Niezbędnik w uprawie storczyków- LEKTURY-NAZEWNICTWO-inne wa

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Niezbędnik w uprawie storczyków- LEKTURY-NAZEWNICTWO-inne wa

Post »

1/LEKTURY

Obrazek

Witam,

Myślę,że będzie pomocnym w zdobywaniu wiedzy o storczykach, sięgnięcie do wiedzy pisanej.
Prezentuję książki , które również wśród innych , posiadam , lubię oraz korzystam z nich dość często .

Uważam, ze warto rozejrzeć się za nimi. Walor dodatkowy - wspaniałe zdjęcia, dla pasjonata
wielce inspirujące :lol:
Główne pozycje :
1-podstawowa wiedza z zakresu storczyków, uprawy hodowli, badań---->bogata treść dydaktyczna
2- wydanie w dużej części albumowe.Jest zawarta część omawiająca najważniejsze aspekty uprawy


*************************************************************************
poz.1----K. Oszkinis, Storczyki, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005
poz.2----T. Kubala, T. Kusibab, D. L. Szlachetko, Orchidee - amatorska uprawa storczyków, Multico 2002

poz.3 ----**B. Goede, Storczyki, Świat Książki, 2005
poz.4----- *J. Erfkamp, Storczyki w mieszkaniu, Delta, 2006
poz.5----- *H. Heiz, Storczyki. We wnętrzu, na werandzie, w szklarni, Wiedza i Życie, 2003
Książki bywają w sprzedaży,to są polskie wydanie ceny ,oczywiście zróżnicowane

Dla osób na progu :P kariery , przydatne w pierwszej kolejności będą książki oznaczone ** i *
-takie jest moje zdanie, stopniowanie wiedzy jest wskazane.

plastron ----->książek o których mowa.

Obrazek


Inne pozycje literatury tematu storczykowego omówione i pokazane zostana w treści dyskusyjnej
nieniejszego wątku..



2/NAZEWNICTWO stosowane w dziedzinie storczykowej.

1/Rola nazewnictwa w dziale merytorycznym na forum /a takim jest sekcja Orchidarium w całości/ nie może być marginalizowana.
2/Nie da się działać tak,aby treści wypowiadane/pisane w takim dziale były zaprzeczeniem idei / zasadom obowiązującym dla tego eleganckiego świata roślin .
3/W rozmowach forumowych posługujemy się nazwami rodzajowymi storczyków w sposób zrozumiały dla wszystkich
tak... by każdy czytający i translator wiedział, ze rozmawiamy o pięknym świecie orchidei.
4/Działy o storczykach w Internecie zawsze są mocno przeszukiwane dla wiedzy i wspaniałych zdjęć.
Nasze forum jest pod tym względem wysoko pozycjonowane ; a czy wysoko oceniane będzie ? to już zależy od nas samych
i możliwości sprostania wymaganiom o których pisze.
5/Temat nazewnictwa może być kontrowersyjny dla osób rozpoczynających przygodę storczykową ,
Jednak ...zapewniam,ze jest możliwy do szybkiego opanowania a najważniejsze odrzucenia prześmiesznego kaleczenia nazw.

Brak wiedzy nie usprawiedliwia lekceważenia zaleceń, które określam niniejszym przypisem w pkt.1-4.
Stanowi o merytoryce naszego działu.

Trudno... aby, ktokolwiek zainteresowany i wdrożony w orchidologię - storczykarstwo, mógł uznać takie określenia za normalność.
Jeżeli ma miejsce kaleczenie nazw , to zjawisko takie tylko świadczy o niskich lotach i miernych wartościach merytorycznych tego , co prezentują użytkownicy na forum publicznym..

Co nas nie obowiązuje:
1/- nie jesteśmy botanikami/biologami więc, nie musimy obligatoryjnie przestrzegać nazewnictwa jak w publikacjach naukowych :pisanie kursywą ,pisanie pełnych nazw łacińskich i wszelkich wyrażeń skatalogowanych jako obowiązujące przy omawianiu morfologii,uprawie.... w sensie botanicznym
2/-stosowanie nazw łacińskich
dopuszcza się spolszczenia; są równie przydatne...i czasami bardziej zrozumiałe
np.Phalaenopsis - falenopsis
Paphiopedilum - sabotek
Cattleya - katleja
Laelia - lelia
Cymbidium- cymbidium
--------------------------------------------------------------------------------------------------

I aby nie tworzyć nowych treści wklejam swoją wcześniejszą wypowiedź w odpowiedzi na pytanie
dlaczego nie można dopasować nazwy do storczyka podobnego znalezionego w zasobach Internetu...
i czym są nazwy i dlaczego należy przestrzegać właściwej nomenklatury .
JOVANKA pisze:W nazewnictwie nie stawiam ekstra wymagań przed nikim;

/wyjątek falki,felki,falusie ,merdki mućki ,krówki,żółtki ,cytrynki itp. mało kwiatowe :P przezwiska .

Jednak gdy mówimy o poradnictwie obowiązuje zasada merytoryki
Dla jasności i Waszych poszukiwań wiedzy , muszą być podawane nazwy rodzajowe , właściwe storczykom..
I na tym polega istota konkretnej nazwy /dla grupy hybryd lub storczyka gatunkowego.
Wiem ,ze można się zaszukać i nic nie znaleźć z powodu braku drobnej literki.

Ja tylko ułatwiam poruszanie się po temacie :P i szybkie rozpoznanie :D .

Oczywiście, własne poszukiwania dla ustalenia rodowodu roślin, są wielce pasjonujące -,zachęcam do tego.
Dają informacje o warunkach uprawy jakie musimy stworzyć dla powodzenia konkretnego storczyka.
- dla własnych potrzeb można sobie ustalić prawdopodobieństwo nazwy.I tylko tyle można z tym zrobić.
Wielu rzeczy już nie- :D I TO NAWET... jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo prawidłowej nazwy
*nie można się takimi nazwami posługiwać w opisach ,tematach , na forach itp...
*nie można ich odsprzedawać na aukcjach z taka nazwą

To są sprawy licencyjne hodowców ,bez potwierdzenia nie jest uprawnione posługiwanie sie nazwą dopasowaną.
Nasz storczyk pozostanie na zawsze "n/n - noid - non name " jezeli ...nie został określony etykietą producenta.
Producenta ,nie handlowca.


To małe wyjaśnienie o nazewnictwie i n-te w sprawie niepewności *co jest prawdą*. :D
Podawana informacja jest maleńkim wykładem w storczykową ;:37 wiedzę.

Pozdrawiam J ;:76 VANKA
opr.opinii o nazewnictwie .J.Olszewska -czł.SKMO
ze storczykami od 1983/tech.zawodowo i we własnych kolekcjach/poradnictwo w sieci od 2002r,



3/BAZA INFORMACYJNA O UPRAWIE- linki,wskazania

......................
........................
............................
4/SPRAWY TECHNICZNE
..........................
......................
Zapraszam do wspólnego tworzenia niezbędnika
- wnioski z dyskusji będa dopisywane do przewodniego pierwszego postu.

pozdrawiam Jovanka
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Dzięki Jovanko za spisik. Dotrzymałaś słowa i wkońcu powstał spisik lektur z których warto korzystać :D Oczywiście początkujących jest tu niezliczona ilość, więc jestem przekonana, że ten spis przyda się wielu z nas.

Już zabieram się za szukanie tych poradników w internetowych księgarniach, ale tylko tych które oferują również przesyłkę zagraniczną (z wiadomych powodów oczywiście)

Pozdrawiam serdecznie,
Agasta
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Kupiłam polecaną przez Jovankę pozycję dla początkujących "Stroczyki w mieszkaniu".
Trzeba przyznać, że ksiązka wspaniała dla stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie. Bogato ilustrowana, zrozumiałe opisy - jednym słowem dokładnie to, czego początkującemu trzeba.
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Ja już też zabieram się do lektury - do paźdzernika mam czas - potem będzie on okrojony... przed informacją Jovanki o lekturach dotyczących storczyków kupiłam "Storczyki" - Krystyny Oszkinis - faktycznie - bogata treśc dydaktyczna ;). Teraz po przeczytaniu tytułów - do mojej biblioteczki dołączyły również "storczyki w mieszkaniu" . Zgadzam się z Agasta - książka rewelacja... w sam raz na jesienne wieczory, gdy za oknem będzie deszcz, można się udać w krainę pięknych kwiatów... och.. tylko pomarzyć o takich cudach, a może te marzenia są do spełnienia ... w części na pewno tak.. ;)

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Książki o storczykach

Post »

Do ogólnego katalogu książek o roślinach i ogrodach wkleiłam kilka pozycji o storczykach, ale myślę, że pozycje o tej tematyce powinny się znaleźć tutaj, aby łatwiej było je odszukać. Mam nadzieję, że każdy kto ma jakieś publikacje na ten temat uzupełni naszą wirtualną bibliotekę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

1.Brigitte Coede- ''Storczyki"- wyd. Świat Książki, Warszawa 2005 r., stron 155
Porady i wskazówki dotyczące ok.70 rodzajów storczyków, wiele barwnych zdjęć.

2.Jorn Pinske- "Storczyki w domu"-wyd.Klub Dla Ciebie, Warszawa 2007r., str.143
Poradnik dotyczący pielęgnacji różnych rodzajów storczyków wraz z ich charakterystyką, duża ilość barwnych fotografii.

3.Joachim Erfkamp- "Storczyki''- wyd.Świat Książki, Warszawa 2008r., stron 140.
Poradnik dotyczący pielęgnacji różnych rodzajów storczyków oraz ich charakterystyka, ponad 250 kolorowych fotografii.

4.Joachim Erfkamp- "Storczyki w mieszkaniu"- wyd.DeltaW-2, Warszawa, stron 95.
Mini poradnik o uprawie i pielęgnacji wybranych rodzajów storczyków. Kalendarium pielęgnacji dla różnych rodzajów, wiele barwnych zdjęć.

5."Storczyki" z serii 'Rośliny w domu"- wyd.Muza S.A.- Warszawa 1992r., stron 63
Ogólne informacje o uprawie i pielęgnacji storczyków, dużo barwnych fotografii.

6. T.Kubala, T.Kusibab, D.L.Szlachetko -,,Orchidee-amatorska uprawa storczyków"-wyd.Multico Oficyna Wydawnicza-Warszawa 2002, 2008. stron191
Ogólne informacje o historii i uprawie storczyków. Charakterystyka 73 gatunków ilustrowana licznymi fotografiami.

Ksiązki te uzupełniają się pod względem charakterystyki i pielęgnacji różnych rodzajów storczyków.
_________________
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Watek super. Ja niestety nie mam zadnej tematem zwiazanej glownie ze storczykami. Znam jedna rzekla bym, ogolna, pt: " 200 najpiekniejszych roslin doniczkowych " Haliny Heitz i Andrei Kögel (wyd. polskie), gdzie mozna znalezc sporo informacji o Storczykach.
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

Ja tez mam kilka , ale wszystko w jezyku niemieckim

Obrazek Obrazek Obrazek

i pozycje 4 od sniezki.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Najważniejsze, żw wiadomo czego szukać, to można wypożyczać w bibliotekach lub kupić w internecie.
Osobiście uważam, że dobrze mieć w domu, pod ręką jakieś pozycje o uprawie storczyków, gdzie szybko można poszukać ważniejszych informacji.

Jak dla mnie to najbardziej pomocne są obie książki Joachima Erfkampa- ponieważ zawierają graficzne kalendarium uprawy dla każdego gatunku storczyków.

Chyba warto też umieścić w tym temacie opinie na temat książek o storczykach, które warto polecić, a które mniej?
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

ja niedawno kupiłam tę:
Obrazek

zainteresowała mnie jeszcze ta : http://merlin.pl/Storczyki-Sposob-na_Br ... 78570.html , ale w księgarni nie ma, a na zamówienie w merlinie zbieram fundusze :lol: (mam kilka chciejstw)
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Widziałam jedną pozycję o storczykach na All..., była całkiem niedroga i wydawała mi się pożyteczna.
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

Dla mnie najlepsza jest ksiazka "Orchideen" autorstwa Waltera Richter i Jürgen Röth w ktörej opisuja i pokazuja uprawe, mozliwosci rozmnazania i wiele innyh potrzebnych do uprawy informacji. Zdjecia sa bialo czarne ale to nie przeszkadza. Ksiazka jest bardzo zrozumiale i interesujaco napisana.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
bobi
500p
500p
Posty: 768
Od: 12 maja 2006, o 09:00
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mala_MI pisze:...zainteresowała mnie jeszcze ta : http://merlin.pl/Storczyki-Sposob-na_Br ... 78570.html , ale w księgarni nie ma, a na zamówienie w merlinie zbieram fundusze :lol: (mam kilka chciejstw)
Obrazek

Też mam :)

Dzięki książkom, jakiś czas temu, wprawiłam w osłupienie znajomą ... to miltonia ... to oncidium ... to cymbidium :shock: 8) ... nie mogła sie nadziwić, skąd to wiem :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam, Baśka
Awatar użytkownika
teresat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 2 lip 2008, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: omc Orawa

Post »

Mam taką książeczkę. Kiepskie zdjęcie, ale na razie nie mam lepszego.

Obrazek

Lutz Rollke, 'Storczyki', z niemieckiego przełożył Eligiusz Nowakowski , KDC, 67 str.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”