Bób cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Bób to nie pomidor. :D
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bób cz.3

Post »

Zdjęcie z rana - kwiatów mnóstwo. Po południu były już ładnie rozwinięte, tylko niestety nie miałam czasu się przyglądać, czy trzmiele już nadlatują :) To odmiana Karmazyn, krzaczki nie są jeszcze zbyt wysokie, ok. 35 cm.

Obrazek
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Biotit czytam o tym nawozie "Missibor", tam pisze, że nawożenie dolistne "Po wytworzeniu rozety liściowej i przed wytworzeniem pąków". W związku z tym jak już mamy kwiaty, to jest za późno.

Mi mój bób siany wprost do gruntu już kwitnie. Ten z rozsady prawdopodobnie zaczyna tworzyć strąki. I tu pytanie, czym by go nawieźć? Dolistnie florovitem uniwersalnym będzie dobrze? Jak tak to do jakiego momentu? Pozdrawiam :)

ZielonaZabka mi Karmazyn rok temu się nie udał. Trzymam kciuki, aby udał się u Ciebie :)
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Bób cz.3

Post »

A co mają trzmiele do bobu? :)
Pozdrawiam Marcin
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

A to, że bób zapylają jedynie małe owady lub te z odpowiednim aparatem ssącym (trzmiele). Kwiaty bobu są ubogie w nektar, mają wydłużoną budowę i mało interesujący wygląd, więc nie każda pszczoła się zainteresuje. Bób potrafi być samopylny, tylko z każdą kolejną generacją plon jest coraz mniejszy.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Ja używam różnych nawozów dolistnych co 7 dni. Teraz w czasie kwitnienia dałem NPK 0-10-50, powtórzę i przejdę na pomarańczowy kristalon, potem 1 raz opryskam mrówczanem Ca i koniec.
Najeźdźców jeszcze nie stwierdziłem, dziś dołożyłem jeszcze jedną pułapkę i czekam na ich atak.
Zauważyłem, że przy bobie krzątał się bąk.
Liczę, że w połowie czerwca będę miał żniwa. :D

Waw90
nie wiem jaki Florovit używasz, My go ostatnio odstawiliśmy ze względu na nieciekawy dodatek, niemniej polecam go w nagłych przypadkach okazjonalnie zastosować.
Jak Ci bób dobrze rośnie, to w różnych fazach wzrostu należy stosować nawozy dolistne o rożnym składzie. W tej chwili zależy mi na jak największym zapyleniu i dlatego daję tak dużo K. W latach ubiegłych przerobiłem to na ostrych paprykach i stąd wiem , że to dobre posunięcie, po prostu kwitnienie trwa dłużej.
Moje wątki
Festina Lente
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Biotit ja mam Biohumus uniwersalny. No ale tutaj osoby używały Florovitu, więc mógłbym go kupić, ale jak tak piszesz, to nie będę go używał.

Oto część moich bobów:
Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Biohumus tez jest dobry, ale najlepszy własny, jakie odległości masz między sadzonkami, bo wydaje mi się, że posadziłeś go zbyt gęsto, mój był sadzony co 20cm i zachodzi na siebie, z jednej rośliny wyrastają 3-4 pędy.
Moje wątki
Festina Lente
WaF90
200p
200p
Posty: 264
Od: 7 paź 2013, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Rozstaw mam 10x50cm. Tam po prawej jest gęściej... Zostały mi nasiona, to z ciekawości posiałem gęściej boby. Odmiana Bizon, tam był rozstaw napisany 10x60cm. Ty masz chyba inną odmianę jak pamiętam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Biotit pisze:pamiętać o dolistnym zastosowaniu boru..
Ile ta roślina w swoim krótkim życiu już przeszła zanim się rozmnoży, a właściciel nie powiedział jeszcze ostatniego słowa :;230 Chyba świetnie nadawałaby się na poplon, bo do jedzenia bombą witaminową to ona nie będzie.. ;:306
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2301
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Bób cz.3

Post »

Na takie rady mam kompostownik, a dlaczego podaje się bor roślinie dwukrotnie w czasie wegetacji warto wiedzieć, a nie pisać byle co.
Moje wątki
Festina Lente
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Bób cz.3

Post »

pelikano11 pisze:
Biotit pisze:pamiętać o dolistnym zastosowaniu boru..
Ile ta roślina w swoim krótkim życiu już przeszła zanim się rozmnoży, a właściciel nie powiedział jeszcze ostatniego słowa :;230 Chyba świetnie nadawałaby się na poplon, bo do jedzenia bombą witaminową to ona nie będzie.. ;:306
Co Ty, to czysta ekologia :;230
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Bób cz.3

Post »

Biotit pisze:Ja używam różnych nawozów dolistnych co 7 dni.
Plus jeszcze to ;:202 Na zdrowie ;:304 :| :|

Czy to jest uprawa ekologicznych warzyw czy raczej wyścig szczurów? :?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”