Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Rosynant
 Tytuł: Re: Jabłoń - cięcie
PostNapisane: 19 wrz 2021, o 23:28 
200p
200p

1 szt.
Raczej Landsberska, acz głowy nie dam bo sam już nie mam by porównać.

Pelasia
PostNapisane: 20 wrz 2021, o 09:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Napisane: 20 wrz 2021, o 07:54

:wit Nie jest do płota uwiązana, przepleciony jedt wąż ogrodniczy :lol: odrapana? Może tak wyszło na zdjęciu, pozostałość po malowaniu wapnem.
Teraz podsypać polifoską? Czy jakimś innym nawozem? Mam np. kristalon żółty, pomarańczowy?
Asia

--------------------------------------------
Napisane: 20 wrz 2021, o 09:28

Mam jeszcze trojfosforan monopotasowy. Myślę o nawożeniu dolistnym.
Asia

Połączyłam posty/jagusia111

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Rosynant
PostNapisane: 20 wrz 2021, o 11:52 
200p
200p

1 szt.
Dolistne to zawracanie głowy i tyle.
Tyle że jak poleje to do gleby też wsiąknie, a mając wielką beczkę za traktorem może wygodniej :lol:
Lecz drzewo nie sałata, długo żyje i gromadzi zapasy na rok czy parę, a gleba też - nie trzeba polewać co miesiąc. Trzeba zaopatrzyć w zasoby.

Liście nie są zdolne do pobierania fosforu czy potasu, minimalnie coś tam może i wsiąknie, ilość bez znaczenia dla żywienia.
Drzewo od tego ma korzenie - względnie ma mieć :wink: - a jak raz bez fosforu mieć ich nie będzie, a bez nie pobierze fosforu, i "paragraf 22".

Wspomniałem, gdyż jak owocu nie ma a zieleniny kupa rośnie, liść 'dorodny' i ciemny, to niedobór fosforu na myśl przychodzi, rzeczywisty lub 'w proporcji'. Pobierany jest korzeniami, aktywnie (a przeszkadza w tym zakwaszenie, jak i azot).

Wszystko jedno który nawóz. Do ziemi wprowadzić, jesienią lepiej bo mało mobilne, muszą wsiąknąć, a wiosną zaraz potrzebne. Tak samo jak z wapnowaniem.
Owoc wymaga fosforu, potasu, a krytyczne bywają wapń, magnez, bor, cynk.
I pH 7! :wit

Pelasia
PostNapisane: 20 wrz 2021, o 18:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:wit Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Zrobię jak radzisz :D
Asia

FCAM
PostNapisane: 21 lis 2021, o 14:55 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Czy cięcie dopiero co zakupionej jabłoni - dla uformowania korony wg załączonego zdjęcia (zaznaczone czerwonym krzyżykiem gałązki chcę całkowicie usunąć) będzie odpowiednie a może będzie to zbyt drastycznie rozwiązanie? Czy mógłbym liczyć na opinie i ewentualne propozycje?

Obrazek

kuneg
PostNapisane: 21 lis 2021, o 18:31 
100p
100p

1 szt.
A jaką formę i na jakiej wysokości chcesz mieć docelowo?
Jaka to odmiana, a właściwe pytanie powinno brzmieć, czy rośnie silnie, czy raczej słabo?
Jaką glebę masz?
Jaką podkładkę masz?

Dobrze by było wiedzieć, co się chce mieć i czym się dysponuje na starcie. :)

FCAM
PostNapisane: 22 lis 2021, o 06:53 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
1. Forma: Wrzecionowata, wysokość: ok. 3m.
2. Odmiana: Gold Milenium, rośnie średnio silnie.
3. Gleba kl. IV.
4. Podkładka: P14.

kuneg
PostNapisane: 24 lis 2021, o 02:14 
100p
100p

1 szt.
Skoro wrzeciono, to na pierwsze piętro powinno składać się 4-5 konarów. Mało ich tam masz trochę. Nie dałoby się przygiąć tego lichego ptzewodnika do poziomu, a tego najsilniejszego naprostować? W zasadzie to tu nie ma co ciąć, jeśli wysokość pierwszego piętra Ci odpowiada. Należy skorygować jedynie ułożenie konarów na płasko na tzw. przyszły "stół" (pierwsze piętro). Boczne pędy można skrócić o 1/3. Przewodnika po naprostowaniu bym nie ruszała.

Gold Millenium powiadasz? Niestety, nie zdążyłam doczytać, jak ta odmiana owocuje - czy na krótkopędach, czy na końcach pędów. To ma znaczenie dla przyszłych cięć na owoc.

Gleba - jaka jest jej zasobność i kwasowość? Zwięzłość i przepuszczalność (klasa) mówi nam tylko o szybkości wymywania składników, głębokości przemarzania, czy nagrzewania się. Sprawdź chociaż pH, teraz dasz ewentualnie wapno, a na wiosnę jakiś nawóz wieloskładnikowy. Jak chcesz szybkie efekty, to musisz dać jeść.

P14 - półkarłowa - znaczy się, że planujesz drzewo o wys. ok. 3-3,5m? Na razie niech trochę urośnie, bo na IV klasie szału nie będzie ze wzrostem. Podkarm je.wiosną.

Rosynant
PostNapisane: 25 lis 2021, o 12:46 
200p
200p

1 szt.
Słusznie powiedziane.
Gold milenium wygląda mi na wąsko rosnące z obwisającymi gałązkami. Kłopotu nie robi. I z tego drzewka nic bym nie usuwał, zakładam że gałązki wystarczająco wysoko bo z fotki nie wynika.
Długie gałązki z lewej skrócić o te 1/3 (a najwyżej o pół) by uzyskać symetrię ze słabymi z prawej. Wszystkie są dobrze zrośnięte i już są, po co tracić czas.
Te dwa słabe - na fotce za przewodnikiem - odgiąć, by uzyskać kąt zrostu chociaż 45' z pniem; a przewodnik wyprostować przy kołku i skrócić na 30-50 cm i wyprowadzić drugie piętro; albo jeśli ma być drzewko bardzo smukłe to tylko obciąć wierzchołek.
I zadbać o glebę, a drzewko jak puści liście podlewać gdyby co, bo mało przycięte :wink:

Jakkolwiek zresztą zechcesz formować to ze wszystkich pędów usunąć szczytowe pąki. Pobudzi pędy do wzrostu. Nieuszczknięte gałązki na moich nie rosły. Nie wiem czy to typ tak ma, lecz nie zawadzi.
Oczywiście wszelkie te cięcia wiosną, teraz nie ruszać.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 77 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości