Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Jak byś miał nieudane szczepienie na WW, to bardzo chętnie przyjmę taką podkładkę, kupiłem 4 lata temu coś co miało być WW, ale jest pewnie coś z obecnych produkcyjnych, bo kwitnie średnio wcześnie a WW ma kwitnąc późno, śliwki często są zrośnięte 2 z jednego kwiatu, rośnie to też jak szalone na ałyczy :roll: Próbowałeś może zmienić metodę na klin, albo szparę, albo ten sekator do szczepienia?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, z tych podkladek WW nie wiem czy coś będzie bo te zaszczepione były systematycznie obrywane z wypustków liściowych poniżej szczepienia. Póki co zostawiłem w zrażniaku te podkladki jak odbiją i to jesienią będą wykopane do przechowalnika na kolejny sezon. Jakby co to Ci podesle parę sztuk byś mógł porównać do swoich.Natomiast część z moich tegorocznych szczepień była w klin i szparę ze względu na cieniutkie zrazy i pewna część daje oznaki przyjęcia (ziarnkowe), ale dopiero jesienna się okaże czy i w jakiej ilości. :wink: Sekatora do szczepień próbowałem kilka lat temu i zaniechałem z powodu grubości zrazów, gdyż do jego wykorzystania konieczne są wypasione zrazy i podkladki (około 1 cm średnicy) bo w przeciwnym przypadku rozwala bok lub boku materiału i nie ma jak tego połączyć. :(
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Te, tegoroczne szczepienia chronisz jakoś przed palącym słońcem?
U mnie w rządku rośnie sobie 20 sztuk zaszczepionych w kwietniu
Trzy już od kilku dni mają oklapnięte listki i pewnie już nic z nich nie będzie.
Codziennie mocno podlewam, zastawiłem tekturowymi zastawkami i zobaczymy co dalej będzie się dziać
Kilka dni jeszcze ma grzać.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Moje młode sadzonki nie są osłaniane ze względu na ich ilość.Mam nadzieję,że dadzą radę. Spróbuj jeszcze sprawdzić czy nie masz ich podrytych (ugnieść lub delikatnie udeptać po podlaniu).
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Z Kleparowskiej, zerwałem w tym roku owoce.
Kolor taki bordowy, szypułka długa cienka , owoc smaczny.
Kupiliśmy , o ile pamiętam w tej samej szkółce.
Mówiąc krótko, całkiem niezła czereśnia z tej niby czerechy.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Prawdopodobnie masz Kleparowską bardziej zbliżoną do oryginału bo moja bardziej przypomina czereśnię Kunzego.... . :roll:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Darko52 Dużo było tych owoców, jakiej budowy drzewo jest, owoc bardziej wiśnia, czy bardziej czereśnia?
garom jak miewa się kolekcja po połowie roku, widać może już jakieś perspektywy na zadowalające plony?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, owoc zdecydowanie przypomina smakiem czereśnię.
Co do budowy drzewa, to powiem tyle, że formuje je tak, aby było niskie, , bo ze szpakami
nie mam zamiaru się dzielić. Na niskie wrzucę firankę i po sprawie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Bardziej pytałem o to, czy chce rosnąć bardzo strzelicie z pionowo ustawionymi bocznymi odgałęzieniami, czy bardziej jak wiśnia kuliście, albo nawet płacząco jak ma to w zwyczaju łutówka, pąki kwiatowe zakłada na krótkopędach, czy na rocznych gałązkach?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Kamil, co do zbiorów z kolekcji to się dopiero okaże, ale jabłka będą, gruszki też i śliwki raczej też. Tylko czereśnie mi przymroziło przy kwitnieniu więc owoców było symbolicznie. Właśnie spróbowałem po raz pierwszy śliwki Gauota. :) W tej chwili ma zaszczepione 101 odmian (60 jabłoni, 18 czereśni i wiśni,16 gruszek, 8 śliw i 1 brzoskwinia). Jeśli dotrwają do jesieni to pójdą do kolekcji na docelowe stanowiska. Do tego prawdopodobnie dojdzie 17 odmian czeresni i gruszka Delwimor oraz śliwka Sangue di Drago zamówione u szkółkarzy. :)
Kolekcja straciła kilka odmian (uschły) np. śliwki Kometa, Kubań (prawdopodobnie choroba wywołana uszkodzeniem pnia przy ziemi chyba to była leukostomoza), czereśnie: Wasylisa, Prusadiebnaja, Kasandra,Techlovan i Sylvia (uschły w wyniku działalności kreta)oraz jabłoń Kandil Synap (uschła w wyniku guzowatości korzeni). :(
Pracuję nad odzyskaniem tych odmian (zrazy do szczepienia zamówione z wyjątkiem Kasandry, Sylvii i Wasylisy (Liliany) bo tutaj będą prawdopodobnie nowe drzewka. :) Na przyszły rok mam zaplanowane szczepienie około 60 odmian (35 jabłoni, 12 śliw, 11 czereśni, 3 grusze) jeśli tylko dotrą do mnie zrazy. :?:
Niestety zmuszony byłem jesienią przerobić winnicę efektem czego przesadzony został jeden szpaler kilkuletnich winorosli (35 odmian) z których 13 do tej poru nie daje znaku życia więc prawdopodobnie dokupię około 16 nowych (a raczej nowuch i najnowszych odmian) w miejsce tych starych. :wink:
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Roman, zrazy Sylvi i Kasandry , jakby co , to nie ma problemu, mam.
Kamil, odpiszę na pw.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

garom ;:oj wspaniała kolekcja, to niektóre jabłonie dadzą skrzyneczkę owoców? Czy to na razie pojedyncze jabłka na próbę smaku? Będą jakieś zdjęcia? :oops:
Jak dojrzeją u mnie pewne jabłka to poproszę o konsultacje co to może być, dobrze? Jabłka typowo budowy stożkowej.
Darko52 czekam w takim razie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Redvine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 lip 2022, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 2

Post »

Skąd sprowadzasz zrazy? Gdzieś przeczytałem że Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzi wysyłkę ale nie mogę znaleźć żadnego namiaru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”