Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 815 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 48  
Autor Wiadomość
Wisienka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2008, o 20:45 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Karool - napisz jak robiłaś tę gnojówkę z pokrzyw i z Ema i czy faktycznie tak
nie śmierdzi, bo nie tylko ja jestem tym zainteresowana.

Namnażam od wtorku (a może od poniedziałku? :? ) EMa i coś mi się nie podoba, bo
na powierzchni wytworzył się jakiś osad. Czy to normalne? Namnażam pierwszy raz i
nie wiem, czy czegoś źle nie zrobiłam.

Wisienka
 Tytuł:
PostNapisane: 3 lip 2008, o 23:19 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
No to wyjaśniło się - sięgnęłam znowu do książki "EM - Niezwykłe rezulataty stosowania Efektywnych Mikroorganizmów w domu i w ogrodzie dla lepszego wzrostu roślin i dla zdrowia"
i tam doczytałam się, że namnażanie może skończyć się niepowodzeniem, jeżeli do zbyt
dużego pojemnika damy zbyt małą ilość mieszanki. A u mnie właśnie tak było.
Przelałam do mniejszych butelek - mam nadzieję, że teraz będzie dobrze.

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lip 2008, o 21:58 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Witaj Wisieńka! Dopiero dzisiaj znalazłam czas i mogę Ci napisać o gnojówce z pokrzywy o którą pytałas.Robiłam ją tak-dobre wiadro pokrzywy zalane wodą i do tego 5 litrów EMa .
Fermentacja przebiegała w zamkniętym naczyniu,ogromne wiadro po farbie pewnie ze
20 litrów.Zaglądałam tam codziennie coby toto pomieszać i uważam ,że zapach jest conajmniej znośny,a jak dla mnie to nawet miły.
Robiłam też gnojówkę z kurzych odchodów i też nie śmierdziała.Dzisiaj właśnie popodlewałam pomidory,cukinię,patisony i bakłażany. ale boję się,że zastosowałam zbyt mocne stężenie 1:10.Może mi nie spali roślin bo przed chwilą trochę popadało to rozcieńczyło lekko moją miksturę.
A jak Twoje namnażanie przebiega?
:)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mikrobia
 Tytuł: Gnojówka z pokrzyw
PostNapisane: 10 lip 2008, o 23:09 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
o kurka, nie wiem, czy nie za dużo EMa na 20 litrowe wiadro pokrzyw...w sumie powinien wystarczyć 1 litr.
Parę dni temu nastawiłam gnojowicę do fermentacji, aż 2 zbiorniki po 1000 litrów (gnojowica od trzody chlewnej )

Obrazek
Do każdego zbiornika dodałam po 5 litrów EMa.

Masz rację Wisienka, zbiornik powinien być wypełniony cieczą, tzn. wolna przestrzeń powinna zajmować możliwie jak najmniej miejsca, trzeba tylko pamiętać o tym, że podczas fermentacji całość trochę buzuje. Możliwy jest białawy nalot, natomiast gruby kożuch jest niewskazany. Może świadczyć o rozwoju Geotrichum candidum, który dla roślin szkodliwy nie jest, ale zużywa kwas mlekowy z roztworu, przez co obniża jego trwałość (ten sam kożuch występuje przy źle poprowadzonym kiszeniu kapusty lub ogórków).

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lip 2008, o 12:06 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Do mikrobia.Taką proporcję 5 litrów na wiadro pokrzyw zaproponował mi fachowiec z waszej firmy,który mi te EMy dostarczył.2lipca spryskałam tym całą szklarnię i część roślin i wygląda na to ,że nic złego się nie dzieje a pomidory tak jakby mają lepszą kondycję zwłaszcza te w ogrodzie bo w momencie sadzenia były dość liche.No i mszyca ,która te pomidorki natychmiast obsiadła ,po oprysku dała sobie z nimi spokój.
-pozdrawiam :)

mikrobia
 Tytuł: Gnojówka z pokrzyw
PostNapisane: 12 lip 2008, o 19:17 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
to dobrze, że wszystko gra....ja tylko twierdzę, że powinno wystarczyć mniej..jak ktoś kupuje produkt już gotowy, to raczej stara sie go jak najlepiej wykorzystać. Szczerze mówiąc nie wiem, czy ktoś poza mną z mojej ekipy robił kiedyś gnojówki z pokrzyw...

Dokładny przepis na gnojówkę z pokrzyw (bez EM) jest taki:
!!! zbierać rośliny przed kwitnieniem, używać świeże lub po wysuszeniu.
* 1 kg świeżego ziela lub 250 g suszu (sproszkowane pokrzywy) zalać 5 litrami wody, po 2 tygodniowym przefermentowaniu stosować:
*** w rozcieńczeniu 1:20 - pobudza wzrost roślin uprawnych, stosować w przypadku żółknięcia lub więdnięcia roślin;
*** w rozcieńczeniu 1:10 oprysk na glebę - powoduje aktywizację życia glebowego (obowiązkowo jesienią!)
*** po krótkim przefermentowaniu (5 dni) w rozcieńczeniu 1:10 zwalczamy mszycę
*** po 24 godzinach od zalania wodą (wyciąg) stosować jako preparat wzmacniający rośliny (bez rozcieńczenia)

!!! jeżeli zbieramy pokrzywy w czasie ich kwitnienia, to możemy z nich zrobić tylko wyciąg:
* 1 kg świeżych pokrzyw lub 250 g suszu zalać 5 litrami wody (czyli tak, jak wyżej), moczyć przez 24 godziny, używać nierozcieńczony - PRZECIW MSZYCOM
Obrazek

A to już moja plantacja pokrzywy :) we wierzbie energetycznej :)

mikrobia
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lip 2008, o 19:20 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
także jak komuś zabraknie, to służę pomocą :D

Wisienka
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lip 2008, o 23:03 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
He he... na brak pokrzyw akurat nie narzekam :wink: .

Przelałam moje miksturki do mniejszych butelek i już było ok.
Tylko bardzo długo fermentowały (może te wysokie temperatury tak podziałały?)
Wczoraj zrobiłam opryski Ema z Em 5.
Nie podlewałam Ema bo za bardzo lało i rośliny i tak miały za dużo wody.

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 14 lip 2008, o 23:19 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
mikrobia,ja też wolałabym ekonomiczniej wykorzystać gotowy produkt ,jednak wytyczne fachowca z waszej firmy były dla mnie laika w tym temacie wiarygodne mimo pewnych zastrzeżeń.W moim przypadku dodatkowy pożytek jak już pisałam jest taki,że chyba nigdy mój warzywniak nie był tak zadbany ,bez chwastów i bez żadnej chemii bo nawet nornicę przepędzam gnojówką z bzu czarnego.
Przy okazji pytanie-czy przeterminowane EMa nie mają już żadnego działania?

Kalmia
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 10:50 
1000p
1000p
"... bo nawet nornicę przepędzam gnojówką z bzu czarnego. "

karool,
czy mogłabyś podać dokładny przepis?
ew. na P.W.
Dzięki

krysp50
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 10:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Lepiej tutaj :lol: Przyda się .....

felo
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 18:24 
100p
100p
Witam.Czy preparat EM jest w stanie oczyścić glebe skażoną dioksynami? Jaka jest skuteczność preparatu?

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 21:03 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Przepis wzięty z naszego forum -1kg świeżych liści bzu czarnego zalać 10 litrami wody.Po 4-6 dniach używać do zalewania nor-
W międzyczasie mieszać bo liście podchodzą do góry.Z tym zalewaniem nie bardzo rozumiem bo do niektórych nor wchodziła nieskończona ilość tej gnojówki.Miałam 120 litrów i mi zabrakło,właśnie nastawiłam nową.Jak na razie w miejscach zalewanych nie pojawiają się nowe korytarze ale zobaczymy co dalej.Może przeniosły się głębiej.

-pozdrawiam
Alicja

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 21:17 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Grzesiek.Na Twoje pytanie zapewne mikrobia będzie znała odpowiedż,bo jak na razie wydaje mi się jedynym autorytetem w tym temacie.

mikrobia
 Tytuł: EMa przeterminowane, EMa a dioksyny w glebie
PostNapisane: 15 lip 2008, o 23:08 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
karool napisał(a):
Przy okazji pytanie-czy przeterminowane EMa nie mają już żadnego działania?

Powiem szczerze, że ja łudziłam się, że przeterminowane EMa posiadają jeszcze jakąś wartość, jednak przekonałam się przy własnych pomidorach, że nie mają....tydzień temu pojawiła się u mnie Alternaria i opryskałam EMa z EM5 (oba dobrze po terminie), niestety dzisiaj musiałam powtórzyć oprysk świeżym EMa.
Dlatego:...najlepiej wlać do szamba, polać kompost itp.
Alternaria, jak zapewne wiecie, jest trudnym do zwalczenia grzybem. Pojawia się najczęściej pod koniec czerwca, "lubi" zimne noce i wilgoć...zarodniki kiełkują w kropli wody, dlatego krzaków pomidorów nie powinno się polewać a wodę należy podawać blisko gleby.

Do "felo": Mikroorganizmy (mam na myśli mikroby ogólnie, nie tylko EMa) są w stanie biodegradować wiele ksenobiotyków, dioksyny nie są tu żadnym wyjątkiem. Literatura podaje, że przy użyciu EMa po 50 dniach można zredukować ich ilość w glebie o około 70%. W tym celu stosuje się roztwór 1:500, z tym, że preparat należy zapodać na pole w dużej dawce i tu zaczyna się problem, bo dla każdego duża dawka może oznaczać inną ilość (ja przyjmuję, że jest to około 300 litrów EMa/ha).
Niestety muszę przyznać, że jestem do tego tematu sceptycznie nastawiona i dopóki sama nie uzyskam konkretnych dowodów, to nie będę mogła na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Mieliśmy podjąć w tym temacie współpracę z Politechniką Łódzką, ale koszty takich badań są na tyle wysokie, że jeszcze nie jesteśmy w stanie ich ponieść ( i podejrzewam, że długo nie będziemy:)

Staram się zawsze mówić o takich zaletach EM, które zostały potwierdzone przez polskich naukowców.
Na temat rzekomo "cudownych" właściwości EM (przeciwdziałanie negatywnym skutkom promieniowania radioaktywnego, statycznej elektryczności i szkodliwemu promieniowaniu elektromagnetycznemu) też grono naukowe ma różną opinię, nie chcę tego komentować, ale chyba muszę: moim skromnym zdaniem wiele rzekomych zalet EM jest mocno przerysowanych, co ma oczywiście wpływać na lepszą komercjalizację produktu. Ja tych doniesień nie mogę ani potwierdzić, ani im zaprzeczyć...myślę, że czas pokaże, co jest prawdą...

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 15 lip 2008, o 23:32 
---

0 szt.
Gnojówka roślinna z EM miała być bezzapachowa. Wyszedł taki smród,że zapach
normalnej gnojówki, to perfumy, przy tej z EM.Wylałem to paskudztwo do dołka,
przykryłem ziemią, beczke umyłem, i robię gnojówkę z gnoju, aby resztki smrodu
usunąć.

karool
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2008, o 00:10 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
mirzan- ciekawe dlaczego tak Ci wyszło z tą gnojówką.Ja robiłam z pokrzywy i EMa robiłam też z kurzych kupek plus EMa i trochę czosnku i uwierz mi ,zapach nie był najgorszy.Mam porównanie z ubiegłym rokiem ,kiedy to robiłam pokrzywę bez EMa .Smrodek był taki,że po oprysku rodzina łukiem omijała pryskane poletka,a polane niechcący ręce trudno było domyć.
A fermentowałeś w zamkniętym naczyniu? bo może to ma znaczenie.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 815 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 48  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości