Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

futka pisze:Jak radzicie zabezpieczyć monsterę przed wyjazdem? Znikam na 10 - 17 dni
To zależy czy 10 czy 17 i jaka monstera. W dużej donicy dorosła roślina powinna dać radę 10 dni.
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Dzień dobry,
otrzymałam w spadku po dziadku kolegi taką Monsterę.
Obrazek

Obrazek

Już widzę, że muszę ją przesadzić do innej donicy, ale jakiej? Jakiej ziemi użyć? Co zrobić z tymi "wąsami oddechowymi"? One częściowo są wrośnięte w ziemię?
Po liściach wnioskuję, że ma ona sporo lat, ale czemu tak mało liści?
Będę wdzięczna za pomoc i pokierowanie krok po kroku, bo w uprawie kwiatów doniczkowych jestem zielona.
Pzdr
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

W kwestii podłoża, stanowiska masz w wątku, kwestie wiele razy powtarzane - poczytaj wpierw. :idea:
Na pewno nie może stać w tym ciemnym kącie.
Korzenie powietrzne, a nie jakieś wąsy powinny być prowadzone luźno, najlepiej poza doniczką.
Roślina nie wygląda na wiekowy egzemplarz, takie potrafią być pod sufit.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Co oznacza prowadzone luźno? Mam je puścić po podłodze, czy jakoś podwiązać, bo są bardzo, bardzo długie i wyrastają w kilku miejscach w ziemię. Nie da się ich teraz wyjąć z tej doniczki.
No właśnie to jest zastanawiające, że roślina nie ma nowych liści, a kolega twierdzi, że od dawna stała u dziadków i może mieć i 10 lat.

Miejsce jest tymczasowe, dopóki jej nie przesadzę.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Nie jestem ekspertem, ale kupiłam monsterę na wyprzedaży, w podobnym stanie jak Twoja (chyba rok temu), przesadziłam do ziemi, takiej kupionej do kwiatów, podlewam raz w tygodniu, nigdy nie nawoziłam. Stoi przy oknie balkonowym, więc światła ma dużo i to koniec moich starań. Rośnie sobie bezproblemowo, nie przeszkadzam jej, coraz to wypuszcza nowy liść. Korzenie napowietrzne są na zewnątrz doniczki, czasem zdarza mi się je przydeptać, wtedy są "naturalnie" skracane. Daj jej trochę czasu na regenerację.

Obrazek
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Reddaisy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 wrz 2019, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Zastanawiam się, co zrobić z tymi pędami napowietrznymi. Czy przy przesadzanie starać się je wyjąć na powierzchnię, czy zostawić tak jak są, częściowo w ziemi, a częściowo zwinięte w donicy?
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Jak radzą eksperci starać się wyjąć. Sama nazwa wskazuje, że są napowietrzne.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Miałem kiedyś dużą monsterę też po dziadkach, to korzenie sobie szły swobodnie po podłodze przy ścianie.
Podłoże musi być przepuszczalne, na pewno nie sama ziemia a mieszanka ziemi i żwirku. Podlewasz wtedy gdy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
Stanowisko jasne przy oknie. W okresie jesienno-zimowym nawozisz raz w miesiącu nawozem do roślin zielonych. W sezonie co dwa tygodnie.
Jeśli Twój egzemplarz ma faktycznie 10 lat i taki mały wzrost to po prostu wskutek nieprawidłowej uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

W sprzedaży pojawiła się odmiana Monstera deliciosa 'Tauerii'. Podobno dorosła jest bardziej zwarta niż podstawowa (krótsze ogonki liściowe), ale uważam, że to i tak zawsze zależy od warunków uprawy i ilości sadzonek w doniczce, bo monstera lubi się wyciągać. Czy ktoś już ma i może potwierdzić jakieś różnice?
MonsterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 paź 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera - przesadzanie

Post »

Na wstępie cześć wszystkim, jestem tu nowy. :wit
A teraz do rzeczy. Wyhodowałem monsterę z małej sadzonki, ładnie rośnie, ale teraz pojawił się problem, bo główna łodyżka, która jest zakorzeniona jest bardzo cienka i roślinka musi być podpierana, a to pewnie dopiero początek bo jeszcze urośnie. Czy można by ją np uciąć w miejscu, które zaznaczyłem na zdjęciu, wsadzić do ziemi i jest duża szansa, że się ukorzeni, a nie zabiję roślinkę? Kiedy najlepiej to zrobić, pewnie na wiosnę? Jeśli ktoś z was robił coś podobnego to będę wdzięczny za podpowiedź. Fotka tutaj: https://imagizer.imageshack.com/img924/6395/ixL1QR.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18669
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

Roślina rośnie raz, w nieprawidłowym podłożu, nie może sama ziemia tylko mieszanka ziemi i rozluźniacza, żwirek albo perlit. Druga sprawa wywal osłonkę i postaw doniczce na podstawce. Do korzeni musi docierać powietrze, a i prawdopodobnie na dnie osłonki zbiera się woda.
Cięcie wykonujemy na wiosnę, chociaż nie wiem czy bym na razie tak tego nie zostawił żeby monstera trochę podrosła a przywiązał ją na razie do palika kokosowego.

Wystarczy też jak przeczytasz wątek, do którego przeniosłem Twój post. Następnym razem proszę korzystać z wyszukiwarki i z już dostępnych zasobów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MonsterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 paź 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) - uprawa

Post »

OK, dzięki :)
Paulinaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 paź 2019, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Monstera

Post »

Witam, proszę o poradę. Dostałam takiego kwiata, monstere, czy to monstera dziurawa? Czy to możliwe aby nie miała ona jeszcze dziur czy może to inna odmiana?
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”