Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Drzewa owocowe
dariotka
100p
100p
Posty: 131
Od: 4 lip 2009, o 11:57
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia?

Post »

Witam

U rodziców na działce rośnie czereśnia. Niestety nie wiem jaka to odmiana, a chciałabym taką samą kupić i posadzić sobie przed domkiem.
Umieszczam zdjęcia owoców zerwanych 2 dni temu.
Miąższ ciężko odchodzi od pestki. Owoce nie są jeszcze do końca dojrzałe ale już są dobre i słodkie. Rzadko uda się zerwać w pełni dojrzałe - szybko znikają z drzewka :)

Jaka to czereśnia?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jaka to czeresnia ?

Post »

=============
Płeć: Męszczyzna
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia?

Post »

dariotka, zaszczep tę czereśnię na wiosnę albo poproś kogoś aby to zrobił, zrazy z tej interesującej Cię czereśni pobierz w styczniu.W zakładach doświadczalnych sadowniczych często szczepią drzewka, tam można poprosić aby Ci zaszczepili jak samemu nie umie się.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

Jaka może być to odmiana czereśni? Owoce smaczne, pewnie gdybym dłużej potrzymał zrobiłyby się troszkę bardziej czerwone. W smaku jakby lekko winny słodki smak,twarde, średniej wielkości, pestka raczej odskakuje, czasami troszkę zostaje na niej miąższu. Wydaje mi się że to ta sama odmiana jaką wstawiła koleżanka "dariotka" z postów wcześniej,ale jestem amatorem :wink: . Będę wdzięczny za pomoc.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

@dariotka - niedojrzała czereśnia szóstego tygodnia dojrzewania czereśni: Sumit, w dojrzałych owocach miąższ staje się z kremowego, różowy. Natomiast Twoja czereśnia o jasnożółtym miąższu to dojrzewająca na przełomie czwartego i piątego tygodnia dojrzewania czereśni: Vega. Taka jest moja identyfikacja na podstawie zdjęcia, Ty musisz ją zweryfikować na podstawie innych cech drzewa, owocu - czy jest trafna, czy nie.

Pozdrawiam klakier.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

klakier7 Mógł bym prosić o pomoc w znalezieniu tropu jakiej odmiany była czereśnia wycięta w tym roku, a wycięta była, bo po prostu już uschła, tyle dobrze, że w tamtym roku udało mi się zaszczepić jedną gałązkę z niej na siewce dzikiej Prunus avium. Wracając do sedna czereśnia sadzona w latach 70, więc Regina i te nowsze odmiany odpadają. Dojrzewa w podobnym czasie, co Buttera czerwona, dając w pełni dojrzałości dość charakterystyczną chrząstkę prawie czarną wydłużoną, pestka też raczej dość wąska i wydłużona, kiepsko odchodziła od miąższu, który to posiada bardzo ciemny i barwiący sok. Czereśnia nie do końca dojrzała ma ciemniejszą obwódkę wokół pestki i bardzo ładnie na czarno zaznaczony szew na skórce. Jeszcze jedna cecha, widziałem jeszcze inne drzewo tej odmiany obecnie też już martwe, nie rośnie aż tak silnie jak Burlat, Bladorróżowa, czy Buttera czerwona, a rosły u mnie razem w sadzie i wszystkie cztery owocowały doskonale. Muszę jeszcze przejrzeć moją bazę zdjęciową, może jakieś fotografie będę miał, choć może być ciężko.
Próbowałem sam oznaczyć, ale kiepsko mi idzie, choć znacznie lepiej niż przy jabłoniach, odmian czereśni aż tyle nie ma :roll: w każdym razie moje strzały to
Gubińska czarna, albo Czarna późna, albo Hedlefińska, albo Karina (chyba za młoda), albo Kordia(chyba za młoda), albo Oktawia (chyba za młoda). Dodam jeszcze, że mieszkam na południowym wschodzie na Pogórzu Karpackim.
Był bym wdzięczny za choć próbę oznaczenia.

Pozdrawiam Kamil
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

"Klakier" bardzo dziękuje CI za szybką odpowiedź :) Bardzo prawdopodobne, że jest to rzeczywiście Vega. Poczytałem troszkę o tej odmianie i postaram się sprawdzić słuszność Twojej teorii ;:108
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

@KamilK02. Mało tych danych Kamil, szkoda że nie posiadasz zdjęć owocu, pestki i szypułki. Najlepiej do Twojego opisu pasuje: Czarna Późna - odmiana przełomu piątego i szóstego tygodnia dojrzewania czereśni, nieodchodząca od pestki. Gdy natrafię na inną odmianę bardziej pasującą do opisu napiszę.

Pozdrawiam klakier.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

Jak na złość mam Burlat'a nie całkiem dojrzałego i przejrzałego, mam Butterę czerwoną, Bladoróżową, ba nawet mam jedno zdjęcie owoców dzikiej czereśni ptasiej, a tej poszukiwanej mam zdjęcie tylko i wyłącznie liści . :| A nim ten szczep zakwitnie i zaowocuje co najmniej 3 lata minie :(
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

Dziś kolega Wielkopolanin88 zasiał w mojej głowie wątpliwości, gdyż miał Vegę zamiast Buttery czerwonej, tak dla pewności wrzucę zeszłoroczne zdjęcia owoców jakie dała ta niby Buttera. Zdjęcia były zrobione 9 czerwca, Burlat był już jadalny ok 25 maja. Czyli jeśli te fotografie poniżej to nie Buttera czerwona, to źle porównałem termin dojrzewania tej czarnej czereśni, którą opisałem wcześniej, bo porównuję do tej ze zdjęć poniżej. :? Owoce odmiany poniżej jeśli nie dojrzałe do końca, to są gorzkawe i pękają na deszczu, po czym atakuje je monilioza.
Jakoś nie do końca łapię te tygodnie dojrzewania czereśni. Pierwszy tydzień to Rivan, drugi Burlat, trzeci bladoróżowa?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

Teraz mniej więcej już wiadomo o tych tygodniach. Co prawda u mnie Rivan dojrzewa ok 20 maja, a Burlat ok 27 maja.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Identyfikacja - jaka czereśnia ?

Post »

Za pierwszy tydzień dojrzewania czereśni przyjęto tydzień w którym dojrzewa odmiana : Rivan i od tego
tygodnia liczy się pozostałe. Rivan może dojrzewać w różnym terminie w różnych latach, w zależności od przebiegu
pogody w danym roku, położenia sadu itp. - dlatego te tygodnie są płynne. Tygodniami posługujemy się podając datę i
miejscówkę lub przynajmniej piszemy że: u mnie - inaczej nie ma to sensu np. U mnie - 24-ego. 06 zaczęła
dojrzewać odmiana piątego tygodnia : Sumburst - mając pewność że to ona, mogę sobie obliczyć np. że
gdybym miał posadzoną odmianę: Burlat ( 3 -ci tydzień dojrzewania ) to powinna ona dojrzewać w tym roku
około 10-ego.06. Można tak też obliczyć kiedy w moim sadzie powinny owocować inne odmiany. Każdy takie
wyliczenia można przeprowadzić dla własnego sadu, posiadając tylko jedną owocującą odmianę czereśni, mając
pewność co, to za odmiana, wiedząc do którego tygodnia dojrzewania jest zaliczana. Jest to także pomocne w ustaleniu jaką odmianę posiadamy. Tak ułożyły się tygodnie dojrzewania czereśni w moim sadzie w tym roku, ale już u Kolegów i Koleżanek ze względu na położenie sadu w innym zakątku naszego kraju, tygodnie te mogą być przesunięte w jedną bądź drugą stronę. Tyle teoria - sprawdzała się do ubiegłego roku, gdy to na skutek specyficznych warunków pogodowych odmiany szóstego i siódmego tygodnia owocowały równo a nawet przed odmianami czwartego tygodnia. W tym roku owocują po staremu.

Kamil, dobrze by było gdyby Twoja czereśnia zaowocowała w tym roku, to by wiele wyjaśniło. Przeglądałeś dokument który tu wstawiłem? viewtopic.php?f=34&t=68638

Pozdrawiam klakier.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”