Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

ullak pisze:
Karolina85 pisze:W tym sezonie przy samym brzegu cięcia wyrosły młode pionowe gałązki (jak mniemam ich nazwa to wilki?), mężowi zrobiło się szkoda drzewa bo jak stwierdził, "ewidentnie walczy". Gałązki rosną zdrowe i tak się zastanawiam czy z tego jeszcze może być jabłonka i warto jednak powalczyć o to drzewo?
1.Jeśli tak, to czy można te gałązki wygiąć(drutowanie lub ciężarki) żeby rosły w kierunku jaki chcemy?
2. Może usunąć te odrosty i można zaszczepić na tym pniu jakieś inne odmiany jabłoni?
3.Czy jednak wyciąć całkowicie bo nic z tego już nie będzie?
Za wszelką pomoc dziękuję
Czy ktoś mógłby się pochylić nad tym pytaniem, bo ja mam podobną sytuację (odrosty/siewki po papierówce)?
A owszem, mógłby :wink:
Jeśli o odrosty ze ściętego na chama pnia idzie, to to są pędy ratunkowe - drzewo stara się wytworzyć sobie liście, by uzyskać pokarmy, inaczej bowiem zginie marnie. I radzę na początek ich nie ruszać. ;:108
Te pędy niestety są słabe, w sensie drewna, bylejakiego, mechanicznie. A i zrost na brzegu cięcia też słaby. Jak już wyrosną i zdrewnieją to oczywiście można je sobie ułożyć jak pasuje, tylko ciągnąć gdzieś za końce, nie od pnia. Ale tego też nie radzę :lol:
Niechaj lepiej idą pionowo.
Poczekać rok-dwa, po czem wybrać sobie jakiś najlepszy, ładnie zrośnięty i ładnie rosnący, i na nim formować całą nową koronę. Zaś inne można trochę skrócić i zostawić jako zasilające pień, a zwłaszcza ten kalus na obrzeżu cięcia; tymczasowo, poniekąd.
Jeśli ten oberżnięty pień to podkładka, to oczywiście pęd ów naszczepić życzoną odmianą i koronę ze zraza. Takie drzewo wyrasta szybko, zważywszy mocne korzenie, owocowanie pi razy oko 3 lata od szczepienia, to zależy od odmiany oczywiście.

O co zadbać zaś należy to o zabezpieczenie powierzchni cięcia. Wyrównać, upewnić się że woda z tego spływa, zamalować farbą z topsinem czy miedzianem. Lub oboma. Topsin jest układowy i wsiąka, ale miedzian jest trwały i zabezpiecza powierzchnię na długo; gdy idzie o duże (powierzchniowo) cięcia na starych drzewach, lepszy, natomiast utrudnia narastanie kalusa na ranę co istotne przy małych cięciach.

Odrosty z korzeni: jeśli wyrasta blisko starego pnia (no, powiedzmy że do metra od) to jest częścią starej karpy i może zginąć wraz z nią gdy zetniemy drzewo. W takim przypadku zadbać by pień nie zamarł, nie od razu przynajmniej (malować cięcie, etc) a sam odrost warto obsypać wyżej (okopczykować ) pulchnym a próchnicznym: najprościej ściętą wraz z górną glebą darnią (trawką w dół) obłożyć, czy z kretówki wziąć... jakkolwiek, byle dać temu odrostowi okazję na wytworzenie włąsnych korzeni z pnia. Po latach oryginalna karpa wygnije, a on będzie rósł samodzielnie. Jest oczywiście podkładką, zatem najlepiej go zaszczepić czymś.
Odrosty które wybijają daleko od pnia, z drobnych korzonków, zwykle dają radę same.
Reguły nie ma; gwoli obrazu - odrosty które wybiły mi po wycięciu starej wiśni zarażonej rakiem po paru latach zmarły na raka tegoż; lecz te które zostały od niej odcięte (rowem na drenaż) żyją sobie zdrowo do dziś.
I ładnie owocują. :D
Wezmę w końcu ten aparat i wrzucę obrazki takich dziwów, boć jak widzę to już oczywistem dziś nie jest... :wit

P.S. Topsin jest poręcznym środkiem do zabezpieczania cięć, acz tak poza tym niezdrowy - i za chwilę będzie zakazany, i warto szybko się weń zaopatrzyć...
https://www.warzywapolowe.pl/zakaz-stos ... 2021-roku/ :wink:
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant pisze: Jeśli ten oberżnięty pień to podkładka,
Da się to jakoś poznać, gdy drzewa już nie ma (obcięte rok temu)? Chodzi o papierówkę sadzoną ponad 40 lat temu. Mam już jedno stare drzewko odrośnięte po obcięciu, odmiany podobno Boiken, jak się nie znam na jabłkach, tak mi się wydaje, że daje takie właśnie jabłka jak Boiken. Chciałabym, żeby mi ta papierówka odrosła i znowu rodziła papierówki :oops:
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dziś szczepią odmianę tuż nad ziemią. Co nie jest pomysłem dobrym, ino że tak im taniej. :wink:
Atoli drzewiej, daawno, dawno temu, za siedmioma góra... no, dawno temu... jabłonie szczepiono na pniu, coby to szczepienie i szlachetne cenne drzewo wypadło było ponad śniegiem; czyli tak rzeknijmy, tu u nas południowców zwykle na metrze. Tamuj u sybiraków północnych i wyżej bywało. :lol:
Jeśli zatem zetnie to niżej, to zostanie podkładka, zwykle siewka antonówki.
Korony wyprowadzano często z pąków tego zraza, na 3-4 konary kotłowo, a zatem i takie drzewo gdy ścięte poniżej punktu rozejścia konarów będzie podkładką.
Miejsce szczepienia zwykle jest widoczne, nawet na antykach - szukaj zgrubienia, zmiany wyglądu kory, itd.
Jakoś to zawdy cuś widać.

Ot, np. już Kamil typowę istotę był ukazał:
Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant Dziękuję za pokazanie mojego zdjęcia :) oczywiście udzielam pozwolenia do ich zamieszczania, omawiania, komentowania.
Jutro jeśli pogoda pozwoli, nie zapomnę itp to wrzucę kilka miejsc szczepienia na zabytkach. ;)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Schnapi1906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2021, o 06:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

jagusia111 pisze:Jeśli mrówki były na liściach to masz mszyce na 100%. Mrówki na pewno nie wygryzają liści. To robota zwójek. Często śladem po ich bytności są oprócz wygryzień resztki pajęczynek od spodu liści. Myślę, że mączniak to też pewnik.

Co na to. Myślę, ze najlepszym preparatem będzie tu mospilan. Dawka etykietowa to 2g/10l, ale jak dasz trochę więcej to nic się nie stanie :D. Do tego dobrze byłoby dodać jakiś adiuwant. Jeśli nie masz to możesz dodać trochę płynu do naczyń. Na mączniaka natomiast musisz zakupić środek dedykowany zwalczaniu mączniaka np. kendo, domark itp. choć uważam, ze jak masz jedną czy dwie jabłonki najlepszym i najzdrowszym wyborem będzie systematyczne wycinanie porażanych końcówek. Karate Zeon nie jest najlepszym wyborem bo to środek powierzchniowy i mszycy czy zwójce zawiniętej w listku nic nie zrobi. (Jeszcze taka mała uwaga. Nie cytujemy postu jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod nim.)
Dziękuję Bardzo za poradę. Mam jeszcze 2 pytania. Kupilem 2,5g opakowanie Mospilanu więc idąc za radą dam całe na 10 litrów wody i tu moje 1sze pytanie - ile plynu do naczyń dolać?
I drugie: niestety zanim zdążyłem wieczorem odczytać pani post, to wczesniej podwieczór skropilem już Karate Zeonem bo jego mialem pod ręką - ile dni powinienem odczekać z Mospilanem teraz? Czy moze mogę juz kropić po upływie 2-3dni?
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Do 10 litrów należy dodać ok. 5 ml płynu. Jeśli nie zużyjesz całej cieczy zlej ją w jakąś bańkę plastikową, dobrze zakręć i schowaj w chłodne miejsce. Możesz taki roztwór wykorzystywać przez cały sezon. Nie straci właściwości. Przed ponownym użyciem trzeba tylko dobrze wymieszać. Dwa, trzy dni to wystarczający odstęp. Możesz pryskać.
Schnapi1906
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 maja 2021, o 06:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Dziękuję z calego serca, mam nadzieje że coś z tego będzie. Oprócz 2 jabloni są 2 czereśnie śliwa i agrest - poczytam w instrukcji czy je też mogę tym prysnąć profilaktycznie :) pozdrawiam
jagusia111

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Oczywiście, że możesz opryskać profilaktycznie tylko musisz przestrzegać karencji do zbioru owoców. Dokładne informacje powinny być w ulotce. Na większości owoców wynosi ona ok. 14 dni.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

ullak to ta sama jabłoń , co wrzucał Rosynant miejsce szczepienia znajduje się w połowie pnia, jako zgrubienie po obcięciu poniżej tego była by podkładka, czyli siewka antonówki, a powyżej Oliwka Kronselska. Drugie zdjęcie w zbliżeniu i z moją ręką.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

A czasem i wątpliwości nie ma 8-)
Obrazek :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Rosynant pień robi imponujące wrażenie, jaka to odmiana, wygląda na bardzo silnie rosnącą :shock:
Widziałem coś podobnego na Księciu Albercie pruskim, ale drzewo wycięli nim zacząłem się interesować próbami szczepienia,
a jabłka były duże z skórką białawo zielonkawą, pokryte w dużym stopniu rumieńcem czerwonym paskowanym rumieńcem,
parę razy próbowałem, ale jak rwali to jeszcze były twarde i kwaskowate.
A to moja stara usychająca malinowa oberlandzka, na niej nie potrafię znaleźć miejsca uszlachetnienia,
czasem zastanawiam się czy przypadkiem nie jest na własnym korzeniu. Zdjęcie robione pod koniec maja.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Julia bardzo obciążona, podwiązać trzeba było trokami do głęboko wbitych metalowych prętów . Byle silniejszy wiatr , jakas wichura i wszystko połamie ;

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

KamilK02 pisze:... jaka to odmiana, wygląda na bardzo silnie rosnącą :shock:
Cesarz Wilhelm.
Odmiana silniej rosnąca niż antonówkowy pień na którym naszczepiona;
i podobnie wyglądają np. Szare renety
Obrazek
czy Starkingi.
Obrazek :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”