Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
ERNRUD
 Tytuł: Cięcie prześwietlające - METODYKA
PostNapisane: 21 lut 2014, o 23:37 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zgodnie z obietnicą, z uwagi na dużą ilość zapytań o sposób przeprowadzania cięcia starszych drzew owocowych zamieszczam praktyczne uwagi dot. takich zabiegów.

Przykład 1
W związku z tym, że w tym tygodniu pogoda sprzyjała tego typu pracom wykonałem cięcie prześwietlające 44-letniej jabłoni odmiany 'Jonatan'. Będę szczęśliwy jeśli moje doświadczenie w tym fachu i zdjęcia, które wykonałem dla Was okażą się pomocne. A pogoda zdaje się zachęcać do wyjścia w sad. ;:333

Głównym problemem związanym z przedstawioną jabłonią było drobnienie owoców. Było to spowodowane dużym zagęszczeniem gałęzi owoconośnych i sporą ilością starych krótkopędów. Gałęzie zachodziły na siebie i krzyżowały się, wzajemnie się zacieniając. Pojawiały się nawet ogniska infekcji rakiem kory, co jest dla opisywanej odmiany rzadkością.
Obrazek
Obrazek
Zadaniem cięcia prześwietlającego jest przerzedzenie gałęzi w koronie, w celu jej doświetlenia oraz eliminacji gałęzi przewieszających się, krzyżujących, starzejących się, rosnących pod ostrym kątem i rosnących zbyt pionowo. Cięcie prześwietlające nie dopuszcza pozostawiania czopów. Efektem ma być uzyskanie owoców lepszej jakości: większych i lepiej wybarwionych oraz obniżenie wilgotności w koronie, a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka chorób grzybowych.
Obrazek
Obrazek
W pierwszej kolejności usunąłem gałęzie wrastające do środka korony. Następnie przerzedziłem jej obrzeża. Na koniec wyrównałem drzewo dla czystej estetyki (wschodnia część była bardziej rozrośnięta, co zaburzało efekt symetrii, który osobiście lubię. ;:215

Obrazek ObrazekObrazekObrazek
Pamiętajmy o zabezpieczaniu ran! Nawet tych podgojonych - im też należy się pielęgnacja, aż do całkowitego zalania.:wink:
Mam nadzieję, że nieco pomogłem. :uszy Jeśli jeszcze znajdę chwilę czasu opiszę inne systemy cięcia. Tymczasem.. miłej pracy!

Zobacz profil Wyślij e-mail      

miki331
 Tytuł: Re: Cięcie prześwietlające - METODYKA
PostNapisane: 22 lut 2014, o 18:50 
1000p
1000p

1 szt.
Dziękuję
Mam nadzieje że wątek nie zniknie i pojawią sie kolejne wpisy poparte fotkami

emalia112
PostNapisane: 1 mar 2014, o 22:34 
1000p
1000p

1 szt.
Byłabym wdzięczna/pewnie nie tyłko ja/ gdybyśs znalazł czas i podpowiedział jak ciąć stare karłowe drzewa jabłoni. W ubiegłym roku tak bardzo zaowocowały że niektóre gałezie leżały na ziemi. Nigdy nie były ciete a mają 15 lat. Chodzi mi o zasade, bo jest ich troche a każda jabłonka jest inna. Choć generalnie rosną w szerz.

cate72
PostNapisane: 1 mar 2014, o 22:47 
200p
200p

---
Fajnie wyszlo,sprobuje zrobic cos podobnego na mojej gruszy :wit Zobaczymy co mi wyjdzie ;:oj
Kasia

ERNRUD
PostNapisane: 2 mar 2014, o 00:04 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Droga koleżanko, wątpię w opłacalność odmładzania 15-letnich drzew karłowych. Przeważnie w tym wieku już im wystarczy. :wink: No ale jeśli tak dobrze owocują to po co je ruszać w ogóle. Wystarczy same cięcie fitosanitarne.

P.S. Zasady cięcia najlepiej dobierać pod każde drzewo indywidualnie, z wyjątkiem sadów towarowych. To nie jest tak, że karłowe drzewa się tnie tak, a silne tak, albo grusze tak, a jabłonie jeszcze inaczej. Wiadomo, że przy poszczególnych przypadkach trzeba zachowywać pewne reguły gry, ale ja preferuję indywidualne podejście.

emalia112
PostNapisane: 2 mar 2014, o 00:58 
1000p
1000p

1 szt.
Acha.. rozumię, powinnam rozglądnąć sie za nowymi. ale póki co powiedz mi czy mogę skrócić troche te nieproporcjonalnie długie gałezie boczne bo jak są obciążone to leżą jabłka na ziemi. Pewnie zle prowadzone były za młodu i stąd teraz takie kłopoty. choć generalnie jestem z nich bardzo zadowolona. Mają dużo jabłek /jak na tak małe jabłonki/ pieknie wybarwione, tylko wyglad tych jabłonek jest nieszczególny popękana kora, narośle, krzywe konary.

ERNRUD
PostNapisane: 2 mar 2014, o 10:27 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jeśli to są tylko drzewa karłowe to wiadomo, że nigdy nie dorównają pięknem... :D W tym wieku lepiej już ich za bardzo nie ruszać. Wiadomo, możesz skrócić gałęzie, ale tak, żeby za bardzo nie zaburzyć ich pokroju. Powiedzmy nie więcej niż 15%.

survivor26
PostNapisane: 2 mar 2014, o 10:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienia - też chętnie skorzystam, bo mam kilka kilkudziesięcioletnich (jeśli nie stuletnich) drzew do odnowienia. już zeszłoroczne, zgrubne przecięcie, poprawiło ich kondycję, w tym roku zamierzam to kontynuować.

limonkaa
PostNapisane: 6 mar 2014, o 07:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pokazałeś wszystko i opisałeś jak wykładowca ;:63 fajnie , teraz już wiem jak ciąć stare jabłonie :wink:

ewa2019
PostNapisane: 6 mar 2014, o 11:29 
1000p
1000p

1 szt.
Super pokaz-zauważyłam że wszystkie konary główne zostawiłeś. Drzew nie obniżałeś? dlatego konary są widoczne w całości-czy tak? Patrzę na Twoje cięcia ;:333 aż mi żal , że musiałam swoje tak "opitolić"

ERNRUD
PostNapisane: 6 mar 2014, o 13:55 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Już tłumaczę. Cięcie drzew starszych nie dopuszcza usuwania grubych konarów ani ich raptownego skracania. Nie można dopuścić do powstawania trudno gojących się ran. :!: Nie należy zatem obniżać drzew kiedy nie jest to konieczne. Oczywiście niekiedy zachodzi taka konieczność, ale nigdy nie niesie to za sobą korzyści dla drzewa. I tutaj gro ogrodników powie, że stare i wysokie drzewa owocowe należy obniżać, żeby ułatwić agrotechnikę i zbiór owoców. A ja wtedy odpowiem, że nikt nie zabroni tego robić i da się odbudować koronę na podstawie tego co odbije, ale w ten sposób skraca się życie drzewa. Bardzo się skraca. Niektórzy arboryści stosują już nawet zasadę, że tego, czego nie da się uciąć za pomocą piłki jednoręcznej należy zostawić i do prac w koronie nie używają często nawet pilarek łańcuchowych.
I jeszcze jedna uwaga. To co przedstawiłem powyżej to jest przykład PRZEŚWIETLANIA drzewa. Taki zabieg ma sens jeśli drzewo jest w miarę uformowanie i zdrowe. Tutaj nie trzeba było w zasadzie wielkiej rewolucji. Nie trzeba było wymieniać gałęzi, tylko usunąć ich część, bo nadmiernie zagęszczały koronę. Postaram się kiedyś opisać przypadek drzewa skorodowanego, gdzie zachodzi konieczność jego odmłodzenia (wymiany gałęzi na młode). I taka jest różnica pomiędzy prześwietlaniem, a odmładzaniem. To co zrobiła Ewa to właśnie przykład cięcia odmładzającego, tylko że średnio fortunny. Tam właśnie wystarczyłoby cięcie prześwietlające.

Poza tym bardzo się cieszę, że moje rady stanowią dla Was jakąś pomoc. :wink: Obiecuję jeszcze w tym miesiącu wrzucić metodykę obniżania drzew owocowych (cięcie redukcyjne) dla osób, które muszą obniżyć korony swoich drzew z konieczności. Mam akurat zleconą taką pracę, więc myślę, że będzie to z korzyścią.
Pozdrawiam i zachęcam w dalszym ciągu do prac przy swoich okazach - nadal dobra pora. ;:108

limonkaa
PostNapisane: 6 mar 2014, o 14:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A czy teraz można też ciąć orzechy włoskie :oops:

matt55
PostNapisane: 6 mar 2014, o 14:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Z tego co mi wiadomo, to orzechów się nie tnie, bardzo źle znoszą to.

ostatnia szansa
PostNapisane: 6 mar 2014, o 15:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Orzechy źle znoszą cięcie ale jednak jakoś znoszą :wink: . Czasem nie ma wyjścia i trzeba coś orzechowi odciąć.
Pytanie kiedy to zrobić z jak najmniejszą szkodą.

W moim ogrodzie przeprowadziliśmy drastyczne cięcie orzechów włoskich ok 2005 roku - wycięliśmy zbędne pnie aby został jeden (wcześniej rosły jak krzak :roll: z kilkoma pniami). Teraz trzeba niestety usunąć kilka gałęzi bo niszczą drzewa w sadzie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 30 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: aagata74, sajko71 i 28 gości