Przygotowanie gleby jak użyźnić ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby - pospółka, co z tym robić?

Post »

Cieszę sę że mogę pomóc:) odnośnie nawodnienia to pod rośliny krzewy to nawodnienei najlepiej kropelkowe zaoszczędzi sie na wodzie i jest najbardziej ekonomiczne, ale abym mógł coś doradzić najlepiej zrobic Sobie schemat prosty plan gdzie będa rabaty a gdzie trawnik z dokładnymi wymiarami podrzucić mi na email ja ustawie zraszacze tak jak ma być plus wydajność kranu czyli czas w jakim napełni się 10l wiadro. Roślin nie będzie dużo więc można zastosowac inny wariant sadząc rośliny wykopać większy dołek i tylko przy krzewach wymienić ziemię. plus linia nawadniająca i roslinki dadzą Sobie radę...
Pozdrawiam Mateusz
missjellyfish2
50p
50p
Posty: 75
Od: 17 lis 2013, o 02:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przygotowanie gleby - pospółka, co z tym robić?

Post »

Co do roślinek to bardzo dziękuję za propozycję, przypuszczam, że czasami rzeczyiwście może się bardziej opłacać nawet podróż do innego miasta niż kupowanie w Warszawie. Jeśli chodzi o nawodneinie to wolałabym tylko zraszacze, gdyż wolę widzieć czy roślinka potzrebuje czy nie wody i ile należy podlać, poza tym może sie okazać jednak nic w danym miejscu nie rośnie;)
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby - pospółka, co z tym robić?

Post »

Co do nawodnień to ... jak to w życiu człowiek cały czas się uczy. Linie kropelkową można zawsze dołożyć.A tymczasowo na początek do podlewania można założyć puszkę poboru wody, Gardena ma taki sprytny system nazywa się na stronie "puszka pipeline puszka poboru wody z wężem spiralnym" cały system jest schowany w tej puszcze a ona zakopana w ziemi więc praktycznie nie widoczna, czy też kran i sprytnie zamaskować. Niestety Gardena ma wady bo niestety ceni się. A u konkurencji nie zauważyłem podobnego rozwiązania ale może po prostu przeoczyłem.
Pozdrawiam Mateusz
Filo4444
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 kwie 2020, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co posadzić na paskudnym jurajskim gruncie ?

Post »

Witam,

mieszkam na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, okolice Siewierza. Mamy tutaj paskudny grunt:
* 20-40 cm gruntu (z przewagą piachu)
* ok. 1-1,5 m piasku
* dalej już spiek gliniasto-dolomitowy (bardzo twardy, nie da się go kopać, trzeba ciąć szpadlem na okruchy i wybierać).
Taka struktura gruntu powoduje, że okresach mokrych (wczesna wiosna, jesień, deszczowe dni lata) z racji nieprzepuszczalnego podłoża szybko wypełnia się wodą i potrafi tygodniami stagnować - wyrwanie kępy trawy ujawnia stojącą wodę. Większość roku jest jednak suszej i wtedy woda szybko spływa po izolowanym dnie i jest sucho jak pieprz. Czyli raz to teren podmokły a innym razem step !!!
Mam spory kawałek łąki, który chcę obsadzić różnymi drzewkami owocowymi, szczególnie zakażałoby mi na wiśniach.
Miejscowi mówią aby dać sobie spokój z sadzeniem bo i tak nic z tego nie będzie. Ja jednak we wsi widzę pojedyncze stare drzewa owocowe, które rosną od lat i często ładnie owocują, wiec jak sądzę są odmiany, które dadzą radę w takim terenie.

Może macie doświadczenie z takim podłym podłożem i doradzicie jakieś odmiany i gdzie je kupić ?
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdr, Filo.
bendkos
200p
200p
Posty: 326
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Co posadzić na paskudnym jurajskim gruncie ?

Post »

Może trochę się pomęczyć i dać głębszy dołek z dobrą glebą bo na przykład orzechy włoskie powinny rosnąc dobrze ze względu odczyn gleby i jak się prze korzenią głębiej to powinny dać radę.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”