Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Raczej apomiksja
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Zamówiłem na prezent jabłoń duo. Czy tak powinna ona wyglądać? Szczepienie powinno być tak nisko? W takim przypadku drzewko prowadzi się przy 2 palikach?
Obrazek
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mam w sadku 30 drzewek, ale zające upodobały sonie jabłoń Beforest i ją obgryzły. Jabłoń ma dwa lata. Założę siatkę na pień aby zapobiec kolejnym przypadkom podjadania. Mam jednak pytanie czy to co zostało objedzone się zregeneruje? Czy w przyszłości zające będą również obgryzać korę ze starego drzewa, czy gustują tylko w młodych egzemplarzach?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

mirass na jakiej podkładce ta jabłoń? I z tego co widzę, to w dalekiej przyszłości istnieje ryzyko rozłamania się drzewa, bo miejsca szczepienia rozchodzą się w V. Jak chce się kilka odmian zrobić w jednym, to najlepiej wyprowadzić ładną koronę z dużymi kątami odchodzenia gałęzi i na tych gałęziach szczepić.
gienia2000 pytanie czy został pasek żywej kory zwany "linią życia" jeśli nie, to nic z tego. Jeśli został to drzewo przeżyje, ale będzie bardzo chorowało i trzeba będzie przeszczepić. O tej porze to bardziej koziołek obtłukł parostkami :evil:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Generalnie dzieje się to od połowy kwietnia (jak zdjąłem siatki ochronne z drzewek). Kora jest obgryziona w kilku, może kilkunastu miejscach do wysokości 60 cm. Są wyjedzone takie placki. Co to jest linia życia?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

A chyba, że małe placki to zając, na tego szkodnika, to podobno działa posmarowanie pnia smalcem, albo słoniną. Podobno też pomalowanie wapnem działa. Linia życia to wąski pasek żywej kory, który zapewnia krążenie soków pomiędzy koroną, a korzeniami. Jeśli kora została zniszczona na całym obwodzie pnia, bez fragmentu, który zapewnia ciągłość pomiędzy koroną a korzeniem to drzewo uschnie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ciągłość jest zapewniona. Wygryzione są tylko fragmenty. Siatka na pień Beforest wróci na stałe :). Dzięki za wyjasnienie.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Obrazek

Pytanie może dziwne ale zastanawiam się dlaczego moje jabłka są takie brudne? Te na zdjęciu są już wstępnie umyte. Plamy można zmyć i nie zostają żadne odprawiania, wgłębienia itp. Tylko papierówki są w lepszym stanie. Wszystkie inne odmiany nie.
Mieszkam w lesie daleko od miast, autostrad, przemysły
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

A nie było czasem na jabłoni mszyc, które produkował spadź? Jak oblepiła jabłka, to mogły się na niej rozwinąć grzyby, bodajże sadzakowate, które powodują taki brudny czarny nalot.
Pozdrawiam Lucyna
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Jakiejś specjalnej plagi mszyc nie zauważyłam, ale drzewa są duże. Ogólnie w tym sezonie było dużo spadzi na drzewach liściastych w okolicznych lasach. Może to jest jakiś trop.
Pozdrawiam. Sławka
Karolina85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 paź 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witam
Mam pytanie i gdyby ktoś mógł pomóc i doradził to będę bardzo wdzięczna. Od roku mam działkę, na której już rosły drzewa owocowe,w tym jabłoń. Owa jabłoń (wys.ok. 3m,odmiana nieznana,wiek nieznany) była ewidentnie na coś chora( liście brzydkie,poprzebarwiane i z dziurkami,tylko kilka owoców na drzewie,opadały jeszcze niedojrzałe z ciemnymi plamkami na skórce),a że rosła zaraz przy winorośli i ją zacieniała, postanowiliśmy ja wyciąć zamiast leczyć. Został pień wysokości 100-110 cm,do ścięcia później,ale jak to bywa te "później" już nie nadeszło. W tym sezonie przy samym brzegu cięcia wyrosły młode pionowe gałązki (jak mniemam ich nazwa to wilki?), mężowi zrobiło się szkoda drzewa bo jak stwierdził, "ewidentnie walczy". Gałązki rosną zdrowe i tak się zastanawiam czy z tego jeszcze może być jabłonka i warto jednak powalczyć o to drzewo?
1.Jeśli tak, to czy można te gałązki wygiąć(drutowanie lub ciężarki) żeby rosły w kierunku jaki chcemy?
2. Może usunąć te odrosty i można zaszczepić na tym pniu jakieś inne odmiany jabłoni?
3.Czy jednak wyciąć całkowicie bo nic z tego już nie będzie?
Za wszelką pomoc dziękuję
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Po 3 latach od posadzenie 2-letniego drzewka powinienem się doczekać owoców Malinówki Oberlandzkiej:



Obrazek
Moje wątki
Festina Lente
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Jeśli to oryginalna MO i lubisz tego typu smak to będziesz zadowolony. :) Ja osobiście jestem mocno zdegustowany smakiem tej odmiany a jestem w stanie zjeść każde jabłko (np. Antonówka mi nie przeszkadza i traktuję ją jako jabłko deserowe). Zastanawiam się na jej usunięciem by zwolnić miejsce pod kolejne odmiany Dosyć często odmiana ta (MO) jest mylona z Malinówką (lokalna nazwa z centralnej Polski) czyli Kalwilą Jesienną Czerwoną, z tym ,że ta to już zupełnie inna bajka (mam na myśli smak). Porównując je to tak jakby zestawić malucha z mercedesem :wink: Ale KJC jest niedostępna na rynku, podobno szkółka Szymczak ma ją mieć w sprzedaży jesienią 2021.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”