Austrocylindropuntia subulata

maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Austrocylindropuntia subulata

Post »

Jak rozmnożyć Austrocylindropuntie subulate?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Przez pocięcie pędu na ok. 10-15cm odcinki i ukorzenienie ich. Postępować należy jak ze wszystkimi innymi kaktusami. Można oczywiście też z nasion. Ale najpierw trzeba je zdobyć a potem sprawić, by wykiełkowały. A to wyższa szkoła jazdy. U nas A.subulata kwitnie wyjątkowo rzadko - ja jeszcze jej kwiatów w kulturze nie widziałem. W naturze to co innego.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
marti91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2008, o 17:23

Post »

A jeśli on tworzy tylko jedną kolumnę, to jedyny sposób to pociachanie całego okazu? Czy może spróbować go najpierw trochę "rozkrzewić" odłamując wierzchołek, uda się taka sztuczka? I czy roślinka jeśli bym dajmy na to odcieła 10cm od góry, przeżyje to?
Awatar użytkownika
samanti
200p
200p
Posty: 274
Od: 28 mar 2008, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Wg mnie śmiało możesz odciąć te 10 cm...
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Możesz odciąć z góry 10cm i ukorzenić to. To, co pozostanie wypuści wtedy kolejny stożek wzrostu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja obciąłem czubek i ukorzeniłem go, a pozostałośc troche się rozkrzewiła. Jeżeli nie chcesz rozkrzewiać Austrocylindropuntii to po jakimś czasie sama się rozgałęzi, a powstałe odrosty też można z powodzeniem ukorzeniać. Jest to roślinka bardzo łatwa w rozmnarzaniu. U mnie ukorzeniła się w zwykłej ziemii do kaktusów i przy normalnym, oszczeędnym podlewaniu.
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Post »

Pociełam mojego kaktusika na kilka cześci i musze przyznać że zaczyna ładnie ronąć:)
Awatar użytkownika
dobosia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 sie 2008, o 22:01
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Mam pytanko do Maaartinki :D
W jaki sposób pocięłaś swojego kaktusa?? i czy to była Austrocylindropuntia subulata czy taki zwykły kaktus? Przyznam że jestem początkująca dopiero, ale też mam fajną (choć małą) kolekcje kaktusów, które rosną tylko do góry, i tak się ostatnio zastanawiałam czy można je jakoś rozmnożyć. Bo jeśli pisałaś o A. subulata to moja jest w sumie dość ładnie rozkrzewiona i chyba już bardziej nie będę jej ukorzeniać, ponieważ jak się rozrośnie to zajmie mi pół parapetu.
Dzięki za radę 8)
adam_1989_19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2009, o 18:47

Sadzonka

Post »

Niewielkie mam pojęcie o sadzeniu kaktusów, dopiero zaczynam. Mam małą sadzonkę austrocylindropuntii subulata jeszcze nieukorzenioną tzn. jak przetnie się głowny trzon tego kaktusa (tak jak przy klasycznym rozmnażaniu) to na jego obrzeżach wyraztają takie małe. No i właśnie mam urwane to 'coś' małego. No i teraz moje pytanie, co mam zrobić aby ta mała sadzonka zaczeła samodzielnie rosnąć i przeżyła to oddzielenie, bo za bardzo nie wiem od czego mam zacząć.

pozdrawiam
Agusia88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lip 2009, o 17:45

Post »

potrzebuje pomocy dla moich Austrocylindropuntii.. maja one pare dobrych lat (kiedys jak bylam duzo mlodsza zaczelam zbierac kaktusy- bo nie schly :D a potem jakos tak juz wyszlo ze zrezygnowlam z kolekcji a na parapecie w innym pokoju uchowly sie te dwa zaniedbane okazy:( ) czy cos jeszcze moze im pomoc?? :oops:

1. http://img124.imageshack.us/i/p7300002.jpg/

2. http://img24.imageshack.us/i/p7300010.jpg/

ta opadajaca odnoga chyba juz nie zyje..

http://img133.imageshack.us/i/p7300012.jpg/
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Opuncje są w kiepskim stanie, ale nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. Jeśli masz taką możliwość możesz wystawić je na bardziej słoneczne stanowisko. Można by też parę razy je spryskać, by pozbyć się kurzu na nich zalegającego. Można by też pomyśleć o przesadzeniu ich do nowej ziemi, bo odbarwienia sugerują o problemach z pobieraniem soli mineralnych z podłoża, co może być efektem starego, już zasolonego substratu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Agusia88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lip 2009, o 17:45

Post »

Dziekuje za pomoc:)
juz przesadzone:) zmieszalam ziemie kaktusowa ze zwykla (tak slyszalam ze najlepiej?) no i na spod oczywiscie drenaz . Wywalilam tez ta zwisajaca martwa lodyge i juz nieco lepiej ten nizszy sie prezentuje;) Jest teraz inny probelm z inna lodyga bo jej podziemna czesc jest calkiem pusta i miekka.. i taka brazowa oczywiscie.. no ale u gory puszcza zielone malenstwa, jest szansa ze sie odbuje?
a z jasniejszym oknem moze byc problem poniewaz mam takie tylko na polnoc i zachod niestety, ale to na ktorym stoi jest calkiem jasne:)
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Może obetnij nad tym pustym i miękkim zdrowy kawałek, aby ukorzenić go... wydaje mi się, że roślinka pusta ma małe szanse na wypełnienie się. Co do ziemi, to lepiej poradzi Ci Tomek, choć generalnie opunki są twarde i zniosą zwykłą ziemię, to jednak mieszanka chyba niezbyt dobra (moje maluchy ukorzeniają się w zwykłej i dają radę a duży okaz siedzi w kupnej mieszance kaktusowej - dopiero czeka na sensowne podłoże).

Generlanie podłoże powinno być przepuszczalne a ani ziemia "do kaktusów" ani zwykła takie nie są. Zwykła zatrzymuje wilgoć a kaktusowa to często mieszanka zwykłej i czegoś rozdrabniającego ją (piasku, żwiru, keramzytu) w różnych proporcjach - trudno ocenić co masz. Przepuszczalne podłoże to może być grubszy żwirek, perlit, tego typu materiały. Jeśli masz możliwość dodaj czegoś do podłoża co sprawi, że będzie ono szybciej przesychało, choć jeśli nie masz to z moich doświadczeń wynika, że akurat ta opuncja sobie poradzi czas spory.
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”