Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Jeśli w okolicy nie ma starszych czereśni albo wiśni , to nie masz się czego, póki co obawiać. Z czasem jednak problem się pojawi. Faktycznie, lekcje odrobiłeś - to bardzo rozsądne . A najlepiej z nasionnica poradzą sobie kury, a jakie są zadowolone ! A jajka jakie pyszne! Tylko skąd wziąć kury ?
O, i uzupełnij w swoim profilu miejsce, bądź rejon zamieszkania, proszę. To wiele ułatwia.
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

:wit Z tymi kurami to przesada . Mam kury , a w tym roku robale w owocach też miałam .
Co prawda tragedii nie było , ale na przyszły rok dokładniej przyłożę się do ochrony .
Szkoda by robale zajadały się owocami .
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

No popatrz Anula, a tak się pewien znajomy gospodarz na wsi chwalił, który ma wybieg dla kur pod czereśniami właśnie! Ani jednego robaczka! Fakt, jedliśmy te owoce, rzeczywiście zdrowe były. Jajka też miał super. Kurze oczywiście. :D
Pozdrawiam! Gienia.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8673
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Tak się z tymi kurami w tym roku oszukałam . Do tej pory były chyba bez robaków , tak mi się
przynajmniej wydawało . Do tego roku . Znajoma , taka co to wszystko sprawdza pięć razy , zajrzała
do środka i mówi , że są robaki . Mnie aż zatkało . Jak to , przecież nic nie widać . ;:oj
A ta mi pokazuje , maleńka liszka . Myślałam , że ją uduszę . Pewnie byśmy zjedli i nic nie zauważyli.
Za karę nic z ogrodu ode mnie nie dostanie , tak pomyślałam wtedy , teraz mi przeszło .
Noce były bardzo ciepłe a to podobno sprzyja i bywa nawet kilka lotów .
Zimno żle , za ciepło też nie dobrze .
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Do oprysku trzeba wiedzieć miej więcej kiedy dane drzewo ma owoce dobre do zbioru. U mnie na przykład to około 20 czerwiec. Karencja na Mospilan 14dni. Z tego co zauważyłem to te robactwo zaczyna latać z końcem maja, początkiem czerwca.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Tak z czystej ciekawości, czy ktoś ma pewną odmianę czereśni Vega, albo Büttnera Czerwona ? Jeśli tak to prosił bym o rzucenie okiem. Owoce z tego roku są mega dojrzałe, bo z 30 czerwca, zaczęły dochodzić ok 17 czerwca.
Owoce z 2018
Obrazek
Owoce z tego roku
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Kamil, za dwa trzy lata jak zaowocują to Ci odpowiem bo mam te i te :wink:
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Planując wiosenne zabiegi po cięciu formującym korony, zastosuję oprysk miedzianem 350 i gdzieś wyczytałem że dobrze jest dodać Topsin M 500SC ale nie zanotowałem w jakiej ilości należy to uczynić...? Ma ktoś wiedzę w tym temacie?...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Nigdy nie dodawałam topsinu do miedzianu, a oprysk miedzianem wczesną wiosną jest wg mnie konieczny.
W starej karcie rejestracyjnej topsinu była nawet taka uwaga by go nie łączyć z miedziowymi. Po kilku latach z karty rejestr. ta uwaga zniknęła przy odnowieniu rejestracji, nie wiem co się nagle zmieniło. Topsinem pryskam pestkowce p-ko moniliozie gdy zaczynają kwitnąć, zgodnie z programem. Szczegółów Ci nie podam bo "program ochrony drzew owocowych" mam na działce.

Kamil, na pierwszym zdjęciu ta czereśnia żółto- czerwonawa w prawym, dolnym rogu to prawdopodobnie Vega- bo taką mam na działce.
Pozdrawiam! Gienia.
emek13
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 kwie 2019, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gdzieś między Łodzią a Kaliszem

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 pisze:Nigdy nie dodawałam topsinu do miedzianu, a oprysk miedzianem wczesną wiosną jest wg mnie konieczny.
W starej karcie rejestracyjnej topsinu była nawet taka uwaga by go nie łączyć z miedziowymi. Po kilku latach z karty rejestr. ta uwaga zniknęła przy odnowieniu rejestracji, nie wiem co się nagle zmieniło. Topsinem pryskam pestkowce p-ko moniliozie gdy zaczynają kwitnąć, zgodnie z programem. Szczegółów Ci nie podam bo "program ochrony drzew owocowych" mam na działce.

Kamil, na pierwszym zdjęciu ta czereśnia żółto- czerwonawa w prawym, dolnym rogu to prawdopodobnie Vega- bo taką mam na działce.
Zgadza się tak było, lecz ostatnie badania wykazują dużo lepsze wyniki w połączeniu preparatów tylko że nie podana jest proporcja.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

gienia1230 Dzięki serdeczne. Wszystkie owoce są z jednego drzewa.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7506
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

Możesz podrzucić link do tego artykułu? To mnie zastanawia, bo wprawdzie nie jestem fachowcem, ale wiem, że topsin jest środkiem systemicznym i roślina go wchłania, preparat krąży w roślinie. Wczesną wiosną, gdy robię opryski miedzianem, drzewka jeszcze sobie drzemią, nooo może co niektórym nabrzmiewa to i owo, jakiś pączek ale nie ma liści, soki zaczynają krążyć , no więc w jaki sposób topsin zmieszany z miedzianem zostanie spożytkowany (miedzian jest tylko kontaktowy)? Owszem, on działa nie tylko interwencyjnie ale również zapobiegawczo, tylko jak zostanie wchłonięty? Przez korę? :wink: Oczywiście, obydwoje myślimy o wiosennym oprysku a nie w pełni wegetacji?!

Kamil, u mnie Vega nigdy nie doczekała takiej dojrzałości jak na Twoim drugim zdjęciu. Zostaje pożarta i to na wyścigi. :D :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski

Post »

A jest gorzkawa, gdy dopiero zaczyna się czerwienić?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”