Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19  
Autor Wiadomość
tara
 Tytuł: Re: Grzyby jadalne w ogródku.Amatorska uprawa
PostNapisane: 26 lis 2018, o 18:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pytanie kiedy tak naprawdę można rzucić grzybnię? aby nie zmarzła itd.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ed04
PostNapisane: 2 gru 2018, o 17:40 
500p
500p

0 szt.
Co masz na myśli "rzucić" grzybnię.?. Grzybnię się zakopuje w ziemi, a nie rzuca na ściółkę, ziemię itp. Trzeba chronić ją przed słońcem, a mrozy pod ziemią jej nie straszne. Jakiego gatunku grzybnię masz na myśli?.

tara
PostNapisane: 2 gru 2018, o 19:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ok dzięki za zmycie głowy ;:167 zakopać, a teraz : maślaki, kozaczki, podgrzybki wszystko co się uda, uwielbiam grzybki a widok w ogródku bezcenny.

ed04
PostNapisane: 7 gru 2018, o 20:12 
500p
500p

0 szt.
tara napisał(a):
Ok dzięki za zmycie głowy ;:167 zakopać, a teraz : maślaki, kozaczki, podgrzybki wszystko co się uda, uwielbiam grzybki a widok w ogródku bezcenny.

Nie ma za co :D Pamiętaj że maślak zwyczajny (nie wiem jakiego masz grzybnię) tworzy mikoryzę z sosną i jest ona niezbędna do rozwoju tego grzyba.

tara
PostNapisane: 8 gru 2018, o 21:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Właśnie sosny mam dwie ;:167

dziad_Jag
PostNapisane: 9 gru 2018, o 14:13 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Zależy jakie sosny. Maślaki związane są z sosnami, ale tylko młodymi. W borze sosnowym maślak jest ewenementem. W borze typowe są raczej zające. Najgorszy maślak-siciak w ogóle nie potrzebuje drzew. Nigdy nie zapomnę, gdy łażąc po lesie wyszedłem na zupełnie łyse torfowisko. Parę hektarów pokryte było szczelnie siciakami. Nie mam pojęcia ile mogło ich być; myślę że setki tysięcy! Niestety nie istniały jeszcze aparaty elektroniczne, a mój Fied ważył ponad kilogram, więc oczywiście nie chciało mi się go targać na grzyby. Więc tego niesamowitego widoku nie mogłem uwiecznić!

dziadek22
PostNapisane: 9 gru 2018, o 15:21 
ZBANOWANY

0 szt.
dziad_Jag napisał(a):
Zależy jakie sosny. Maślaki związane są z sosnami, ale tylko młodymi. W borze sosnowym maślak jest ewenementem. W borze typowe są raczej zające. Najgorszy maślak-siciak w ogóle nie potrzebuje drzew. Nigdy nie zapomnę, gdy łażąc po lesie wyszedłem na zupełnie łyse torfowisko. Parę hektarów pokryte było szczelnie siciakami. Nie mam pojęcia ile mogło ich być; myślę że setki tysięcy! Niestety nie istniały jeszcze aparaty elektroniczne, a mój Fied ważył ponad kilogram, więc oczywiście nie chciało mi się go targać na grzyby. Więc tego niesamowitego widoku nie mogłem uwiecznić!

Jak napisałeś o maślakach i sosnowym młodniku to od razu przypomniała mi się poniższa anegdota:
Na grzyby jesienią dawno, dawno temu stale w to samo miejsce jeździłem zakładowym autobusem z Żoną i z dzieckiem. Raz dziecko było chore i na zapłacone miejsca namówiłem koleżankę z kimś jeszcze. W autobusie okazało się że koleżanka jedzie z Babcią. Poprowadziłem je na moje sprawdzone miejsca, ale grzybów prawie nie było. Babcia zapytała: „Gdzie tu jest młodnik sosnowy”. Teren dobrze znałem. Szybko tam trafiłem. Młodnik był bardzo młody - drzewka były niższe ode mnie. Babcia powiedziała: „No to teraz dzieci na kolana” i sama padła na kolana, wlazła pod dolne gałęzie i tyle jej było widać. Też padłem na kolana i po omacku wyciągałem maślaki spod gałęziami. Koleżanka powiedziała mi, że jej babcia to córka leśniczego i całe życie żyła w lesie. Jako jedyni uginaliśmy się pod ciężarem grzybów.
Z maślaków umieliśmy robić tylko sos, zupę, farsz. Nie można ich było suszyć. W occie też się nie udawały.
Więc rozdałem część moich maślaków tym co prawie nic nie nazbierali.
Nigdy nie doczyściłem spodni na kolanach upapranych w żywicy i śluzie maśłków, po których siłą rzeczy chodziłem.

tara
PostNapisane: 10 gru 2018, o 01:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To prawda z maślakami mój tata też tak zbierał a my jak papugi za nim, było wesoło, zbiory udane! Maślaki do octu super!
Powiem też o swoim grzybobraniu - kolega M z pracy mieszkał na wsi koło lasu - ciągle mówiłam o rydzach ale nie umiałam i nie miałam szczęścia ich trafić - zaprowadził nas do lasu pokazał jak ich się zbiera - gałęzie choinek do góry, pod wrzosami - nigdy nie widziałam takiej ilości rydzów. Maślaki widać podobnie zbiera się jak rydze. Niestety nigdy już tam nie trafiliśmy, umiał chłopak poprowadzić aby nie zdradzić miejsca hahaha
Moje sosny mają ok.10 lat to wielkie drzewa.

dziad_Jag
PostNapisane: 10 gru 2018, o 13:41 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Co do rydzów; przekonałem się, że to bardzo kapryśne grzyby. Miałem w lesie miejsce na czerwone surojadki. Przychodził wrzesień i szedłem jak do GS-u, bez pudła zbierałem z kilogram (oczywiście czystych!, robaczywych było z pięć kilo). Któregoś roku przychodzę ci ja i niemal dostałem zeza z wrażenia. Kilka robaczywych betek i aż gęsto od rydzów. Odrzuciwszy robaczywki zebrałem tak ze dwa kilo. Przypieczone na płycie kuchennej do chwili puszczenia soku - niebo w gębie. Chodziłem w to miejsce ze dwadzieścia lat, i tylko raz widziałem taki wysyp rydzów (owszem, trafiały się, ale z rzadka kilka sztuk)!
Co do maślaków...Tylko duszone w śmietanie. Trochę gorsze w occie, bo zamieniają go w galaretę. Na sos dobrze nadają się siciaki- są mało śluzowate.

luizjoliwia23
PostNapisane: 14 kwi 2020, o 11:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
A czy ktoś zna jakiś sprawdzony sklep online z grzybniami? :)

beatakrych
PostNapisane: 16 kwi 2020, o 15:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ja znam nazywa się grzybnie.pl mam od nich grzybnie grzybów leśnych a konkretnie borowiki i podgrzybki. W zeszłym roku kilka mi wyrosło i w tym roku czekam już na sezon jesienny aż coś sie pojawi w moim ogrodzie. Niestety stan zdrowi mi nie pozwala chodzić do lasu to chociaż sobie koło domku zbieram grzybki :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 315 ]  Idź do strony nr...        1 ... 15, 16, 17, 18, 19  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości