Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Drzewa owocowe
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Przytnij śliwkę, rany zabezpiecz funabenem. Zmusisz ją w ten sposób do wydania nowych przyrostów, z których na początku sierpnia pobierzesz oczka. Znajdź ałyczę o średnicy zbliżonej do pędu z którego będzie pobierane oczko.
Cebull
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

mateos pisze:Przytnij śliwkę, rany zabezpiecz funabenem. Zmusisz ją w ten sposób do wydania nowych przyrostów, z których na początku sierpnia pobierzesz oczka. Znajdź ałyczę o średnicy zbliżonej do pędu z którego będzie pobierane oczko.
Jeżeli kupię taką samą odmianę to czy jest w zasadzie sens aby to szczepić skoro wyrośnie to samo?
Nie wiem czy znajdę. Może to być ewentualnie dzika podkładka tak jak pisałem?
Lepiej to zrobić teraz czy jesienią?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

sadzonkę korzeniową najprościej wywołać sztucznie, czyli ucinasz jeden płytki korzeń gruby na palec i zostawiasz oznaczone patykiem aby nie skosić, i czekasz. Akurat teraz, a może być wcześniej.
Cebull
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 maja 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

szukacz pisze:sadzonkę korzeniową najprościej wywołać sztucznie, czyli ucinasz jeden płytki korzeń gruby na palec i zostawiasz oznaczone patykiem aby nie skosić, i czekasz. Akurat teraz, a może być wcześniej.
Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że z tego wyrośnie drzewo? Już nic więcej nie muszę z tym robić?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Ta sadzonka będzie od podkładki, czyli w wypadku uleny będzie to zapewne ałycza. Na niej dopiero trzeba zaokulizować ulene.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Renklodę ulena można bez problemu kupić, zakładamy że owa śliwa jest nieszczepiona.
Ja bym wyciął kilka gałęzi na tej starzejącej się śliwie, na drugi rok wybrał najlepsze z wilków które wybiją, przygiął do kąta 45 stopni, a latem wyciął kolejną starą gałąź, i tak podobnie w kolejnych latach - odnowiłbym pędy owoconośne, utrzymując jakieś owocowanie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Okulizacja czy szczepienie co jest lepsze

Post »

Ale skąd założenie że nie jest szczepiona ? Co do zakupu to oczywiście masz rację, można kupić i ja tak zrobiłem. Wyciąłem starą, posadziłem nową. Trochę mi teraz żal że nie przedłużyłem życia drzewu które dało mi tyle owoców przez kilkadziesiąt lat.
Teraz intensywnie szczepię i okulizuję wszystko co tylko muszę wyciąć pomimo że większość tych roślin pewnie można za kilka pln kupić w najbliższym sklepie. Nadwyżki rozdaję, gdyby nie to szybko by mi brakło miejsca bo dla pewności robię po kilka sztuk z odmiany :)
Madzio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2013, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

Witam mam dziką czereśnie już dosyć sporą która ma 3 grubawe gałęzie i chciałbym ja zaszczepić , poproszę o dokładny opis jak to zrobić i kiedy ? Troszkę oglądałem filmik na youtube że nacina się korę i zraza i się umieszcza go pod korą
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

Z tego co ludzie piszą to lepiej wychodzi okulizacji na czereśni, czyli kolo lipca.
Madzio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2013, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

Okulizacja to chyba bardziej na młodych drzewach co mają jedną odnogę , u mnie jest 3 grube , takie jak na filmie , a co myślisz jak bym o tak zrobił jak tu na filmie https://youtu.be/YqDa0BkA8Hk
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

Tego nie wiem bo nie szczepiłem tak czereśni, nie wiem czy taka rana na drzewku pestkowym będzie dobrze się goic, bo one raczej takiego mocnego cięcia nie lubią.
Madzio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 kwie 2013, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

A robią okulizacje na takich grubych drzewach czy nie bardzo ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jak i kiedy prawidłowo szczepić czereśnie ?

Post »

Jaka jest średnica podkładki tuż nad powierzchnią ziemi?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”