Przepis na kurczaka wędzonego
Surowiec.
1 lub 2 kurczaki - najlepiej 2, bo jest na prawdę świetny :P
Przygotowanie tuszek kurczaka.
Oglądamy tuszki kurczaków; usuwamy ewentualne pozostałości piór, odcinamy szyjkę, usuwamy sadełko oraz gruczoł z kuperka.
Peklowanie - na peklosoli.
Przyrządzamy solankę o stężeniu odpowiednim do wagi mięsa, tzn. na przykład na 2 kurczaki ważące po 2 kg. należy przygotować 1,6 l wody + 232 gramy peklosoli. Wodę zagotować z przyprawami - ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, kolendra, kilka ząbków czosnku w łupinach, kilka goździków, kilka ziaren pieprzu lub grubo zmielony pieprz, szczypta cukru. Rozpuścić w tym peklosól. Ostudzić i zalać kurczaki, dodać jeszcze kilka ząbków czosnku w łupinach koniecznie, bo jest bardziej aromatyczny.
Czas peklowania - 18 - 24 godz.
Przygotowanie do parzenia.
Przygotowujemy dużo natki pietruszki i 2-3 łodygi selera, całość myjemy i następnie tą zieleninę wpychamy do wnętrza kurczaka, napychając prawie do pełna.
Parzenie.
Tak wypełnionego kurczaka wkładamy do wody o temp. 85 - 90 st.C i parzymy przez około. 10 min. Następnie obniżamy temperaturę wody do około 75 - 80 st.C i parzymy do osiągnięcia wewnątrz najgrubszego mięśnia t j. piersi, temp. 65 - 68 st. C (ze względu na ptasią grypę proponuję temp. wewnątrz 72 - 73 st.C).
Do wody należy dodać jeszcze ziele angielskie, liść laurowy i ulubione zioła, np. świeży rozmaryn albo lubczyk.
W przypadku braku odpowiedniego sprzętu do pomiaru temperatury, kurczaka należy zaparzać 45-60 minut ? w zależności od wagi ptaszydła.
Studzenie.
Kurczaka wyjmujemy ostrożnie żeby nie uszkodzić kładziemy na talerz lub inne naczynie żeby przestygł i po około 30 minutach wyjmujemy zieleninę ze środka kurczaka (jak by była obok wędzarnia to jeszcze ciepłego można wędzić). Kurczaki wieszamy za skrzydełka w specyficzny sposób sznurek idzie pod skrzydełka tak że skrzydełka są rozłożone.
Wędzenie.
Rozgrzewamy wędzarnię do temp. 45 - 50 st.C i wędzimy do momentu, gdy skórka jest podgrzana i robi się lekko mazista. Zaczynamy wtedy wędzić gęstym dymem - w praktyce przykrywamy wędzarnię zostawiając mały otwór na ujście dymu.
Wędzimy na kolor jaki sobie życzymy. Kurczak po uwędzeniu nadaje się jeszcze gorący i pachnący, do spożywania - dobrze jest mieć do popijania - destylat
