Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2866
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

anulab Czy zawiązała się papryczka PKam?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8819
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Kamil , zawiązała , ale rośnie jeszcze w domu .
Ociągam się z wysadzaniem bo prognozy na czas zimnych ogrodników u mnie pesymistyczne .
Do przykrywania mam już dużo roślin , że nie chcę dokładać .


Taka jest .
Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2866
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

;:138 Bardzo ładne fioletowe Jalapeno
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8819
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Też mi się podoba . :D
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Całkiem przyjemna roślina. Jeśli się nie mylę, powinna dojrzeć do czerwonego owocu w F1 (czerwony jest zawsze dominujący), chyba że jalapeno nie było w 100% czyste i miało jakieś recesywne cechy odpowiedzialne za inny kolor owocu ;].
Macie może konkretny cel, selekcja specyficznych cech w pokoleniu F2 czy "co wyjdzie w praniu"?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2866
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Krzyżowanie było na próbę rodzicami byli Jalapeno x Oda. Najlepsze selekcje wychodzą w praniu. Jalapeno jak dla mnie ma za dużo ognia ;:oj
Tutaj pan miał odwrotną krzyżówkę Odę zapyliły pszczoły ostrą papryką w F2 miał ciekawe rozszczepienia. :wit
https://www.youtube.com/watch?v=MqU5gWt4HVs
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

KamilK02 pisze: 7 maja 2024, o 20:24 Jalapeno jak dla mnie ma za dużo ognia ;:oj
Mam marynowanych Jalapeno, jeszcze ze 25 słoików litrowych jako dodatek do tostów, kanapek i pizzy - są zajebiste. Teraz poszedłem w Carolinę Reaper zupełnie w innych celach. Ale jalapeno to na śniadanie do kanapki można zjeść, gdzieś tam poczujesz ostrość i za 10 sek. wracasz do żywych.
Papryki i pomidory schowałem na noc bo u mnie teraz jest 6,6*C szkoda stracić sadzonki, nad ranem może być 1 albo -1*C wolę przetrzymać w domu.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

KamilK02 pisze: 7 maja 2024, o 20:24Krzyżowanie było na próbę rodzicami byli Jalapeno x Oda. Najlepsze selekcje wychodzą w praniu.
Mhm, czyli eksperyment, coś jak moja Tabasco x Bishop's Crown (to Tabasco szemrane trochę, nie pasuje do wzorca jeśli chodzi o kształt owoców i wzór dojrzewania; obstawiam, że to jednak będzie Piri-piri, bo posadzone koło siebie nie różniły się praktycznie niczym). Pokażę ją kiedyś, jeśli zabierze się do życia, bo na razie to mizerota (swoją drogą, niezbyt łatwa krzyżówka, C. frutescens x baccatum, z około 50 nasion w owocu tylko 2 nadawały się do wysiewu, reszta martwa; jakby ktoś był ciekawy podobnej krzyżówki, frutescens z baccatum, ChilliChump na youtube próbuje wyhodować coś podobnego, Piri-piri x Lemon Drop).
Wracając do Jalapeno x Oda, osobiście selekcjonowałbym po kątem rozmiaru owocu i smaku. A jeśli chodzi o zawartość kapsaicyny, z tego co pamiętam z artykułu badawczego, w F2 powinna pojawić się cała gama roślin, od całkiem łagodnych do zbliżonych ostrością do jalapeno.
Jalapeno jak dla mnie ma za dużo ognia ;:oj
A to już gusta i guściki, w moim przypadku jalapeno to jest przekąska, nawet nie bardzo czuję, żeby jakoś tam ostra była :lol:. Piri-piri używam do wszystkiego, Habanero i Fatalii dosyć często jak chcę coś mocniej doprawić. Dopiero 'Carolina Reaper' dała mi rady, nie byłem przygotowany na coś takiego. Większość tych ostrych (Piri-piri i ostrzejsze) idzie do słoja i się kiszą na sos.
Tutaj pan miał odwrotną krzyżówkę Odę zapyliły pszczoły ostrą papryką w F2 miał ciekawe rozszczepienia. :wit
https://www.youtube.com/watch?v=MqU5gWt4HVs
Kanał mi nie obcy, oglądałem parę filmów o tych krzyżówkach papryk. Generalnie kierunek krzyżowania nie powinien mieć znaczenia w przypadku krzyżowania odmian tego samego gatunku, zabawa zaczyna się dopiero jak próbujesz międzygatunkowo (i tak np. unika się C. chinense [czyli np. Habanero dla tych nie do końca w temacie :D ] jako matki z powodu większej szansy wystąpienia np. karłowatości, co raczej nie przytrafia się gdy C. chinense jest dawcą pyłku). F2 to jest zawsze ciekawa loteria, w teorii ile by nie posiać nasion, każda roślina będzie troszkę inna.

Wspomniałem wcześniej moją Tabasco x Bishop's Crown, poza tą jedną mam jeszcze, a raczej miałem, parę innych rzeczy - coś im zaszkodziło, a nie mam pojęcia co, i prawie cały pierwszy wysiew poszedł się tentegować. Zostały w sumie tylko dwie mizeroty TxBC i jedna Jalapeno x Not Pink Tiger (też mizerota). Posiałem jeszcze raz, trochę późno, bo początkiem maja, jak coś z nich wyjdzie to pokażę. Może się doczekam owoców w listopadzie :lol:. Jeśli nie, to przezimuję, może na wiosnę. W sumie jest tam tego jeszcze cztery różne, z czego w sumie trzy to priorytet, (szemrane) Tabasco x Fatalii White, Carolina Reaper x Not Pink Tiger, Fatalii White x Not Pink Tiger. Z tych mało ważnych są Tabasco x Jalapeno, JxNPT i TxBC, które pyliłem z czystej ciekawości czy coś w ogóle wyjdzie. Jeśli wyrosną i nic im tym razem nie zaszkodzi to pokażę - wszystko co krzyżowane z NPT daje całkiem ciekawy efekt, fiolet na pędach i liściach jest cechą dominującą, także całkiem ozdobne roślinki z tego wychodzą :wink:.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2866
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Dwa lata temu pokonało mnie Del Piquillo ;:oj a ona podobno słodka chili.
Na nasiona Pkam1 można jeszcze zapolować na przyszłorocznym AWN :wit Może dało by się coś z tego mieszańca wyselekcjonować coś słodkiego, fioletowego, ale z wyraźnym aromatem papryki jaki ma Jalapeno, ale wczesnym jak Oda
Swoją drogą teraz przysła mi na myśl kolejna krzyżówka Chilhuacle negro x Oda co by poprawić grubość ścianki w tej pierwszej
Druga, którą wymyśliłem to Wild brazil(C.chinense) x Chilhuacle negro jest sens krzyżować, żeby zobaczyć co ciekawego wyjdzie?
Gdzieś widziałem artykuł, że nie wszystkie gatunki papryk mogą się krzyżować.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Mnie interesowałaby krzyżówka Caroliny Reaper z czymś co dodałoby masy owocom, ale nie zabierając ostrości. :twisted:
Sos z Caroliny i węgierek jest wspaniały. ;:108
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8819
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Jacek , możesz podać przepis na sos . Nie uprawiam Caroliny , bo nie toleruję piekielnych
ostrości , ale np. z Furillą byłby dobry ?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 864
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.8

Post »

Ja też chciałbym się pochwalić kilkoma Carolinami z przeznaczeniem na dokładnie ten sam sos (papryki siane w okolicy połowy stycznia):

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”