Hosty - uprawa w donicach i pojemnikach.

Hosty
ODPOWIEDZ
Jola J.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 lip 2008, o 17:35
Lokalizacja: Chorzow

Zdjęcie hosty

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek

Powyżej dołaczylam zdjęcia host, ta po lewej jako tako wygląda , wypusciła dwa listki, a po prawej dwa liście ktore miała opadły w dół wiec je sciełam,nowy malutki sie pojawił i utknął -ani rusz nawet go słabo tutaj widac.Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Tak, zagląda tu paco, ale teraz jest na urlopie.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Ciekawe doniczki

Post »

Jola J. pisze:czy ktoś tu zagląda? :roll:
Przyglądałem się Twoim hostom i ..... jedynie mogę powtórzyć to co napisał Andrzej
raistand pisze:Trzeba im dać trochę czasu.
Tą mniejszą hostę nie mogę zobaczyć nawet przy dużym powiększeniu (mały format zdjęcia), natomiast ta większa wygląda dobrze. Zdarza się, że po kupieniu sadzonki - hosta może zgubić nawet wszystkie liście co nie znaczy, że nie będzie rosła pięknie gdy się odbuduje.

Nie wiem jaką ziemię kupiłaś w kwiaciarni ? ale zalecam sprawdzić, czy jest dobrze przepuszczalna (po podlaniu woda powinna dobrze wsiąkać i przelewać się do podstawka). Jeśli woda wsiąka zbyt wolno i jest mulista ? dodaj do nie trochę torfu i żwiru (lub drobnej kory sosnowej), aby woda i powietrze docierały bez problemu do korzeni. Jeśli jest to konieczne możesz to wykonać w każdej chwili.

Twoje hosty na pewno będą wyglądały dobrze ? trzeba czasu.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
bożena170365
500p
500p
Posty: 777
Od: 17 lut 2008, o 22:48
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

Post »

Witam ,powiedzcie co robicie w zimie z hostami rosnącymi w donicach, jak je przezimować. :D

Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Bożena
Zapraszam do mojego ogrodu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=12693
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

Bożeno, witaj. Może Andrzej coś Ci poradzi? On ma większe doświadczenie w uprawie host w donicach. Ja jestem raczej przeciwnikiem, bo nie osiągają w nich takich rozmiarów jak powinny. Na przykład Aqua Velva nie znosi donic, jest w nich jasno zielona, nijaka :( karleje. Ale jak tylko poczuje grunt... :roll:
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Tomasz II pisze:Ja jestem raczej przeciwnikiem, bo nie osiągają w nich takich rozmiarów jak powinny.
I to jest święta prawda - w donicach hosty nigdy nie osiągną takich rozmiarów jak w gruncie.
Dlatego nie zalecam uprawy w donicach jeśli można to zrobić w gruncie, zaznaczając jednocześnie, że w donicach przy odpowiedniej pielęgnacji rosną i myślę, że wcale się nie męczą dając nam dodatkowe doznania estetyczne w różnych miejscach :?

W naszym ogrodzie hosty są przede wszystkim sadzone w gruncie, ale.... przed wejściem do domu (przed gankiem), obowiązkowo muszą być również w donicach, gdyż tak chcemy to widzieć i tak to lubimy.
Po pewnym czasie rośliny te trafią do gruntu, a ich miejsce zajmują nowe i tak to trwa. :wink:
Hosty w donicach są również przepiękną dekoracja, a szczególnie polecam je tam gdzie nie możemy sobie pozwolić na uprawę gruntową. w kompozycji z iglakami, Hortensjami, bukszpanami, liliami i innymi roślinami w donicach wyglądają rewelacyjnie. Stanowią tło dla innych roślin jak również inne rośliny są tłem dla nich - ilość kompozycji i zestawień z różnymi roślinami w zależności od pory roku jest nieskończona.

Donice na zimę ustawiam w zacienionym i osłoniętym od wiatru (ale nie od deszczu czy śniegu) miejscu i tak czekają bez problemu do wiosny. :lol:

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rosnące w donicach wymagają w trakcie sezonu więcej zaangażowania (podlewanie prawie codzienne, nawożenie i dbałość o to aby nie rosły w pełnym słońcu……)
Szerzej pisałem o tym w temacie "Hosty - uprawa w pojemnikach i donicach" - polecam przeczytać.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Post »

Moje 'doniczkowe' hosty
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jola J.
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 11 lip 2008, o 17:35
Lokalizacja: Chorzow

Post »

dziekuje za obszerną odpowiedz,zobaczymy w przyszłym roku moze bedą lepsze moje hosty,natomiast Twoje Andrzeju są przepiekne,pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Post »

Hosty w pojemnikach świetnie się sprawdzają jako ozdoby miejsc nieestetycznych i niemożliwych do obsadzenia, a zacienionych, jak w przypadku powyżej (stoją na betonowym deklu, wystawa wschodnia). Ja swoje hosty w pojemnikach, na zimę ustawiam ciasno przy usypisku z ziemi popieczarkowej i obsypuję tym jeszcze pojemniki do wysokości górnego brzegu doniczki. Tak na wszelki wypadek. Zimują mi świetnie :wink:

paco - mam pytanie, czy wywierciłeś w tym garnku jakąś dziurkę, czy tylko dałeś drenaż? I jeszcze jedno, czy wytrzyma on na dworze nasze mrozy? Mam kilka takich glinianych garnków, które stoją bezużytecznie, a może 'podkupiłabym' Twój pomysł :?: ;:10
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Post »

Pięknie Ci dziękuję za odpowiedź :D No, to mój M będzie miał teraz zajęcie :wink:
Co to za hosta, bardzo ładnie się prezentuje w tym glinianym garnku :?:
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Hosta Blue Diamond?

Post »

Mam ją opisaną jak Blue Diamond, ale.....
Ma ona dość wąskie liście i przyrasta mi bardzo szybko - dlatego nie jestem pewien czy jest to prawda. :?
To że rośnie ona w donicy mogłoby być przyczyną mniejszych liści, ale na pewno (pomimo dobrego nawożenia) nie powinno być przyczyną szybkiego rozrastania się rośliny. :? :shock:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Ellaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2591
Od: 6 lip 2008, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żarki Letnisko/Częstochowa
Kontakt:

Re: Hosta Blue Diamond?

Post »

Rzeczywiście, jak na 'Blue Diamond' liśc wąski, ale już przekonałam się, jak bardzo zmienne potrafią byc hosty. Do tego stopnia, że nawet doswiadczeni hościarze nie rozpoznają własciwie odmiany, którą mają również u siebie :( :!: Przeczytałam Twój artykuł na temat ściółkowania. Miałabym kilka pytań, ale nie wiem, czy tu mogę je zadać?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Ściółkowanie

Post »

Ellaa pisze: Przeczytałam Twój artykuł na temat ściółkowania. Miałabym kilka pytań, ale nie wiem, czy tu mogę je zadać?
Czy myślisz o artykule "Niechciane chwasty (ogród tak, ale minimum plewienia)" ?
Jeśli tak to oczywiście - przecież tu jestem dostępny i chętnie odpowiem na pytania. Tym bardziej, że może to również dotyczyć ściółkowania host.
Proponuję jednak przejść z zadawaniem pytań na ten temat;
TU ObrazekHosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”