Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Mam taki opis śliwki Valcean:
Odmiana rumuńska wyselekcjonowana w Stacji Doświadczalnej Valcea. Do produkcji wdrożona w 1990 roku. Jej rodowód jest nieznany. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworzy koronę z silnymi konarami. Owocuje na krótkopędach i pędach średniej długości. Odmiana jest tolerancyjna na szarkę i mato wrażliwa na moniliozę. Obcopylna, dobrymi zapylaczami są dla niej np.: te o podobnym terminie kwitnienia, Ulena, Stanley i Anna Späth. Owoc duży, owalny, o średniej masie ponad 75 g, niekiedy osiąga masę ponad 100 g. Skórka gładka, ciemnoniebieska, pokryta nalotem woskowym. Miąższ żółto zielonkawy, zwarty, soczysty o przyjemnym smaku. Pestka mała, stosunkowo łatwo oddzielająca się od miąższu. Owoce uzyskują dojrzałość zbiorczą w końcu lipca lub na początku sierpnia. Drzewa owocują raczej corocznie i dość regularnie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Natomiast śliwa Ulubiona Żmljewa według netu to: Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, ma po­krój korony zbliżony wyglądem do tego u odmian typu renkloda. Kwitnie średnio wcześnie. Owoce duże, o masie powyżej 50 g, lekko wy­dłużone i zwężone na końcach. Skórka zielono­żółta, cienka. Miąższ żółty, bardzo smaczny, ga­laretowaty. Pestka mała, łatwo oddziela się od miąższu. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec trzeciej dekady sierpnia.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Ulubiona Żmljewa
Drzewo: Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, ma po?krój korony zbliżony wyglądem do tego u odmian typu renkloda. Kwitnie średnio wcześnie.
Owoc: Owoce duże, o masie powyżej 50 g, lekko wydłużone i zwężone na końcach. Skórka zielono?żółta, cienka. Miąższ żółty, bardzo smaczny, galaretowaty. Pestka mała, łatwo oddziela się od miąższu.
Dojrzałość zbiorcza: Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec trzeciej dekady sierpnia.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Renkloda Korbyszewa:
Odmiana o owocach różowoczerwonych, pokrytych silnym woskowym nalotem. Miąższ jest żółtozielony, soczysty i smaczny. Odmiana dojrzewa pod koniec pierwszej dekady sierpnia i według dotychczasowych ocen może być uprawiana amatorsko oraz w sadach towarowych;
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Chyba pora by zrobić inwentaryzację w przydomowej kolekcji, na dzień dzisiejszy są: 154 odmiany jabłoni, 29 odmian grusz, 50 odmian śliw (razem z japońskimi), 8 odmian brzoskwiń, 12 odmian czereśni, 7 odmian wiśni (razem z czerechami) oraz 2 odmiany leszczyny i 1 odmiana nieszpułki czyli razem 263 odmiany. :D Jesienią powinno przybyć 16-17 odmian jabłoni, 4 lub 5 odmian grusz (zaszczepione) oraz 2 odmiany śliwy (do zakupienia bo w tym roku zasadzone wiosną się nie przyjęły- to rzadkość w mojej 28 letniej uprawie- de facto drugi taki przypadek). Na przedwiośniu 2020 powinny przybyć zrazy 25 odmian przedwojennych jabłoni. Być może jeszcze uda mi się zdobyć zrazy wspominanych wcześniej śliw czyli przybyłoby około 7-8 odmian. Nie przewiduję powiększania liczby odmian krzewów owocowych (w tej chwili jest 60 odmian - w tym 10 odmian malin) oraz winorośli (w tym momencie jest zasadzonych 90 odmian, jeśli się przyjmą to będzie maksymalna ich liczebność, jedynie co, to możliwa jest w tym segmencie kolekcji wymiana na nowsze lepsze odmiany ). O kolejnych nabytkach, planach i ewentualnych niepowodzeniach będę informował na bieżąco. :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Wątek byłby jeszcze ciekawszy gdybyś dodał od czasu do czasu jakieś fotki. No i by to też było przydatne w identyfikacji.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Zdjęcia będą ,ale najwcześniej jesienią jak niektóre ( bo większość jest zbyt młoda) drzewka zaowocują, bo teraz to same drzewka w ramach tego samego gatunku na zdjęciu będą się różniły jedynie wzrostem... . :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Liście mogły by naprowadzić na trop delikatnie, dajmy na to Jonathan ma listki dość małe, a Charłamowska ma liście wielkie.
garom ile pestek nieszpułka ma w owocu? Tak się zastanawiam z czego żywopłot zrobić, żeby ochronić sad przed zwierzyną i sąsiadami, którzy wyprowadzali psa na spacer do mojego sadu :evil:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Nieszpułkę mam zaszczepioną w ubiegłym roku (dostałem gratisowo do zamówionych zrazów) i w tym roku była jeszcze za mała by zakwitła. Może za rok lub dwa pozwolę (chodzi o to by najpierw zbudowała odpowiednią koronę) jej zaowocować... ? :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Myślałem, że już owocujący krzew :wink:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Niestety, moje najstarsze drzewka (obecnie stacjonujące w sadzie) sadzone były w 2015 roku a kolejne w latach następnych, ale mam zestaw kilkunastu odmian starszych, które już owocują. :) W tym roku większa część odmian z 2015 roku już zawiązała pierwsze owoce więc jak nic się po drodze złego nie przydarzy to będzie okazja aprobować i ewentualnie zrobić zdjęcia (oczywiście przed konsumpcją). :wink:
Drzewkami owocowymi zajmuję się od 1991 roku, ale te pierwsze z nich wsadzone w latach 90-tych zostały już powymieniane w latach następnych. Zbieraniem starych i rzadkich odmian zająłem się w 2015 roku jak udało mi się powiększyć areał ziemi pod nasadzenia. Do wtedy miałem w ogrodzie 120 drzewek (około 60 odmian), przy czym niektórych odmian było po kilka sztuk ze względu na ich smak i sentyment do samej odmiany. :D
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Zamówione zrazy do szczepienia w 2020 roku:
Akero, Alpiniszt, Amalia, Api Gwiaździste (Api Etole), Bellefleur Kitajka, Chodskie, Czarny Byk, Filippa, Gołąbek Natuzjusza (nathusius taubenapfel),
Kalwila Aderslebska, Kalwila Czerwona Paschalna, Kalwila Letnia (Sommer Calwill), Kazachstanskoje Jubilenoje, Malinowe Holovuskie, Mohringer Rosenapfel, Oranje, Reneta Kalwilowa, Skirianka, Smiricke Vzacne, Spasówka. Steirische Schafnase (Styryjskie Owcze Nosy, Sułtanat, Virgin Aranka,Wołoszka.
Mam nadzieję,że wszystkie uda się pobrać. :)
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Jaką klasę ziemi masz w sadzie.
Na jakich podkładkach będziesz szczepił jabłonie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”