze na dół, a najpóźniejsze na górę.
Ogólną zasadę doczytałem, ale nie mam skąd zdobyć wiedzy które z podanych odmian są silniejsze od innych (większość jest opisana jako silne). W zasadzie takie porównanie jest w stanie zrobić tylko ktoś kto szczepił je razem na jednym drzewie. Dlatego pytam :)
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dostałem zrazy, zaszczepiłem.

Post »

Trochę stary temat, ale pozwolę sobie dodać 2 grosze.
Wujek mi kiedyś powiedział żebym się nie cieszył zawczasu, że jak na początku lipca będą rosły to znaczy że się przyjęły i rzeczywiście tak było. Podczas mojej pierwszej próby szczepienia zrazy pobierałem na wiosnę jak już pąki liściowe zaczynały się rozwijać. 3 zrazy po 3-4 tygodniach były zieloniutkie, a listki ładnie się rozwinęły. Żeby było śmiesznie te zrazy później uschły, a przyjęły się te na których te listki zwiędły zaraz po zaszczepieniu. Na przyjętych zrazach w lipcu były już nowe listki. Także warto jest nie pozbywać się od razu zrazów które wydaje nam się że się nie przyjęły.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

szukacz pisze: Z mojej praktyki to najbardziej nie udaje się oczkowanie w deszczową pogodę - 100% niepowodzenia.
Ale tu chodzi konkretnie o dzień szczepienia, a co jeśli na następny dzień albo kilka dni po spadnie deszcz? Tegoroczne lato było bardzo humorzaste, jak i upały to ulewy. Ciężko było wybrać okres do szczepienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Okulizowałem grusze 7.08 w ten dzień padał deszcz, natomiast wieczorem wyszło słońce i zdecydowałem się na okulizacje, z 5 sprawdzanych oczek wszystkie ładnie zrośnięte. Ba jedno wsadziłem na odrost papierówki i zrosło się :roll: Co prawda za bardzo sprawdzałem, czy zrośnięte i oderwałem, ale wyglądało, że callus jabłoni wrósł w tarczkę w miejscu łączenia.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jacko35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 cze 2017, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

A ja okulizowałem gruszę końcem lipca i widzę że oczka puściły łodyżki . Czy to przetrwa zimę?.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

No raczej nie zdążą zdrewnieć. Marne szanse, no chyba, że zimy nie będzie. :wink:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

jacko35 pisze:A ja okulizowałem gruszę końcem lipca i widzę że oczka puściły łodyżki . Czy to przetrwa zimę?.
Ja w zeszłym roku, pod koniec lipca , w podobny sposób zokulizowałem na kilkuletniej gruszy dwie rzadkie odmiany grusz( Blotbirne i z paskowanymi owocami) , też wypuściły do jesieni kilkucentymetrowe pędy.
Mimo mrozów do - 18 stopni C, żadna nie zginęła, wszystkie przeżyły i się rozrosły do ok. 50cm.
Jest duża szansa powodzenia takiego rozwoju wypadków, podobnie miałem kilka lat temu z jabłoniami.
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Myślę, że spokojnie przetrwa.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”