Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Jabłonie szczepisz na Antonówce. Masz dobrą ziemię, właściwie, to bardzo dobrą
Może , a nawet na pewno starczyłaby M26 lub M7.
Co jest głównym powodem, że preferujesz właśnie te podkładki?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Te jabłonki które sam szczepię są na M26. Na antonówce S mam te kupione w szkółce w Żłobiznie. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

I takie mam perspektywy opadu na najbliższe 15 dni:
Najbliższe opady o sumie:

1-5 mm/12hprzez 1 dzień (15.12) a dokładniej ma być aż 2 mm
5-10 mm/12h brak
10-15 mm/12h brak
15-20 mm/12h brak
20-30 mm/12h brak
30-40 mm/12h brak
40-50 mm/12h brak
powyżej 50 mm/12h brak

I to jest kolejny taki okres, normalnie masakra!!! :shock:
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Odmiany - stan na 15.12.2019:
JABŁONIE: Abondanza, Adam Mickiewicz, Alkmene, Alwa, Ananas Berżenicki, Anis, Antor, Antonówka, Antonówka Półtorafuntowa, Ariwa, Arkad Żólty, Arkcharm, Arszam, Astramel, Auralia, Batul, Beforest, Beni Shogun, Berlepsch, Brzoskwiniowe Letnie, Burgundy, Burgund Żółty, Biogolden, Bananowe Zimowe, Carola, Cellini, Cesarz Wilhelm, Charłamowskie, Close, Cukrówka Litewska, Cynamonówka Ananasowa, Cynamonówka Prążkowana, Daria, Dark Rubin, Deans Codlin, Delikates, Discovery, Early Crimson, Early Geneva, Elise, Ellisona Pomarańczowe, Elstar, Fameuse, Fantazja, Florina, Freedom, Free Redstar, Gala, Glogierówka, Gloria Mundi, Gold Milenium, Grafsztynek Inflancki, Grafsztynek Prawdziwy, Grahama Jubileuszowe, Hana, Heliodor, Ingrid Marie, Jakub Lebel (Jakubek), James Grieve, Jantarnoje, Jester, Jonatan, Jonica, Julia, Kalwila Letnia Fraasa, Kalwila Jesienna Czerwona, Kalwila Zimowa Czerwona, Kalwila Zbawiciela, Kalwila Biała Letnia, Kalwila Biała Zimowa, Kalwila Śnieżna, Kalwilka Wczesna, Kalwinka Ukraińska, Kandil Sinap, Katja, Kardynalskie Płomieniste, Koksa Pomarańczowa, Korobówka, Kosztela, Kosztel Letni, Kronselska, Krótkonóżka Królewska, Królowa, Książę Albrecht Pruski, Książęca, Księżna Luiza, Landsberska, Lipno, Lired, Malinowa Oberlandzka, Melba, Melfree, Miodar, Miodzianka, Mivibe, Moskowskoje Ozerlje, Nabella, Niezrównane Peasgooda, Novamac, Ohm Paul, Oliwka Biała (Astrachańska), Oliwka Czerwona (Astrachańska), Oliwka Żółta (Inflancka), Opal, Orion, Papierówka Jantarnaja, Papierówka Słodka , Papierówka Staropolska, Paulared, Pepina Linneusza, Pepina Parkera, Pepina Ribstona, Piros, Piękna Oltarzewska, Polskie Mnichy, Rajka, Rapa Zielona, Rarytas Sląski , Red Boscop, Red Free, Remo, Reneta Sudecka, Reneta Woskowa, Reneta Szara , Reneta Złota, Reneta Muszkatałowa, Reneta Szampańska, Reneta Simirenko, Reneta Ananasowa, Reneta Kulona, Resistam, Różanka Berneńska, Różanka Wirgińska (Wirginijska), Rubimeg, Rubinola, Rumianka Ałma-Ałtinskaja,Ryszard Zółty, Sander, Sawa , Signe Tilisch, Sary Sinap, Sława Zwycięzcom (Sława Pabieditielam), Smalcówka, Strumiłówka, Sommer Gold Pepping, Spartan, Suisslepper, Suislepper Czerwony, Stark Earliest, St. Edmund Russet, Starking, Szampion, Sztetyna Żółta, Szwajcarskie Pomarańczowe, Śmietankowe, Titówka, Topaz, Truskawkowe Nietschera, Waleria, Wealthy, Winter Rambur, Witos, Vltava, Vysocina, Zailijskoje, Złota Szlachetna (Golden Noble), Złotka Kwidzyńska, Zimowe Cytrynowe (Zimnyje Limmonyje), Zorza.
GRUSZE: Alfa, Armida, Baby, Bera Boska, Bera Hardyego, Bera Liońska, Blanka,Bojniczanka, Bonkreta Williamsa, Dar Jubilejnyj, Dicolor, Donald (siewka JV), Elektra, Faworytka, Fertilia, Funtówka (Bociany), Guyota, Jan Sobieski, Komisówka, Konferencja, Kongresówka, Leclerc, Margarette Marillat, Paryżanka, Radana, Salisbury, Sidlenka, Solanka, Szarenza, Trewinka, Żyfardka.
SLIWY: Afaska. Amers, Anna Spath, Avalon, Bluefree, Brzoskwiniowa, Cacanska Lepotica, Cacanska Rana, Car, Casselman, Damacha (lokalna), Diana, Formosa, Friar, Gauota, Haganta, Herman, Jojo, Jubileum, Kalipso, Katinka, Kometa, Kubań, Królowa Wiktoria, Mirabelka Flotowa, Nectavit, Oneida, Opal, Ozark Premier, President, Rekord, Renkloda Althana, Renkloda Ulena, Renkloda Ulena Czerwona, Renkloda Zielona, Ruth Gersteter, Shiro, Silvia, Stanley, Temano, Topend, Topfive, Topgigant, Tophit, Valjevka, Vanier, Vision, Węgierka (lokalna), Węgierka Biała, Węgierka Dąbrowicka, Węgierka Łowicka, Węgierka Włoska, Węgierka Wagenheima, Węgierka Wczesna, Węgierka z Butherthal.
BRZOSKWINIE: Early Redhaven, Harnaś, Inka, Rakoniewicka, Reliance, Royalvee, Wczesna Kijowska.
CZEREŚNIE: Bladoróżowa, Bittnera Czerwona, Burlat, Gold Stark, Kanarkowa, Karesova, Majówka, Miodówka, Rivan, Sercówka Nieszawska, Van, Vega.
WIŚNIE: Czerecha Hortensja, Czerecha Książęca, Czerecha Gubeńska, Czerecha Kleparowska, Groniasta, Pandy.
NIESZPIUŁKA Macrocarpa.
KRZEWY OWOCOWE: Agrest bezkońcowy Spinfree, Agrest czerwony Triumph, Agrest Invicta, Atkinidia Issai, Borówka Chandler, Borówka Bluecrop, Borówka Bonus, Borówka Bluegold, Borówka Chanticleer, Borówka Darrow, Borówka Duke, Borówka Earlyblue, Borówka Elizabeth, Borówka Elliot, Borówka Herbert, Borówka Nelson, Borówka Patriot, Borówka Sierra, Borówka Spartan Cytryniec chiński, Jagoda Goji , Jagoda kamczacka Leningradskij Velikan, Jagoda kamczacka Vostorg, Jagoda kamczacka Honeybee, Jagoda kamczacka Indygo Gem, Jagoda kamczacka Borealis, Jagoda kamczacka Zojka, Jagoda kamczacka Wojtek, Jagoda kamczacka Sinogłaska, Jagoda kamczacka Czelabinka, Jagoda kamczacka Atut, Jagoda kamczacka Duet, Jeżyna bezkońcowa Thornfree,, Jeżyna bezkońcowa Orkan, Jeżyna bezkońcowa Brzezina, Jeżyna bezkońcowa Polar, Jeżyna bezkońcowa Gracja, Jeżyna bezkońcowa Ruczaj, Jeżyna bezkońcowa Navaho, Jeżyna bezkońcowa Loch Ness, Jeżyna bezkońcowa Loch Tay, Jeżyna bezkońcowa Gazda, Malina czarna Bristol, Malina powtarzająca Polana, Malina Żółta Poranna Rosa, Malina Tulamen, Malina Veten, Malina Cascade, Malina Glen Ample, Malina Laszka, Malina powtarzająca Polka, Porzeczka biała Blanka, Porzeczka biała z Juterbog, Porzeczka czarna Titania, Porzeczka czerwona Jonkher van Teets, Porzeczka czerwona Rosetta, Porzeczka różowa Ulubiona Lwowa, Porzeczkoagrest Josta, Porzeczkoagrest Croma.
WINOROŚLE (TYLKO DESEROWE): Ajwengo, Akademik, Aksinia, Ametyst Nowoczerkaski, Antoni Wielki, Arkadia, Atos, Bajkonur, Cerkiewne Dzwony, Chameleon, Czekoladowa, Czempion, Dołgożdannyj, Dostojnyj, Einset Seedles, Eszter, Etalon, Ewerest, Festivee, Furszetnyj, Gałbena Nou, Gałachad, Garmonia, Głasza, Gordiej, Gurman Rannyj, Hariton, Hrustik, Jubilej HD ,Jupiter, Katalonia, Katrusia, Kiesza Rannyj (Polanka), , Kiszmisz Zaporoski, Kodrianka , Kodrianka Krasnaja, Krasotka, Lancelot, Liwia, Łora, Łorano, Miodowa ,Nadieżda Azos, Nazari, Nero, Niniel, Nowy Wostorg Krasny, Oligarch, Orion, Oryginał Czarny, Pierwozwannyj, Piesnia, Podarok Irinie, Produsier , Regina, Rombik, Roszfor, Rozalinda, Rozmus, Rumba, Rumiejka, Rusłan, Saturn, Senator Burdaka , Senator Pawłowskiego, Sirieniewyj Tuman, Stella, Super Extra, Swenson Red, Sycylia, Syndykat, Szmaragd, Tigin, Timur Różowy, Walek, Wiera , Zarja Nieswietaja, Złato., Elegant Swierchrannyj, Aloszenkin, , Wiktoria, Timur , Talizman, Sputnik Siewiero kałkaski, Muromiec, Tomajski, Typ Hadżibeja, Wostorg Idealnyj, Wostorg BV.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No dobra to teraz coś o poszukiwaniach w 2020 roku. Chciałbym dosadzić oprócz odmian, które zaszczepię jeszcze jabłonie: Bohemia i Rubin oraz grusze: Concord(e) i Isolda. Co do tych trzech pierwszych odmian to namierzyłem szkółkę, która je ma i jak rozpoczną sezon to mają mi sprawdzić czy będą one w sprzedaży (teraz wszystko mają zapakowane w chłodni). Schody zaczynają się z Isoldą bo tylko dwa sklepy internetowe ją wykazują na stanie, a ze sklepami w necie to rożnie bywa.... . Jeden z nich to s......pl, którego nie polecam bo jak mi przysłali w ubiegłym roku 9 odmian to tylko 6 się przyjęło (po ciężkiej walce) a pozostałe wcale nie wystartowały. Po prostu zasuszyli korzenie , w fazie między zapakowaniem a przekazaniem do kuriera minęło kilkanaście dni. :( Pozostaje mi ten drugi sklep, ale to jakiś z iglakami więc nie wiadomo czy ta ich Isolda to nie przypadkiem inna odmiana. Jeśli nie znajdę innego to chyba będę musiał zaryzykować... Bo o znalezieniu zrazów do szczepienia to raczej nie ma co marzyć. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

garom Mnie Isolde udało się kupić w Gorlicach w punkcie 12 lat temu :roll: Nie wiem czy odmiana była zgodna, bo chyba ją zaraza ogniowa zeżarła. Drzewo ładnie się przyjęło, nawet urosło, ale po zimie zaczęła zamierać od góry, a pędy, które zamarły były smoliście czarne. I tak z roku na rok co raz mniej az w końcu dostała kosiarką rotacyjną i została podkładka, którą w końcu wykopałem, bo nie brała się za życie samodzielne, jak by rosła coś bym na niej naszczepił.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Kamil, to faktycznie w jej przypadku miałeś 2 w 1 : szczęście,że udało Ci się ją kupić, a pecha, że szlag ją trafił... To jest odmiana, którą pewnie łatwiej kupić w Czechach, może na Słowacji niż u nas w okolicach Częstochowy . Jak patrzyłem w necie to w Polsce tylko 2 sklepy internetowe, niestety. :(
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

A już myślałem,że zakończyłem prace na mini-winnicy a tu jeszcze dzisiaj udało mi sie sprawdzić w praktyce jak wygląda wiązanie pędów za pomocą specjalnego sznurka do winorosli. Uważam,że ten zakup był udany, specyfiką tego sznurka (plastikowego) jest elastyczność więc nie będzie się wrzynał w rosnące pędy. Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

No i byle do wiosny. :wink:
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Sznurek kupiony w sklepie tradycyjnym czy wysyłkowo?
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Sznurek kupiony wysyłkowo, bo tak "specjalistycznego" sprzętu trudno szukać w mojej okolicy. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

Niestety okazało się,że drut z naciągaczami mający stanowić konstrukcję dla winorosli na budynku był złym wyborem. :( Pod ciężarem łóz i liści pręty zewnętrzne na których zamontowałem naciągacze wyginają się. Czeka mnie więc dodatkowa robota , czyli wymiana tych naciągaczy i drutu na drut zbrojeniowy "8", który nie powinien się wyginać zwłaszcza,że co 2 metry będzie miał podpórki. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

No to teraz trochę o planach na 2020 rok, zamówiłem na wiosnę w szkółce w Mnichu, woj,śląskie gruszkę Isoldę i jabłonie Sirius oraz Empire. W marcu mam zadzwonić do szkółki w Kurianach w sprawie gruszki Concorde i jabłoni Liberty, Bohemia, Rubin ( teraz mają drzewka popakowane w chłodni więc nie mogą sprawdzić czy te odmiany są dostępne wiosną). :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Przydomowa kolekcja odmian drzew owocowych Garoma.

Post »

W WB mają Concorde dość powszechnie uprawianą, tylko okulant na pigwie A 20 funtów około :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”