Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

A jeśli ogonek nie zasechł i nie stwardniał tylko się ślimaczy to chyba dynia się nie przechowa?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4307
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Czasami się uda, a czasem od ogonka zgnilizna idzie dalej. Proponuję zużyć ją w pierwszej kolejności :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Tak zrobię. Mam tylko pewien problem ta dynia waży około 9 kg. ;:202 Braknie mi pomysłów.
Czy jest tu na FO wątek o potrawach z dyni?

Jest, tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... wy+z+dynii
bab...
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Dzięki Babuchna ;:196
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Późną wiosną kupiłem w Aldi mini szklarenkę ,a w niej 6 miniaturowych doniczek ceramicznych wielkości naparstka,prasowane podłoże i nasionka dyni Tom Fox.Rezultat nawet nie doszedł do najśmielszych oczekiwań. ;:306 .Obdarowany sadzonkami sąsiad , łypie na mnie spode łba,ale nic nie mówi.Na razie :oops:
Obrazek
Ogrodowe odmiany dyni:

dynia melonowa żółta ? odmiana niezwykle plenna, owoce duże, dochodzące nawet do 25 kg, skórka pomarańczowa, pokryta siateczka, miąższ delikatny i soczysty
dynia ambar ? rodzi ciemnozielone owoce o miąższu ciemnopomarańczowym, ma mało gniazd nasiennych, ale bardzo dużo miąższu. Nie kumuluje metali ciężkich i innych substancji, dlatego nadaje się do uprawy w dużych miastach
dynia hokkaido ? niewielka, o delikatnej skórce i zwartym miąższu. Ma dużo pestek, które łatwo wyciągnąć z wnętrza. Bogata w karotenoidy, które korzystnie wpływają na wzrok
dynia Tom Fox ? odmiana idealna na Halloween, ponieważ rodzi olbrzymie owoce.
:;230 :;230 :;230 :;230 :;230

http://regiodom.pl/portal/ogrod/rosliny ... -dekoracji
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Witam,
W tym roku pierwszy raz uprawiam dynię. Doczekałem się już pierwszych plonów, jednak wiem, że powinny poleżeć tak długo jak to możliwe. Dlatego zbadałem dane klimatyczne z mojego regionu za poprzednie i lata i okazuje się, że czasem już na początku września jest niewielki przygruntowy przymrozek -1 lub -2C. Zdarzało się często że jeszcze przez cały miesiąc po nim nie ma przymrozków, które pojawiają się dopiero w październiku. Próbuje tutaj obadać jak cienka jest granica, której nie można przekroczyć. Czy powiedzmy -1C o 4 nad ranem tylko przez godzinę dyskwalifikuje już dalszą uprawę, czy też generalnie musi to być konkretniejszy przymrozek rzędu -3 stopnie przez kilka godzin? Jakie są Wasze doświadczenia?
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Ja mam właśnie taki problem z przymrozkami na początku września. W tamtym roku po -1 liście po prostu zmarzły, zrobiły się ciemnozielone i zwiędły, a dynie "poparzyło" na czubku zrobiły się takie plamy, przechowywały się potem dobrze aż do marca (wtedy zjadłem ostatnią) ale zupa była bardziej wodnista niż zwykle.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Ja mam ten problem, że zasiałem pewną większą ilość dyni Ambar, doradzając teściowi, że dynia się nada dobrze na paszę dla świń. Nie wchodzi zatem w grę parę kilo tylko parę ton. Dynie na początku mizernie wschodziły i bardzo nierównomiernie. Z biegiem czasu opanowały cale pole i teraz mają owoce, w różnym stadium rozwoju - niektóre są duże i spokojnie można by je zbierać już nawet teraz - ale jest też sporo mniejszych - które potrzebują dodatkowego czasu. Dlatego istotne dla mnie jest określenie ile może dynia wytrzymać. Kiedy zbierać? Czy wtedy gdy zapowiadają przymrozek, czy już wtedy kiedy istnieje ryzyko przymrozku, a może wtedy gdy temperatura nocna jest chłodna w zakresie 2-5C? Czasami wybór jest oczywisty bo ochłodzenie jest długotrwałe, ale czasami to jest raptem jedna noc, po której następuje ocieplenie. Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie?
adik
100p
100p
Posty: 156
Od: 12 cze 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Nie wiem jakich jeszcze informacji oczekujesz. Napisałem że dynia nie przetrwa mrozu nawet małego ale jak przejdzie przymrozek to łatwiej będzie zebrać bo Ambar ma bardzo duże liście które swoją drogą mogą ochronić owoce przed uszkodzeniami. Ambar to dość kiepski wybór dla świń bo jest mało plenna,na tej samej powierzchni można uzyskać kilkakrotnie większy plon np. z Bambino,Melonowej czy Atlantic.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Podobno właśnie ambar jest zalecana dla świń ze względu na większą zawartość białka niż wodniste giganty. Świnie rosną od białka i węgli nie od wody. Wykazuje też (co potwierdzono badaniami prowadzonymi w polsce) że jest to odmiana która znacznie mniej zyskuje na podlewaniu niż większe odmiany. Np. Plon z bambino w jakiejś tam jednostce powierzchni plantacji niepodlewanej wyniósł 40 t a poldewanej 70t, ambar odpowiednio 30t i 40t co było dla mnie zaletą, również jest bardziej poręczna i wreszcie nawet na etykiecie pisze, że "pastewna".
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4307
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Ja dzisiaj znowu kilkanaście dyniek, ręce mi prawie odpadły od noszenia ;:109
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

aria
Pokaż te swoje cudeńka ,uzbieralaś już spory plon chyba już setkę przekroczylaś .Ja przynoszę tylko takie które zjadamy na bieżąco jakoś nie jestem pewna czy nie za wcześnie bo ogonki jeszcze slabo zasychają.
Malgosia :wit
orkidea
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 6 lut 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.6

Post »

Lunarii ma rację. Na paszę lepsze są odmiany o większej zawartości suchej masy i białka. Nawet jeśli plon takiej dyni jest mniejszy to plon suchej masy może być podobny lub nawet większy w przypadku dyni typu Ambar. Więc w przypadku dyni gigantów zbieramy jedynie większą ilość wody. Ogólnie dla zwierząt najlepsza jest dynia pastewna, u której zawartość suchej masy dochodzi do 30 %, a z ha można uzyskać nawet 100 ton. Niestety trudno znaleźć dobry materiał siewny takiej dyni. Sam poszukuję dobrych nasion dyni pastewnej, bo dwa lata temu kupiłem z internetu, ale widać, że to są jakieś mieszańce chyba nie najlepszej jakości.

Co do zbioru, to wydaje mi się, że opóźnianie go nie ma większego sensu, bo zawsze będzie część dyń niedojrzałych, dlatego polecam zrobić segregację dyni w pełni dojrzałych od tych nie do końca dojrzałych i te drugie skarmić w pierwszej kolejności, bo nie będą się dobrze przechowywały i mogą mieć ujemny wpływ na przechowywanie dobrych dyń. Wiem to, bo sam popełniłem te błędy zeszłego roku ;:14
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”