Araceae i inne - NINa

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Aktualizacja, bo mnie dawno nie było na forum :)

pH. 'Brazil' prowadzony po patyczkach, a nie jak większość ma, w zwisie ;)
Obrazek

pH. 'Pincushion' - miniatura, mam więcej sadzonek.
Obrazek

pH. bipinnatifidum, z marca, kiedy jeszcze wyglądał normalnie, w lecie starsze liście przyschły, bo usnęłam tacki z wodą, więc trzeba było je obciąć, poza tym - brak miejsca.
Obrazek

Mega-liść
Obrazek

Duma kolekcji (ale i problem; dziś zamontowałam przedłużkę palika) - pH. 'Emerald Queen' (na tym samym paliku pH. erubescens 'Red Emerald', słabo rośnie w hydro - małe liście)
Obrazek
Liść
Obrazek

pH. hastatum (liście nie są aż tak niebieskie, wina aparatu)
Obrazek
Dorosłe liście
Obrazek

pH. hederaceum razem z 'Brazil'
Obrazek

Syngonium podophyllum 'Arrow' (kupiłam miniaturkę ok. 03/2014!)
Obrazek

Monstera deliciosa, krzywo rośnie :/
Obrazek

pH. microstictum (od @raflezji)
Obrazek

Uprawa: głównie hydroponika poza monsterą, pH. bipinnatifidum, 'Brazil' i 'Pincushion' ('Brazil' słabo rósł w hydro, a 'Pincushion' nadaje się do obu metod uprawy).

Obserwacje na temat uprawy tych, i pozostałych posiadanych odmian filodendronów opisałam na swojej stronie.
Zapraszam.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Kasiu!
Są piękne, dorodne, mięsiste i wielkie.
A jak się nazywa tem po prawej stronie, przy niewysokim paliku?
NINa pisze: (...)
Duma kolekcji (ale i problem; dziś zamontowałam przedłużkę palika) - pH. 'Emerald Queen' (na tym samym paliku pH. erubescens 'Red Emerald', słabo rośnie w hydro - małe liście)
Obrazek
(...)
pH. hastatum mnie urzekł!
Mój to taki wypierdek z pomarszczonymi liśćmi.
Ale póki żyje, to nie rozglądam sie za następnym. :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

To jest też 'Red Emerald', cięty z tego rosnącego razem z 'EQ', bo był za długi :)
Przy uprawie pH. hastatum można się nauczyć cierpliwości ;D Toto rośnie, jakby nie mogło, dlatego ważne jest nauczenie się, jak go podlewać, albo od razu sadzić w hydroponice. Pierwszego zalałam (a miał ziemię próchniczną), uratowałam tylko górę i to co widać na fotach, to rozrośnięte odratowane sadzonki.

pH. erubescens od Ciebie jeszcze nie pokazuję, bo czekam, aż się rozrosną i przyjmą jakąś konkretną formę; część już posadzona w doniczkach, większe siedzą w słoikach. Miałam też kiedyś pH. 'Lemon Lime', ale przetrwał u mnie chyba tylko 2 msc.; w ogóle nie chciał rosnąć, może jakaś trefna sadzonka z Al. Nie tęsknię za nim.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Mam 'Lemon Lime'.
Od niedawna wziął sie do roboty i jakoś wygląda.

W takim razie posadzę pH. hastatum do hydro. Czemu nie? Przecież wszystko do hydro mam. :D
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Do hydro i do terrarium z nim! ;)
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Piękne okazy filodendronów, niech dalej tak wspaniale rosną :wit
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Pięknie wypielęgnowane okazy :)
Agata
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Witam Cię :wit
Wpadłam po pierwsze z podziękowaniami za cd odpowiedzi na moje pytanie u Raflezji, a po drugie oczywiście popodziwiać :lol:
Większość roślinek, które widzę u Ciebie - chcę mieć docelowo w mojej kolekcji, parę już mam, ale to na razie maluszki :lol:
Twoje okazy są przepiękne ;:167
Żałuję bardzo, że część fotek jest już niewidoczna ...
Jest jeszcze trzeci powód mojej wizyty - pytanie oczywiście :lol:
Czy pH. Hederaceum Brasil i Epipremnum Neon mogą według Ciebie siedzieć w jednej donicy ?
Wyglądałyby super razem, a i oszczędność miejsca przy tym spora :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Mamy nadzieję na nowe zdjęcia :wit
Agata
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

Dzięki!

@ewa321 Technicznie, masa/waga Epipremnum będzie większa od pH. 'Brazil', kiedy podrosną, więc któreś przeważy doniczkę, jeśli będą prowadzone jako zwisające. Podłoże mogą mieć takie samo, podlewane też powinny być tak samo, czyli umiarkowanie, kiedy ziemia przeschnie w 1/2 czy nawet 1/3 zimą.
Uwaga co do pisowni: pH. Hederaceum Brasil = poprawnie pH. hederaceum 'Brasil' (lub 'Brazil', to to samo)
Epipremnum Neon = poprawnie Epipremnum pinnatum 'Neon'. A jak chcesz profesjonalnie 'bawić się' w formatowanie tekstu, to gatunki i niehybrydyzowane odmiany bierzemy w kursywę. :)

A tak przy okazji wyszło (przynajmniej wg. Tropicos), że Epipremnum aureum to już też stara nazwa, synonim, a akceptowaną jest E. pinnatum :) http://tropicos.org/Name/2102752?tab=synonyms
Wg. The Plant List E. aureum to ciągle nazwa akceptowana http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-70510 i http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-70476
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

NINa - powinnaś częściej wizytować nasze wątki i korygować to, co jest do skorygowania ;:108
W końcu poza samym chwaleniem, mamy się tutaj na FO również doinformowywać :lol:
Dziękuję i w razie wątpliwości będę wpadać i pytać :wit
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

@ewa321 Dzięki, ale nie mam na to czasu, za to zapraszam na moją www, tam skupiam moje wysiłki (i zdjęcia) :) Okazjonalnie jestem na forum, patrzę pod hasłem 'philodendron' i szukam, kto co ma nowego, ewentualnie coś tam podpowiem :) @raflezja dobrze się sama dokształca (także ode mnie, a ja od niej) i potem uczy innych, poza tym, jest częściej na forum. Zawsze możesz mi wysłać PW, dostanę powiadomienie na emaila i odpowiem. Miałam u siebie forum, ale było za dużo spamu, więc jeśli ktoś mnie chce o coś zapytać w związku z identyfikacją czy uprawą filodendronów, to polecam przez formularz kontaktowy, albo PW z tego forum lub publiczny post w tym wątku.

A poza tym, przeedytowałam swoje stare posty w tym wątku i poprawiłam nazewnictwo, bo zmieniło się w ciągu paru lat, a ja na początku też robiłam błędy identyfikacyjne i pisowni. Usunęłam też stare linki, nieaktualne zdjęcia i zamiast nich wstawiłam linki do mojej www z oryginalnymi zdjęciami. Tam nic nie ginie, chyba, że sama usunę. Nie ma natomiast zdjęć roślin innych niż Araceae z mojej kolekcji, bo nie chce mi się już skanować starych odbitek, tylko po to, żeby się pochwalić roślinami, których już zresztą nie mam :) Skupmy się na 'teraz'.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Araceae i inne - NINa

Post »

No ty ode mnie Kasiu to się raczej nie dokształcisz, ale ja od Ciebie jak najbardziej, co zresztą czynię. :D
Oj potrzebna byłaby ta książka o Araceae, potrzebna...
A w ogóle to myślę o założeniu watku o filodendronach i prowadzeniu go przy Twoim NINa udziale. Tylko u mnie tez tego czasu brakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”