Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 68  
Autor Wiadomość
jagusia111
 Tytuł: Re: Jabłonie stare, dobre
PostNapisane: 6 maja 2017, o 13:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
ABan - zwójka. Teraz to już pewnie różóweczka.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

garom
PostNapisane: 23 maja 2017, o 16:45 
100p
100p

1 szt.
Próbuję znaleźć od kilku miesięcy jakąś informacje na temat jabłoni Piękna Ołtarzewska,ale do tej pory nic nie udało mi się znaleźć. Macie może jakieś informacje na jej temat? :cry:

KamilK02
PostNapisane: 23 maja 2017, o 19:55 
200p
200p

---
Przeglądając anglojęzyczny portal o odmianach jabłoni natrafiłem na Allington Pippin, jakież było moje zdziwienie kiedy przeczytałem, że jest to krzyżówka Koksy pomarańczowej i Królowej renet. Tak się zastanawiałem dlaczego nie ma takiej krzyżówki, a tutaj pozytywne zaskoczenie. Szkoda, że nie mam wtyków w Brytani, bo może udało by się ją zdobyć, ciekawe jak ze smakiem bo patrząc na rodowód, to powinien być bardzo dobry klik. Choruję również na Knobet russet. Niby paskudne owoce, ale podobno smaczne.

szukacz
PostNapisane: 23 maja 2017, o 21:49 
100p
100p

---
Też mam bzika na punkcie russet. Zapisy nazwy będą się różnić https://www.orangepippin.com/apples/knobbed-russet
Zakupiłem jedną ordzawioną z eko-ogrodnika, ale na Antonówce, mogę więc stracić pamięć zanim zacznie mi owocować.
Nie wiem jak to się wiąże z ordzawieniem, ale angielski russet typ jest słodki. Jest taka holenderska szkółka w łodzi która oferuje Egremont Russet, ale nie chcą wysyłać.

KamilK02
PostNapisane: 28 maja 2017, o 19:43 
200p
200p

---
Surfując w internecie natrafiłem na pracę lib.dr.iastate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=14505&context=rtd (trzeba skopiować i wkleić w okienko adresowe, a następnie pobrać) w której zajmują się cytologią jabłoni i ich genetyką. Jest tam informacja, że Hibernal jest triploidem :shock:, Czyli Hibernal był by niezgodny z podkładką Mark, ciekawe jak by zachował się na M9, albo M27.

Ciekawe jak ma się sprawa genetyki Koszteli i Ananasa Berżenickiego, i innych bardzo silnie rosnących, a nie zbadanych odmianach 3n, czy może 2n?

ABan
PostNapisane: 29 maja 2017, o 13:10 
500p
500p

---
Co to może być za szkodnik? Objawy są identyczne jak u namiotnika, tylko gąsienice dużo mniejsze, kremowe z czarną główką. Gąsienice na razie mają 6-7 mm.
Chociaż to może rzeczywiście namiotnik tylko niektóre zdjęcia w necie niedopasowane.

ERNRUD
PostNapisane: 30 maja 2017, o 11:25 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
KamilK02 napisał(a):
Jest tam informacja, że Hibernal jest triploidem :shock:,

'Hibernal' może występować jako triploid albo jako tetraploid, ale nie wiem od czego to zależy.

KamilK02
PostNapisane: 31 maja 2017, o 05:55 
200p
200p

---
To jeszcze ciekawiej. Jak jest z owocowaniem i wiązaniem nasion u tej odmiany? Skoro tetraploid, to powinien dawać same triploidy po zapyleniu zwykłym diploidem? Nachodzi mnie żeby dla eksperymentu zaszczepić na M27 Hibernal i zobaczyć jak takie połączenie będzie działać, ale to dopiero w przyszłym roku.

ERNRUD
PostNapisane: 31 maja 2017, o 11:07 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Owocuje obficie raz na kilka lat. Owoce daje duże, z nasionami. Nie ma problemu z zapylaniem pyłkami diploidów. Obok mam triploidalne Klosy, które oczywiście odpadają, ale dalej są diploidalne Jonatany i widać, że ich pyłek swobodnie przerasta łagiewkę Hibernala, bo wiąże się dużo nasion.
Też wydaje mi się, że (4+2)/2=3, jeśli dobrze rozumuję.

garom
 Tytuł: Re: Jabłonie stare,dobre
PostNapisane: 5 cze 2017, o 16:34 
100p
100p

1 szt.
Chciałbym ponownie zapytać czy przypadkiem nie wiecie coś ( a może macie w swoich sadach) o jabłoni Piękna Ołtarzewska? Wiem,że jest to stara przedwojenna odmiana, prawdopodobnie polska sądząc z nazwy (pewnie jakaś lokalna siewka), ale nie wiem czy ją posadzić ( mam 2 zaszczepione zrazy a miejsca na nowe zasadzenia już za bardzo nie ma, no może na jedną jakoś znajdę tylko czy warto)...? :)

KamilK02
PostNapisane: 5 cze 2017, o 18:54 
200p
200p

---
Coś więcej o tej odmianie można znaleźć?

garom
PostNapisane: 5 cze 2017, o 20:20 
100p
100p

1 szt.
Próbowałem szukać w necie , ale jeśli już to występuje ona jako jeden z egzemplarzy w zbiorach genetycznych w arboretach i to byłoby na tyle co udało mi się znaleźć... :)

ikamia
 Tytuł: Usychająca stara jabłoń
PostNapisane: 11 sie 2017, o 13:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
moi drodzy :)
mój problem wygląda następująco: mam przed domem piękną wielką starą (ok 40 lat) jabłoń. Jakieś 3 tygodnie temu zrobiliśmy odwodnienie na działce, bo zawsze było tu bardzo mokro, na wiosną dosłownie stała woda na trawniku. Teraz z przerażeniem stwierdzam ze drzewo gubi liście :( , wygląda jak zazwyczaj wyglądało na początku października. Podejrzewam że z powodu dużej wilgotności terenu było płytko ukorzenione i teraz odwodnienie plus ta fala upałów zrobiły swoje. Czy można go jakoś uratować? Od kilku dni podlewam go, ale tak naprawdę nie wiem ile wody trzeba aby podlać tak ogromne drzewo i czy wogóle to coś pomoże? Czy może można go czymś zasilić? Jeśli tak to czym i kiedy? Będę wdzięczna za pomoc.

jagusia111
 Tytuł: Re: Usychająca stara jabłoń
PostNapisane: 11 sie 2017, o 20:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nic nie rób. Jak jest zdrowe to powinno sobie poradzić. Dostało zwyczajnie lekkiego szoku wodnego. Nie zasilaj niczym bo pogorszysz sprawę. Podlewanie też pewnie niewiele da, ale nie zaszkodzi. To, że teraz gubi liście to nie problem. Jabłonie czasem tak reagują np. na trudne warunki atmosferyczne. Na wiosnę powinno być już ok.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 942 ]  Idź do strony nr...        1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ... 68  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: hafciarz, RafalTBG, sajko71, UprawaAmatorska i 26 gości