Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Rajski ptak (strelicja)

Post »

Witam.
Mam młodą strelicję od kilku miesięcy. Około tygodnia temu przestawiłam ją na parapet południowego okna i od tego czasu zauważyłam, że w ciągu dnia jej liście zwijają się w rulonik :(

Czy przyczyną tego może być zbyt duża ilość światła?
Troszkę mnie to dziwi, bo praktycznie we wszystkich poradnikach ogrodniczych napisane jest, że strelicja lubi słońce :roll: A przecież to teraźniejsze, jesienne słońce nie jest aż tak mocne.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Rajski ptak (strelicja)

Post »

Zwija liście, gdy powietrze zbyt suche. Zamgławiaj.
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Rajski ptak (strelicja)

Post »

Staram się ją nawilżać, spryskuję w miarę regularnie ;) ale z tym zwijaniem to jednak mnie zastanawia, bo pod wieczór liście robią się normalne.
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Mam 5-letnie strelicje, latem dostają co tydzień zwykły nawóz uniwersalny, a od września do marca tylko wodę. Powoli robią się ogromne i miałem już w tym roku problem, żeby wtaszczyć je do domu na poddasze (całe lato stoją na dworze).

Oto one, jedna nawet kwitnie
Obrazek

Co ciekawe, to co tu widzicie wyrosło z dwóch nasion.
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Niesamowite!
Gratuluję serdecznie!
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Co ciekawe, to co tu widzicie wyrosło z dwóch nasion.
Gratulacje!
One się tak podzieliły same z siebie na kilka rozet?
malgoska141
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 mar 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kańczugi, Podkarpackie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Piękne masz strelicje ciekawa czy moja kiedyś taka będzie .Czy one potrzebują wąskich i długich doniczek bo u mojej już widać korzeń ?
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

raflezja dzięki. Nie sądziłem jednak, że strelicje potrafią osiągać takie rozmiary. Podejrzewam, że w przyszłym roku może być problem z przenoszeniem ich.

pEtr - każda poszła na 2 rozety, przy czym te rozety w lewej donicy ładnie się razem trzymają, a te w prawej rok temu zaczęły się rozchylać na boki. Postanowiłem zaryzykować i po wyjęciu rośliny z donicy podzieliłem ją nożem na 2 rozety i posadziłem jeszcze raz, tym razem pionowo. Jak widać nie zaszkodziło to roślinom bo się ponownie ładnie ukorzeniły. Wniosek z tego, że spokojnie można rozmnażać strelicje przez podział rozet.

malgoska141 - u mnie rosną w zwykłych szerokich doniczkach. Faktem jest, że korzenie rozrastają się błyskawicznie i potrafią wypchnąc roślinę z donicy. Dlatego trzeba je co roku przesadzać do większych pojemników. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ominie mnie ta konieczność.

Pozdrawiam
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
kajetan_43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 lis 2013, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

mysza007 pisze:Gethar dziękuję za odpowiedź, teraz muszę dojśc, który nawóz jest nawozem mineralnym. :roll:
Hmm...jak widzę to nawozy biopon albo Agrecol są mineralne, stosował ktos je do strelicji?
Mamy w domu strelicje i nawozimy ją uniwersalnym nawozem mineralnym marki Biopon. Tani, skuteczny, a roślinka rośnie i jest odżywiona. Polecam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21865
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Niektórzy są zadowoleni,inni mniej a jeszcze inni mają dylemat - wyciepnąć już czy jeszcze nie...
Ja z tym problemem borykam się trzeci sezon.
Żal mi jej wyrzucić ,po prostu kocham zielone i nie umiem ot tak wyrzucić czy zostawić na pastwę zimy ...
Więc ta moja małpa drwi sobie ze mnie totalnie już chyba piąty rok....
Znowu jej nie zostawiłam na mrozie, bo oto rosną jej kolejne dwa liście...
nie miałam ;:167 i zabrałam do mieszkania.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Mnie wydaje się, że jestem niezły w te klocki, tzn. w hodowli roślin :wink:. Nie przeszkodziło mi to jednak zmarnować prawie połowy okazów, które przewinęły się przez moje ręce na przestrzeni 20 lat. Najpierw w mieszkaniu w bloku, a od 6 lat we własnym domu, chociaż teraz, muszę to przyznać z pełną stanowczością jest lepiej niż było. Raczej staram się unikać wyrzucania okazów, które są zdrowe i tylko przestały mi się z różnych względów podobać. Przywiązuję się do roślin i traktuję je jak współmieszkańców ale nie ukrywam, że czasami zdarzyło mi się coś wywalić pod wpływem impulsu. Wiecie jak to jest - niby jakaś roślina jest ok, ale z jakichś bliżej nieokreślonych powodów drażni, denerwuje.

To wszystko wymaga wyczucia, intuicji, 6-go zmysłu... bo czasami nie książki, nie logika ale czysta magia i szczęście zapewniają sukces. Jestem amatorem i pewnie niejedną roślinę jeszcze wykończę...
Do strelicji podchodziłem kilka razy. Najpierw nic nie chciało wykiełkować ale jak już wykiełkowało...

Pozdrawiam i satysfakcji życzę
"Większą mądrość znajduje się w przyrodzie aniżeli w książkach"
Awatar użytkownika
Konky96
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 lis 2013, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubenia
Kontakt:

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Ja niedawno kupiłem 20 nasion strelicji królewskiej i 10 nasion strelicji białej.
Oderwałem te "czuprynki", moczyłem nasiona 24h w ciepłej wodzie ( około 30 Stopni ), w termosie.
Nastepnie posiałem je do jednej doniczki o srednicy 15cm,na glebokosc okolo centymetra.
Mam nadzieje ze chociaz po jednej z kazdego gatunku wykiełkują.
Awatar użytkownika
ryska
100p
100p
Posty: 141
Od: 1 lis 2011, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Strelicja - tajniki uprawy

Post »

Hej, aż wstyd się przyznać, ale trochę przesuszyłam moją strelicję i odpadła jej najnowsza jeszcze nie całkiem wyrośnięta łodyga - czy będzie dalej rosła? spotkaliście się z takim przypadkiem?
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”