Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zaszczepiłem tydzień temu 10 grusz i 34 jabłonie, siedzą teraz w 18 stopniach celem zakalusowania. :-)
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Czyli trzymacie w donicach w pomieszczeniach lub tunelach foliowych.
Temperatura 18C to jak Afryka.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

U mnie 12 stopni :) Ale znalazłem w internecie genialny patent i musze to przetestować za rok, można szczepić jak jest chłodno i się nie martwić o kalusowanie. Kawałek izolacji na rury i kabel grzejny z regulatorem temperatury.

Obrazek
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Pomysł nie nowy. Myślę, że sam kabel grzejny nie sprawdzi się w tej sytuacji. Potrzebne będzie coś, co magazynuje ciepło. Chodzi o bezwładność cieplną. Coś, co ma względnie dużą pojemność cieplną pozwoli na utrzymanie stabilnej temperatury.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php? ... 3&numer=01 - W tym artykule na rysunku nr 1 widać rurę z wodą właśnie w charakterze elementu stabilizującego.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zaszczepiłem już kilka jabłoni, rosną, po zimnej zośce wysadzę do gruntu, jak na razie stoją pod lampami do doświetlania :)
We wtorek szczepiłem śliwkę brzoskwiniową ciekaw jestem efektu.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

malopolanin pisze:Pomysł nie nowy. Myślę, że sam kabel grzejny nie sprawdzi się w tej sytuacji. Potrzebne będzie coś, co magazynuje ciepło. Chodzi o bezwładność cieplną. Coś, co ma względnie dużą pojemność cieplną pozwoli na utrzymanie stabilnej temperatury.
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php? ... 3&numer=01 - W tym artykule na rysunku nr 1 widać rurę z wodą właśnie w charakterze elementu stabilizującego.
Ale czy ja mówię o trudno kalusującym orzechu? Poza tym mam zdjęcia zakalusowanych w ten sposób drzewek i nie potrzebna była widocznie żadna rura z wodą.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Na czas kalusowania trzymajcie korzenie w mokrym piasku czy owinięte mokrą szmatką w folii?
Jak byłem w szkółce po podkładki to powiedziano mi że oni kalusuja tydzień i wysadzaja do gruntu. Tylko nie pamiętam w jakiej temp zachodzilo kalusowanie. Tam gdzie trzymali podkładki na sprzedaż było 0.5st i duża wilgotność.
Przypadku okazji powiedzieli że każde drzewko u nich ma podpore, tyczke i że oni stosują jakieś z plastiku czy kompozytowe wytrzymałe. Wie ktoś może o jakie tyczki chodzi?
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Pewnie takie z włókna szklanego, bez problemu znadziesz po wpisaniu w google palik szkółkarski.

Ja nie stosuje palików a robię małe rusztowanie i przywiązuje wężykiem sadowniczym do drutu, może na dole drzewa nie są idealne ale góra jest prosta, nie opłacałoby mi sie tyle palików kupować.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Kiedyś kupiłem takie w markecie, włókno szklane.
Zastanawiam się nad zakupem rolki pręta zbrojeniowego kompozytowego 10mm. W poniedziałek zadzwonię do firmy robiącej takie pręty i pogadam, może się uda kupić sztywne do podwiązywania młodych winorośli i drzewek.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Może odrobinę nie na temat ale myślę, że może sie przydać kolekcjonerom odmian różnych drzew owocowych.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/pla ... t?id=17518
strona 7 i 8.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Skoro już piszemy tutaj o starych odmianach , to polecam stronę:
https://www.ptd.pl/ptd/wp-content/downl ... cowych.pdf . :)
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

gladkib pisze:U mnie 12 stopni :) Ale znalazłem w internecie genialny patent i musze to przetestować za rok, można szczepić jak jest chłodno i się nie martwić o kalusowanie. Kawałek izolacji na rury i kabel grzejny z regulatorem temperatury.

Obrazek
Mam coś podobnego sam na to nie wpadłem można powiedzieć kupiłem pomysł. Co do utrzymania ciepła to
https://www.google.com/search?q=rurka+p ... fqOTXliA-M :
kabel grzewczy okręcasz wokół napełnionej wodą rurki oczywiście zaślepioną na końcach. Kabel oddaje ciepło rurce ta utrzymuje dłużej niż sam kabel.
Efekty na razie mizerne na 15 orzechów włoskich 1 się przyjął. Tej wiosny poprawka w kwietniu.
Warto kupić regulator. Ja używam rt-2 to terrariów.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 789
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Mam własny patent, jeszcze nie do końca sprawdzony, ale teraz ze względu na kłopoty zdrowotne nie bardzo będę miał okazję go zrealizować, więc zdradzę tutaj mój pomysł.
Żadnych rur PCV lub innych. Jedynie otulina izolacyjna szara o dużej średnicy ułożona poziomo. Do niej wkładam kabel grzewczy, zasypuję całość piaskiem. Instaluję czujnik temperatury od regulatora np. RT-2 tak, by nie dotykał rury, a był jak najbliżej szczepionego materiału. Nacinam od góry otulinę, wciskam w nacięcie szczepiony zraz z podkładką. Wciskam tak, by piasek otaczał miejsce szczepienia. Elastyczna otulina powinna zapobiegać wysypywaniu się piasku, gdyby jednak nie, wystarczy okleić taśmą klejącą lub owinąć czymkolwiek szczeliny tak, by piasek się nie wysypywał. Do sprawdzenia czy lepszy byłby piasek wilgotny czy suchy.
gladkib pisze: Ale czy ja mówię o trudno kalusującym orzechu? Poza tym mam zdjęcia zakalusowanych w ten sposób drzewek i nie potrzebna była widocznie żadna rura z wodą.
A czy ja pisałem o orzechu? Podlinkowałem artykuł, w którym bardzo dokładnie narysowano i opisano ten sposób szczepienia. Sposób bardzo dobry dla każdego szczepienia przeróżnych krzewów i drzew, bo zapewnia optymalne warunki i nie pozostawia nic przypadkowi, jak ma to miejsce przy szczepieniu na wolnym powietrzu w gruncie, gdzie pogoda sprawia figle.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”