Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
aro_40
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 25 kwie 2007, o 09:06
Lokalizacja: okolice Wawki

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Wilekie dzięki za Wasze wypowiedzi...
cóż, chyba jendak nie skorzystam z żadnej z nich :( rose_marek, moje roślinki rosną przed domem, w miejscu, gdzie 11 lat temu (jak się budowaliśmy) był centralny punkt magazynowania i mieszania wszystkiego. zatem pewnie i wapna rozsypało się niemało... nic na to nie poradzę, a nie wyobrażam sobie zdzierania kilkudziesięciu centymetrowej warstwy ziemi dla trzech roślinek :(
kwasu ortofosforowego nie kupię, bo nie prowadzę działalności, zaś reszta środków.... siarczan amonu jest dobry dla podtrzymania kwasowości, ale nie dla zakwaszania ziemi (powoduje zasolenie roślin), szyszki olchowe, kromki razowego chleba, kora, kwas cytrynowy - może to i dobre, ale do doniczkowychroślin, a nie sporych juz krzaków.
w ramach interesowania się tematem znalazłem humusowy zakwaszacz wody (producent: PHU SUM z Wrocławia). nieiwielka ilość tego środka obniża mocno kwasowość wody, którą można podlewać rh. zobaczymy jak długo się to będzie utrzymywało i czy uda się wtedy zastosować siarczan amonu...:)
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

czym można zakwaszać ziemię? słyszałam że aspiryną rozpuszczoną w wodzie ale może są jakieś inne sposoby?
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re:

Post »

Justyna0608 pisze:witam serdecznie :) ja mam rhododendrona ale troche inny z nim problem bo dostałam go z uczelni bo pozbywali się tych z doświadczeń i były trochę <lekko mówiąc> zaniedbane :( podobno nawet przez jakiś czas nikt sie nimi nie opiekował :( i myślałam że uda mi sie go uratować od zagłady ale nie wiem czy to możliwe :? jestem pełna nadziei ze mi sie to uda z Wasza pomocą tylko proszę nie przestraszcie sie
Gdzie studiujesz ?:)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

aledra7 pisze:czym można zakwaszać ziemię? słyszałam że aspiryną rozpuszczoną w wodzie ale może są jakieś inne sposoby?
Poczytaj tutaj:
- Czym zakwasić wodę do podlewania?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

dziękuje bardzo :)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Re:

Post »

Proszę pamiętać że im bardziej zakamieniona woda tym bardziej ziemia zasadowa się robi od niej.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Awatar użytkownika
Paulii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2462
Od: 25 lut 2013, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PsiaSkórka południowe mazowsze

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

:wit Jaki jest najlepszy nawóz do Rhododendrów
Czy nie jest już za późno na nawóz?
Nigdy nie zwoziłam ich czy powinnam to zrobić.
Pauli :) "To możli­wość spełnienia marzeń spra­wia, że życie jest tak fascynujące"
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Mam mały problem:) , a więc robiąc rabatę z murkiem oporowym musiałem nadsypać trochę nowej ziemi, wyszła mi warstwa od 30 do 60 cm , Niestety okazało się że ziemia którą zakupiłem ma pH ok 7, 7,5 a planowałem posadzić tam rośliny kwasolubne. Wymyśliłem że na wierzch kupie kwaśnego torfu (pH 3,5-4) i tym troszkę zakwaszę, ale przedtem przydałoby się rozsypać siarkę. W związku z tym mam pytanie ile dać tej siarki , żeby zakwasić do jakiś przyjaznych poziomów, np pH 5 ? gleba jest lekka , przepuszczalna a mam tego ok 60-80 m2.
Oczywiście pod każdą roślinę będę stanowisko przygotowywał indywidualnie, jednak chciałbym zminimalizować wpływ podłoża na rośliny.
W jakiejś tabeli znalazłem że żeby obniżyć pH na glebie lekkiej z 6 na 3,5 należy wysypać 12kg siarki na 100m2, Czy sypiąc te 12 kg siarki obniżę pH z 7 na 4,5 ?
A najbardziej poratował by mnie wzór z którego mógłbym sobie to wyliczyć:)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Niestety podejrzewam, że gotowej recepty nie dostaniesz. Zrób inaczej, wymieszaj ten bardzo kwaśny torf z podłożem które kupiłeś o wysokim pH i na jedno stanowisko rośliny nie daj więcej jak 100g pylistej siarki. Te kilogramy to jakaś kosmiczna ilość.
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Dzięki za odzew,
12 kg na 100m2 to 120g na m2 czyli pi razy drzwi taka ilość jak polecasz na stanowisko, Sypiąc siarkę na całej powierzchni nie miałbym problemu z zakwaszaniem podczas sadzenia kolejnych roślin. Tylko pytanie czy da się zakwasić ziemie o takim wysokim pH,
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Ja bym dała o połowę mniej siarki. No i siarka, jak pewnie wiesz, nie rozpuszcza się w wodzie. Jeszcze po 3-4 latach zobaczysz ją w podłożu. W tej chwili mieszając ziemię z kwaśnym torfem już masz właściwie optymalne podłoże dla kwasolubnych. Do uprawy tych roslin nie powinieneś mieć podłoża o pH niższym niż 5, ok. 5,5 jest optymalne
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

dam połowę dawki i po jakimś czasie sprawdzę pH, dosypać zawsze można :).
Zastanawiam się jeszcze czy nie dobrze by było poczekać z sadzeniem do jesieni,
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Teraz lepiej z kilku powodów - jeśli będziesz musiał 'rozdrapywać' bryłę korzeniową, to znakomicie zdąży się ona zregenerować do zimy, no i w bryle korzeniowej jest trochę odpowiedniego podłoża więc zanim korzenie dopadną Twojego to trochę potrwa. Poza tym krzaki do zimy zaaklimatyzują się w nowych warunkach
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”