Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. 4

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja sadze iż wpływ podkładki na naszczep jest zależny od odległości od jej korzeni.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
bendkos
200p
200p
Posty: 331
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja powielam wiedze którą zasłyszałem wiec może i się mylę sam nie badałem ale mam ciekawy artykuł https://www.ogrodinfo.pl/ogrodinfo/opty ... podkladki/
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

A dlaczego zrazy pobiera się wczesną zimą? To te pobrane teraz nie przyjmą się? Jak tak to dlaczego?
Mam tę moc - Sylwek
bendkos
200p
200p
Posty: 331
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Zrazy powinny być uśpione i tyle, wczesna zima z reguły zapewnia ze zrazy śpią. A czemu uśpione? Ponieważ zrazy mają czas się zrosnąć wiosną z podkładką zanim puszczą liście i zraz jest odżywiany przez korzeń podkładki.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Krasny
500p
500p
Posty: 549
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Pytanie o śliwy japońskie. Czy mogę jeszcze pobrać zrazy do kożuchówki? Oba drzewka mają już napęczniałe pąki. Nie mogę zaszczepić przez stosowanie, bo jest za duża różnica w grubości pędów. Próbowałem już zresztą kilka razy tej metody i nigdy mi nie wyszła. Chcę spróbować kożuchówki na wiosnę, a w razie niepowodzenia, okulizacji latem. Z tymi metodami nie mam większego problemu. Na szczepienie kożuchówką teraz jest pewnie jeszcze za wcześnie?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Trudno powiedzieć. Zawsze możesz spróbować. Musisz je jak najwcześniej uciąć i przechować w chłodzie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Koniec lutego to ostatni gwizdek na te zrazy. Teraz zostaje letnia okulizacja.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Szczepienia próbuję od czterech lat i nigdy mi jeszcze się nie udało. Zawsze jednak było to szczepienie przez stosowanie. Dwa lata temu kupiłem przyrząd do szczepienia też się nie udało. W tym roku spróbuję w klin, kożuchówkę i przez stosowanie. Natomiast okulizacja słyszałem ma największy procent przyjętych oczek. Więc w lipcu lub sierpniu startuję z okulizacją. To, że mi nie wychodziło nie znaczy, że koniec już prób. Teraz od was się dowiedziałem ,że można w styczniu i lutym szczepić. Zawsze czekałem do kwietnia. Więc startujemy.
Od kolegi seedkris otrzymałem zrazy więc będę próbował aż do skutku.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Dużo zależy od drzewa, od dokładności ... Najłatwiej chyba na jabłoniach, najtrudniej na brzoskwiniach, nektarynach... ale nie zdarzyło mi się by wszystkie zrazy wypadły. Względnie fajnie szczepi się czereśnie, wiśnie i śliwy. Podobno całkiem fajnie szczepi się iglaki oraz cytrusy - to jeszcze przede mną. Winorośl próbowałem z takim sobie skutkiem (szczepienie na istniejącym krzewie), o dziwo nieźle się zrosły szczepione zrazy na kawałkach nieukorzenionej podkładki (czyli patyk x patyk i do wilgotnego piasku w ciepełku celem zrośnięcia i ukorzenienia) - w przypadku winorośli bardzo istotne jest to ciepełko.
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja dziś poszczepiłem moje jabłonie , nie wytrzymałem dłużej , zrazy świeże pobrane i z jednego na drugie poszły , zastanawiam się jeszcze nad śliwami bo w pobliżu fajne śliwy nie znam nazwy ale chyba zaszaleję bo mam jedną śliwę której nazwy nie pamiętam ale w roku to ona ma może z 5 śliwek i albo wykopać i raus albo zaszczepić innymi .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Tak zaszczepiłem wczoraj sześć zrazów, wszystkie w szparę. Ale popatrzyłem na kalendarz księżycowy i tam okres szczepienia wypada dopiero od poniedziałku. Ale zobaczymy, teraz jestem dobrej nadziei. Tutaj trafiłem i widzę, że inni też w tym terminie szczepią. Zdam relację.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

eldo spróbuj w szparę wystarczy podkładkę rozsczypać na pół wcisnąć zaostrzony zraz, tak by był kontakt kory zraza z podkładką i porządnie owinąć folią, wtedy ładnie się zrasta, mi też nie wychodzi za nic przez stosowanie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. III

Post »

Ja zamiast foli używam taśmy do izolacji kabli tzw scot bezproblemowo fajnie ściska obie części do siebie ,klej w niczym nie przeszkadza a przynajmniej na jabłoniach tego nie zauważyłem bo 100/100 proc przyjęć .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”