Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
Szpileczka
 Tytuł: Re: Najbardziej pachnące kwiaty
PostNapisane: 27 sie 2021, o 07:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
W zasadzie mam słaby węch, ale może dlatego komuś się przydadzą moje obserwacje;)
Przyjemnie i silnie pachnące są: maciejki, tyton skrzydlasty i wieczornik damski. Wieczorem także wiciokrzew np. Serotina. Niektóre odmiany jaśminowca wonnego, np. panieński. Kalina koreańska, bodnatska, angielska, burkwooda - nie pamiętam która najlepiej. Lilaki - zapach przechodzi od sąsiada:) podobnie fiołków wonnych. Silnie i z daleka pachnie tuberoza wonna, cytrusowo. Podobnie "jednoroczne" są frezje. Dyptam pachnie z daleka - i dobrze, bo lepiej w niego nosa nie wtykać i w ogóle go dotykać;) Niektóre piwonie pięknie pachną, część śmierdzi. Hiacynty. Abelia mozańska. Orszelina. Niektóre róże. Z drzew lipa i akacja, ale ti gabaryty robią swoje;) Miło pachną niektóre magnolie, nie wiem czy silnie, bo wąchany egzemplarz miał dopiero 3 kwiatki:). Mieczyk abisyński raczej po wsadzeniu nosa w kwiatek;) Z ziół mięta i melisa. Groszek pachnący pachnie bardzo ładnie, ale trudno chyba o obfitość kwiatów, więc chmury zapachu nie potwierdzam.
W domu pachną gardenia, stefanotis, cytryna, pelargonia pachnąca (geranium?), mirt.
Niektóre rośliny radzę sadzić ostrożniej, bo ich zapach może aż przeszkadzać albo zwyczajnie się nie podobać- oliwnik wąskolistny, lilie, datury, bez czarny, czeremcha, aksamitki. Grusze zwyczajnie śmierdzą.
Niestety nie czuję zapachu budlei Dawida, lawendy ani heliotropu.
Chmura akebii miło pachnie, rozrośnięta winorośl pachnąca też, ale w okolicach rośliny.
Do listy dopisałabym liliowce, niektóre bardzo ładnie pachną, choć moje są NN, więc konkretów nie podam.
Sporo roślin planuję jeszcze obwąchać;)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Mazowszanka09
PostNapisane: 13 sty 2022, o 22:22 
100p
100p

0 szt.
Dla mnie bardzo przyjemny zapach (chociaż niezbyt intensywny) mają kwiaty katalpy pośredniej.
Pozdrawiam
Basia B

Locutus
PostNapisane: 15 sty 2022, o 07:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Chyba najintensywniejszy zapach ma Dracunculus vulgaris… Że zakwitł nierzadko poznaję po tym, że otworzywszy okno w łazience z rana natychmiast zostaję znokautowany zapachem jak z dna nigdy niemytego kontenera na śmieci…

No ale zakladając, że nie o takie zapachy wam chodzi – za jedne z najmocniej pachnących roślin uważam hiacynty. Podobnie jak tego Dracunculusa, czuć je z wielu metrów – tyle że tu doznania węchowe są tu zdecydowanie przyjemniejsze. W większości innych wypadków, jeśli chce się kwiaty powąchać, trzeba w nie nochal wsadzić… Uwielbiam zapach groszku pachnącego czy maciejki… Przyjemnie pachną też budleje, róże czy narcyzy…

Pozdrawiam!
LOKI

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 190 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości