Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
aniawoj
 Tytuł: Re: Obrzeże i murek oporowy jednocześnie - jaki?
PostNapisane: 19 wrz 2010, o 10:34 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Zrób fotorelację i zachowaj dla nas wszelkie obliczenia ( jak głęboko, jak szeroko, ile czego itp) ;:180

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Hanuszka
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 31 gru 2010, o 00:29 
50p
50p

1 szt.
witam,

co prawda umieścilam swój problem na innym wątku, ale dopiero teraz znalazłam fachowca:prosze o radę co zrobic z moja skarpą:ma 20m plus jakieś 5 po swojej lewej stronie, glina i stromo, miejscami zaczeła się obsuwać, co zrobic?wiem, żeby dosypac ziemi, ale co dalej?usunąć kamole?zy zostawić, zeby dalej nie obsuwała się?zrobic murek ?jaki?użyć tych kamieni czy ich nie ruszać?prosze o radę bo jestem załamana na dzień dzisiejszy!!!

oto zdjęcia tego szokującego stanu mojej skarpy!!!a marzy mi się albo porośnięta plożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:)ale chyba za 100 lat!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pawel Woynowski
PostNapisane: 23 sty 2011, o 02:07 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1 szt.
Hanuszka napisał(a):
a marzy mi się albo porośnięta płożącymi, albo floksami i innymi poduszkowymi bylinkami:) ale chyba za 100 lat!

Przede wszystkim ułóż te kamienie w formie suchego muru oporowego, bo na razie to one są położone moim zdaniem byle jak i zrób na skarpie stopnie coś na wzór tarasów, coś takiego jak w pierwszym poście w tym wątku w 4 zdjęciu obrazującym przykłady zastosowań takich murków.

santia
PostNapisane: 22 mar 2011, o 13:25 
500p
500p

0 szt.
Dzięki serdeczne za ten wątek.
Niestety ja mam kamienie polne i tak sobie myślę, że bez zaprawy będzie ciężko. Z zaprawą pewnie też kobiecie będzie ciężko, bo polne nie mają wiele wspólnego z równym prostokątem. Szkoda, że na forum nie ma dokładnego wyjaśnienia jak zbudować skarpę oporową (1 m) i schodki przy niej z kamienia polnego i betonu. Oczywiście zajrzałam w ten link, ale niewiele mi się rozjaśniło.
Pozdrawiam serdecznie.

magenta
PostNapisane: 1 maja 2011, o 23:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Witam, oto dzieło z ostatnich dni, jeszcze nie dokończone, jest kilka niedoróbek i nie ma górnej warstwy kamienia, ale i tak jest super ;:224 :tan :heja

Obrazek

AgnieszkaG.
PostNapisane: 3 cze 2011, o 10:17 
200p
200p
Pawel Woynowski napisał(a):
Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.

No właśnie to jest bardzo ciekawe i dlatego zagaduje, bo jak widać nawet w tym wątku już ktoś na początku nazwał rojnik z drugiego zdjęcia rojnikiem murowym.
Ciekawa jestem, czy twoja teza ma również oparcie w literaturze. Absolutnie się nie czepiam, żeby nie było:). Mam jednak szkółkę w której "przewaliłam" tysiące rojniczków. Dla niektórych roślin mieszamy specjalne podłoże, ale z rojniczkami sie nikt nie bawi i są sadzone na bogatym podłożu. Używamy dobrych nawozów, rozkładajacych się przez 9 miesięcy, w sumie są więc one dobrze odżywione przez cały rok. Owszem trafił mi się kiedyś jeden egzemplarz w doniczce, który przypominał rojnik murowy - usunęłam go spisując na "zaplątanie sie", wszak rojników mam bardzo wiele i coś, gdzieś, kiedyś mogło nastąpić. Pomijając ten jeden egzemplarz, w doniczce, w której było jeszcze z 20 rozet, a na placu w ciagu paru lat przewinęło sie kilka tys. rojniczków żaden mi sie nie upodobnił do rojnika murowego. Chociaż u mnie moze być jeszcze kwestia tego typu, że one u mnie nie stoją zbyt długo i nie mam okazji ich poobserwować.
Może nastąpiła mutacja w twojej roślinie matecznej, nieświadomie tą częśc rośliny przesadziłeś i ona sie po prostu rozrosła. A może ci sie jakas rozeta rojnika murowego jednak zaplątała, . Chciałabym jednak wiedzieć, czy w literaturze spotyka sie takie doniesienia o obserwacjach, że rojniczek zmienia wygląd pod wpływem bogatego podłoża w "coś" przypominające rojnik murowy. Idąc twoim tropem po przesadzeniu na ubogie podłoże taki rojnik powinien przyjąć wygląd typowy dla rojniczka. Postanowiłam sobie podoświadczać i posadzę moje rojniczki na różnych bogatych podłożach. Może moje szkółkowe egzemplarze zbyt szybko sprzedaje, te potrzymam długo.

kolx20
PostNapisane: 15 cze 2011, o 14:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Witam, temat pewnie nie aktualny, ale jakby się komuś przydało to ja wymyśliłem takie cosik.

Obrazek Obrazek

a tu efekt końcowy-

Obrazek

Pawel Woynowski
PostNapisane: 15 cze 2011, o 18:30 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1 szt.
A do czego to "cosik" ma służyć. Sadząc po zdjęciach, to wygląda mi na to że budowa w pełni, a nie że to efekt końcowy. Jak te kołki spróchnieją za jakieś trzy, cztery lata to "cosik" runie i z "cosik" zrobi się "ruina"

kolx20
PostNapisane: 16 cze 2011, o 15:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
jak widać jest różnica poziomów między działkami, więc cosik to murek oporowy , u teścia w Ustroniu paliki stoją już jedenaście lat (są z modrzewia) i specjalnie się z nimi nic nie dzieje ,pozdrawiam

Eemil
PostNapisane: 12 lis 2012, o 11:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Pawel Woynowski napisał(a):
ObrazekBudujemy Suchy mur.
Jeżeli skarpa jest nie przepuszczalna (ziemia gliniasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok 25 - 30 cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Który na samej górze przykrywamy 25 cm warstwą podłoża. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.

powracając do kwestii muru jako takiego...
dobrzy i mili ludzie... przy założeniu ze dajemy włókninę - to jaką? w sensie: byle co czy jakieś para fil/jet/moll/print? mam dostęp do producenta (http://filtration.pl/) ale zanim ruszę temat wołałabym wiedzieć czy warto i jemu i sobie głowę zawracać... a w temacie rojniczka to jak w końcu z tym podłożem: bogate czy nie?

kalidov
PostNapisane: 20 lut 2014, o 13:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Obrazek
A to mój "suchy" murek.Uważam,że ładnie wygląda i wykonany z solidnego łupka szarogłazowego. Nic się z tym nie dzieje i łatwo zrobić samemu.

acer
 Tytuł: Re: Murek oporowy - z kamieni
PostNapisane: 25 lip 2016, o 13:03 
50p
50p

1 szt.
Czy ktoś z was impregnował kamienny murek? Chodzi mi o uzyskanie efektu mokrego kamienia. Znalazłem w sieci kilka impregnatów ale brak jest opinii o tym jak sprawdzają się w praktyce. Są dość drogie i jeśli efekt miałby się utrzymać przez krótki czas to lepiej polać murek wodą...

iga23
PostNapisane: 25 lip 2016, o 15:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Owszem impregnowałam, zaraz po założeniu, efekt był tak naokoło 1 miesiąc, szkoda kasy.

acer
PostNapisane: 1 sie 2016, o 00:56 
50p
50p

1 szt.
Dziękuję za odzew. Twoja opinia pomogła mi w podjęciu decyzji, rzeczywiście impregnaty są relatywnie drogie i jeśli efekt utrzymuje się tak krótko to lepiej o tym zapomnieć...

acer
PostNapisane: 10 sie 2016, o 14:36 
50p
50p

1 szt.
iga23

Dostałem od kolegi kilka mililitrów akrylowego bezbarwnego lakieru do kamienia. Pomalowałem nim częściowo dwa kamienie. Po malowaniu wygląda to bardzo dobrze, pomalowana część jest zdecydowanie efektowniejsza. Teraz co miesiąc będę sprawdzał czy coś się zmieni i jak długo utrzyma się widoczny efekt.

Miododajna
PostNapisane: 23 sie 2016, o 13:02 
50p
50p

0 szt.
Po co fundament na głębokość przymarzania. Słupy pod bramę tak się montuje a nie murek.

Georginia
PostNapisane: 16 sty 2017, o 16:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Bardzo dobry pomysł,w moich planach już od dawna mam takie murki.Może w tym roku będę mogła zrealizować plany.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 58 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości