Cytrusy - uprawa i rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

to napisz nam (o ile będziesz pamiętał) jak ci się powiodło;)
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

To ja też czekam na efekty. :lol:
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

Dziś przyniosłem z piwnicy moją cytrynę..tak oto wygląda. Obrazek Obrazek
teraz zostanie potraktowana sekatorem i wypuści liście.
szymon2020
50p
50p
Posty: 58
Od: 20 lut 2008, o 13:29
Lokalizacja: Zamość woj.Lubelskie

Post »

Józef pisze:Dziś przyniosłem z piwnicy moją cytrynę..tak oto wygląda. Obrazek Obrazek
teraz zostanie potraktowana sekatorem i wypuści liście.
Nie za późno na wyjmowanie z piwnicy? A w piwnicy jest ciemno to chyba źle powinno być ciemno? Moja kupiona na allegro około 1,5 miesiąca temu już ma małe owoce.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 252
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Witam serdecznie.
Cytrusami zaineresowałam się 4 lata temu. Mam właśnie czteroletnią cytrynę skierniewicką i trzyletnią kalomondynkę. Z mojego doświadczenia wynika,ze nie są to rosliny trudne, wręcz przeciwnie bardzo żywotne roślinki. Najgorszy okres to aklimatyzacja do warunków naszego domu. Myślę,że najlepiej jest kupować wiosną i młode rośliny.
W tym roku chciałabym zaszczepić zraz kalamondyny na podkladce cytryny wysianej z pestki. Wypatrzyłam taką bidulkę u mojego brata, który chciał to wyrzucić.

To jest kilkuletni egzemplarz cytryny wysianej z pestki. To ma być podkładka. Wiem wygląda tragicznie i pokracznie, ale jest żywa.Troszkę ją podhoduję.
Proszę o radę jak ją przyciąc. To będzie pierwsze moje szczepienie.
Przeczytałam rady w naszymcytrusiku o oczkowaniu, jeśli ktoś ma inne stronki na ten temat :oops: to proszę. Obrazek
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 252
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Już w zimie marzyło mi się to szczepienie. Wysiałam w lutym grejfrut z myślą o hodawaniu na podkładkę.
A tu niespodzianka, nasionko jest wielozalązkowe, wyszły 2 roślinki z jednej pestki.
Pytanie nr. 1 - rozdzielać rosliny do osobnych doniczek?
nr.2 co to znaczy roslina hybrydowa
nr.3 która roślinka jest hybrydowa, a która szybciej zakwitnie
Jeszcze wczoraj nie śniło mi się o takich rzeczach :roll:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ad.1 nie rozdzielaj sadzonek tego typu rośliny zakwitają czasami już w trzecim- czwartym roku i wydają owoce,
Ad.2 hybryda to krzyżówka z szczepienia owocującego pędu na owocującej podkładce,
Ad.3 szybciej zakwitają i owocują hybrydy czemu bo są szczepione - są jednak słabsze i mniej żywotne niż cytrus z nasiona wielozarodkowego lub szczepiony z owocującego na dzikiej podkładce uzyskanej z pestki jednozarodkowej. :D
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 252
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.Miałam zamiar rozdzielać. A tak będzie dobrze, przynajmniej jedna doniczka mniej Obrazek
To jest ta roslinka :wink:
szymon2020
50p
50p
Posty: 58
Od: 20 lut 2008, o 13:29
Lokalizacja: Zamość woj.Lubelskie

Post »

Witam, a poczatku jak kupilem swoja cytrynke, to mialem problem, że kwiaty jej opadają i zapyliła się tylko jedna cytrynka, a teraz zakwitła drugi raz i zapyliło się około 9 kwiatów(są już małe owoce). Obwaiam się, że moja cytrynka jest jeszcze za mała na tyle owoców, mam je oberwać i zostawić 2-3? Czy zostawić je? Cytrynka ma około 40cm.
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

Obrywaj - ja zostawiam po jednej na roślinie.
Awatar użytkownika
Boas
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 5 wrz 2007, o 12:34
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post »

dewuka pisze:Obrywaj - ja zostawiam po jednej na roślinie.
Potwierdzam - jeden owoc na roślinę to optymalny wybór. Wtedy można liczyć na duże przyrosty.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

wow ale fajna ;)
filip11
200p
200p
Posty: 275
Od: 9 mar 2007, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WOLSZTYN
Kontakt:

Post »

Gratuluję bardzo ładny okaz :wink:. Szczególnie podoba mi się owoc :D. Niestety moje cytrusy męczą znów te paskudy przędziorki, zrobiłem 3 opryski różnymi preparatami, ale nic na nie pomaga. Mam wrażenie, że nic na nie nie działa. Wprawdzie nie ma ich dużo, bo rozeszły się po kilku okazach. Dodatkowo każdego wieczoru utrudniam im życie zraszając cytrusy. Czy da się coś jeszcze zrobić :?: :P. Dobra nie będę się więcej wyżalał... :wink:

PS Muszę uaktualnić mój temat, bo komputer ma małą awarię i ciężko jest cokolwiek na nim działać. Mam jednak nadzieję, że szybko zostanie naprawiony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”