Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 255 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 15  
Autor Wiadomość
kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lis 2008, o 20:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nie wiem jak jak jest u lilii , co do pomidorów dysponuję pracą A. Michalskiej ,,Hodowla pomidora i papryki" , z opisem technik i sposobu dziedziczenia niektórych genów .

Jeśli chodzi o pomidory cytuję z wyżej wym. pracy : ,,Jedną z form rodzicielskich używanych do krzyżowania jest zwykle dobra odmiana , która wymaga poprawienia pod względem jednej lub kilku cech. Druga forma ma stanowić żródło tych cech. Źródłem tych cech może być odmiana krajowa lub zagraniczna , linia hodowlana charakteryzująca się poszukiwaną cechą lub prymitywna forma o niewielu cechach pomidora uprawnego. ''

Sprawdziłam co z czego wychodzi i jak już wcześniej pisałam , po skrzyżowaniu dwóch odmian ustalonych powstaje heterozyjny mieszaniec F 1 ( np.' Malinowy Warszawski' x Malinowy Henryka ') . Po skrzyżowaniu odmiany F1 z odmianą ustaloną (np.' Marissa 'x 'Malinowy Warszawski ') wychodzi jak to ująłeś ,, bałagan '' , jeszcze większy po skrzyżowaniu dwóch odmian F1 ( np. 'Marissa ' x ' Red Chief' ). Rozszczepienie cech występuje również po wysiewie nasion uzyskanych z uprawianej odmiany F1 , co na pewno niejeden forumowicz już robił i wie co potem rośnie . Nie ma potrzeby sadzić pomidorów hektarami , zwykle sadzę po jednej roślinie , a tylko przewidywane ciekawsze mieszańce po kilka szt .

Oo , już wiem czemu u lilii jest inaczej , one są obcopylne , a pomidor samopylny .

Pozdrawiam . kozula

agape
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lis 2008, o 20:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Przepraszam, A czy ktoś zamawiał z Polski z tej strony zagranicznej paczki nasion? Jak to zrobić? Bo nie mogę tam znależć formularza, numeru konta?
Pomidory sa tam wspaniałe, po prostu cudowne! Mogłabym mieć cały warzywniak tylko w pomidorach. Po prostu można oszaleć.
Chyba, ze macie jakichś sprzedawców w Polsce. Możecie polecić.? Tu, w watku lub- bardzo poproszę na p/w.
Dziękuję!

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lis 2008, o 21:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pooglądaj sobie jeszcze tu :
http://www.burpee.com/
http://www.parkseed.com/
Z tych firm w zeszłym roku bezpośrednio nie dało rady .
Jest jeszcze angielska firma w której oferują też naturalnie słone odmiany .Jest to mięsny smak , z japońska nazywany umami . Jak znajdę adres tej firmy to go zamieszczę , na słonego zachorowałam .

Pozdrawiam .kozula

agape
 Tytuł:
PostNapisane: 21 lis 2008, o 22:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Poczytałam w wikipedii o tym receptorze smakowym! To niesamowite! Będę czekać na link...
Z Anglii- mam znajomych, może udałoby się zamówić do nich, a potem tu w Polsce podzielić się wysyłkowo nasionami...

Ewela
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 00:46 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Na allegro pojawiły się nasiona różnych odmian pomidorów, może tam warto poszukać... znalazłam też ciekawą stronkę włoskiej firmy nasiennej http://www.franchi-sementi.pl/firma.php

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 09:47 
---

0 szt.
kozula napisał(a):
Oo , już wiem czemu u lilii jest inaczej , one są obcopylne , a pomidor samopylny .

Pozdrawiam . kozula

Z liliami jest to bardziej skomplikowane,napisze w wątku liliowym.

Bogdan Szczepański
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 18:10 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
agape napisał(a):
Poczytałam w wikipedii o tym receptorze smakowym! To niesamowite! Będę czekać na link...
Z Anglii- mam znajomych, może udałoby się zamówić do nich, a potem tu w Polsce podzielić się wysyłkowo nasionami...
cześć jeśli ktoś poda mi nazwę słonego pomidora to może uda mi się go sćiągnąć z wysp mam tam syna czekam na informację Bogdan :D

agape
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 18:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No jak ja szukam na allegro w nasionach warzyw, to właśnie nie ma...

A znacie jakieś polskie strony, sprawdzone, które polecacie z nasionami pomidorów (i warzyw) ?

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 18:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wytropiłam trzy słone odmiany :

Black Crimson Heirloom Tomato
Black Crim
Black from Tula

Jeszcze nie znalazłam obiecanej angielskiej firmy ( wysyłają za pobraniem bez problemu ) , tymczasem można pooglądać tutaj 600 ! odmian:

http://www.tomatofest.com /

Mirzan , lilie uwielbiam niestety nie można mieć wszystkiego .

Pozdrawiam. kozula

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 19:05 
---

0 szt.
kozula napisał(a):

Mirzan , lilie uwielbiam niestety nie można mieć wszystkiego .

Dlatego każdy bawi się własnymi zabawkami,ale miło popatrzeć, jak ktoś inny
bawi się swoimi.Może chcesz trochę nasion pomdora futerkowego?On jest dosć
późny, dobrze było by ożenić go z wczesnym.
Pozdrawiam.mirzan Obrazek

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 22 lis 2008, o 19:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Pewnie że chcę , zaraz daję namiary . Pomyślę z czym go ożenić .

Wreszcie znalazło sie coś bliżej chociaż wcześniej widziałam inną firmę :

http://www.seedfest.co.uk/

Pozdrawiam . kozula

Bogdan Szczepański
 Tytuł:
PostNapisane: 24 lis 2008, o 18:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
agape napisał(a):
No jak ja szukam na allegro w nasionach warzyw, to właśnie nie ma...

A znacie jakieś polskie strony, sprawdzone, które polecacie z nasionami pomidorów (i warzyw) ?
Cześć znalazłem na allegro Ogród i dom w roślinach nasiona pomidorow jest ich tam kilkanaście ale nie wiem czy to dobre odmiay.Sprzedaje je syzyf sam chyba kupję tę ciekawostkę paluszki pomidorowe pozdrawia Bogdan :D

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lis 2008, o 19:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Obiecałam kilka wskazówek do krzyżowania pomidorów , oto one :

Krzyżując pomidora wysokiego z samokończącym zawsze otrzymamy wysokiego mieszańca , ten gen jest dominujący .
Gen kulistości również jest dominujący , okrągła odmiana w krzyżówkach wszystko wygładzi i upodobni do siebie . Nie zapylać takimi jeśli chce się mieć oryginalne kształty .
Malinowy z żółtym zawsze da czerwonego , malinowy z czerwonym , czerwonego lub amarantowego .
Mała wielkość dominuje nad dużą , koktailowy pomidorek dużo pomniejszy mieszańca .
Można sobie odtwarzać co parę lat udanego mieszańca , krzyżowanie dwóch ustalonych odmian zawsze daje to samo .

U pomidorów dużo można namieszać jeśli chodzi o smaki i to jest właśnie pole do popisu dla amatorów . Wyszły mi zaskakująco różne , również zupełnie inne od odmian będących w handlu .
Krzyżując amatorskie ustalone odmiany otrzymamy mieszańce łatwiejsze do uprawy i dające większe plony . Mieszańce F1 do upraw towarowych selekcjonowane są przede wszystkim pod kątem wielkości plonu i twardości owoców , smacznych jest mało .

Zawodowa hodowla obejmuje jeszcze krzyżowanie odmian pomidora uprawnego z dzikimi gatunkami i tam już jest zdecydowanie trudniej , ponieważ część z nich jest wyłącznie obcopylna , samoniezgodna . Czasu i miejsca wymaga również selekcja i ustalanie odmian i linii począwszy od pokolenia F2 .

W porównaniu do lilii Mirzana pomidory są dziecinnie proste .

Pozdrawiam . kozula

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 28 lis 2008, o 13:48 
---

0 szt.
Kupiłem w Tesco suszone pomidory.Słone bardzo,miękkie jak kawałek starej opony.
Wydłubałem z nich kilkanaście nasion,nasionka wzeszły. Odmiana San Marzano.
Kupione wcześniej były słodkie jak rodzynki,ale nasiona miały martwe,chyba suszone
były na gorąco.

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lis 2008, o 18:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Mirzan , napisz coś więcej o smaku tych słonych , przypominają zwykłe posolone , czy to całkiem coś innego ? . Struktura miąższu nie jest taka ważna , można będzie znaleźć odmianę bardziej przyjazną podniebieniu , albo zapylić czymś twardszym .

Pozdrawiam . kozula

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lis 2008, o 19:06 
---

0 szt.
Te słone,są suszone,twarde jak zelówka i bardzo słone.W przepisie jest zalecenie,
aby je namoczyć przed użyciem.Poza solą smak mało przypomina pomidora.
Oprócz tych nasion bądę miał oryginalne San Marzano,porównam,czy takie same.
Miałem kiedyś bardzo fajne Roma.Idealne na przecier,zdrowe i obficie owocujące.
Prowadziłem,właściwie wcale nie prowadziłem, rosły jak chciały,bez żadnych palików
i było dobrze.

kozula
 Tytuł:
PostNapisane: 29 lis 2008, o 19:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
No to chyba nie były naturalnie słone , tylko solone . Mnie ostatnio ,,gnębią'' naturalnie słone , mają to niby być pomidory dla tych co nie mogą albo nie chcą używać soli . Reklamowane jako znakomity dodatek do sałatek i pikantnych sosów .

Pozdrawiam . kozula

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 255 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 15  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości