Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
missalice
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co jest mojemu fiołkowi?

Post »

Obrazek


Witam, czy to kwestia ze ktos podlal liście /spalenie na sloncu czy to rodzaj grzybicy? Co robić?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

@missalice
Jeżeli liście są sflaczałe i zwijają się, to efekt przelania. Oberwij dolne partie liści i przesadź do przepuszczalnego podłoża...powinien się zregenerować. Jak wyjmiesz z doniczki i będzie miał mokro, to przez kilka dni nie podlewaj. Fiołki potrzebują b.dużo światła, szkodzi im tylko silne południowe słońce.
Powodzenia :)
Pozdrawiam:)
kuzynkacos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 maja 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam, od roku walczę z wciornastkami. Ostatnio jeszcze pojawił się grzyb. Ktoś ma może jakieś pomysły co zrobić? Opryski nie pomagają. Jestem zdesperowana. Musze je jakoś podlewać bo uschną już całkowicie ale boje się, że pogarszam tylko sytuację zarówno wysuszając jak i trochę podlewając.
Obrazek

Obrazek

Obrazek





Zastanawia mnie to, że kwiaty kwitną jak szalone i nie obchodzi ich nawet to, że same kwiaty są chore. Tak samo chore są młode liście oraz pąki. Oszalały! Usuwać chore liście? Myślę żeby jednego odnowić. Dzisiaj zrobiłam drugi oprysk, zobaczymy czy pomoże.
Tego przystojniaka bym wycięła w pieniek:
Obrazek
Tylko te liście. Martwię się, że jak go obetnę to całkowicie mi zgnije
Obrazek
I jeszcze ten młodzian choruje chociaż nie jest maziowaty jak reszta.
Obrazek
Ten choruje od środka rozetki i usychają mu pąki kwitowe
Obrazek
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Mam kilka ukorzenionych w wodzie listków fiołka afrykańskiego i podłoże Kronen do wysiewu.
Czy mogę listki włożyć prosto w to podłoże, czy powinnam je z czymś wymieszać?
Awatar użytkownika
jagoda1
200p
200p
Posty: 299
Od: 9 mar 2012, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Moszczenica k/Strykowa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ziemię Kronena wymieszaj z perlitem,żeby była bardziej lekka.Wtedy korzeniom łatwiej oddychać i fiołki lepiej rosną.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Jakiś czas temu pisałem o mezaliansie dwóch fiołków, a oto jego efekt
Jak na pierwszy raz i kompletny brak jakichkolwiek informacji o wysiewie uważam za sukces. Co prawda owoc musiałem wybebeszyć, gdyż fiołek został przelany i zaczął gnić, natomiast większość nasion była już czarna i wykiełkowała. Teraz tylko zrobić grow boxa z oświetleniem i czekać na kwiaty :twisted:
Obrazek

Pokazywałem również nietypowej budowy liść, udało mi się go ukorzenić. Ciekaw jestem jakież to liście będzie prezentowała roślina po tym jak da większe listki.
Obrazek

Pozdrawiam Kamil.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Jakie odmiany krzyżowałeś?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Obrazek
Matka, Podczas letniego kwitnienia kolor zielony jest bardziej wyraźny i większa falbanka.
Obrazek
Ojciec
Nie wiem jak się nazywają te odmiany pewnie jakieś sklepowe NN, Natomiast widać już rozrzut w kolorze liści siewek. Czyli ojciec był heterozygotą na czerwonawy spód, gdyż jest tylko kilka takich. Znamienita większość jest zielona/ jasna pod spodem. Niedługo będę musiał przepikować, gdyż się już liśćmi i liścieniami głuszą. Pozdrawiam
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ciekawa jestem co z takiego zestawienia wyjdzie. Najlepiej byłoby zostawić wszystkie i porównać. :)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Też mnie to ciekawi i tak jak pisałem wyżej mogę się spodziewać kwiatów fioletowych, pełnych, z falbanką i typu fiołka, gdyż te cechy są dominujące. Zresztą wcześniej po długich poszukiwaniach znalazłem co jak się dziedziczy.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie było mnie przez dłuższy czas w domu i po powrocie zauważyłam, że jeden fiołek ma objawy Mączniaka prawdziwego. Chciałam zapytać, czy można uratować go poprzez ścięcie korony i ukorzenienie....stożek wzrostu jest w dobrym stanie. Nie będę kupować żadnych środków przeciwgrzybicznych i stąd moje pytanie.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Mam spadkowego fiołka, który w skutek przelewania chyba wybiera się na drugą stronę. Oberwałam dolne liście i wszystkie podwiędłe, ale przy ruszeniu sam się ewakuował z doniczki :( korzenie całe mokre puściły. Przerzuciłam go do nowej doniczki, najpierw trochę podsuszyłam, ale nie wiem czy nie obciąć łodygi bo jest około długości palca, a roślina marniutka.
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Poślij fotke , to coś poradzimy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”